Приватизација медија од 2014. године
28. 05. 2015.
Апел СИНОС-а посланицима Скупштине Србије
Синдикат новинара Србије (СИНОС) апелује на посланике да гласају за одлагање приватизације локалних медија и тако спрече њихово гашење, што ће се, све је извесније, десити 1. јула.
СИНОС подсећа да су, због великог притиска медијских удружења да се приватизација што пре заврши, рокови за излазак државе из медија пола године краћи у односу на друге фирме.
У старту нереално постављени рокови, неажурност надлежних институција и нејасноће у примени социјалних програма довели су до потпуне конфузије.
Додатну пометњу унела је уредба Владе Србије о додели бесплатних акција запосленима, будући да готово нико неће моћи да их добије јер је већина грађана узела тзв. „Динкићеве акције". Велико је питање да ли ће они који имају право на акције бити спремни да прихвате одговорност и дугове за фирме које им се нуде.
Стиче се утисак да је све урађено смишљено како би крајњи циљ био гашење медија.
СИНОС указује да у земљама Европске уније постоје регионални и локални медији, да у Словенији и Хрватској свака општина има медиј.
У Црној Гори је у току доношење медијских закона и нико од њих не тражи да се држава повуче из медија. У земљама окружења медији су у апсолутном власништву приватника само у Македонији, где има случајева да послодавци чак и туку новинаре.
Подсећамо да је 2007. године Комитет министара Савета Европе усвојио препоруке земљама чланицама, међу којима је и Србија, да треба да постоји плурализам власништва у медијима на свим нивоима, односно да постоје комерцијални емитери, али и јавни сервиси на националном, регионалном и локалном нивоу.
Представници Европске уније у Србији више пута су јавно истакли да никада нису тражили приватизацију свих медија, већ искључиво транспарентност власништва и финансирања.
Устав Србије предвиђа могућност да локална самоуправа буде оснивач медија, због чега су се СИНОС и Професионално удружење новинара Србије (ПРОУНС) обратили Уставном суду септембра прошле године са иницијативом да се утврди уставност сета медијских закона.
Опстанак локалних медија смета једино финансијско-политичком лобију и медијској коалицији.
СИНОС зато позива посланике да доносе одлуке које су од значаја за јавност, а не према потребама ове интересно повезане групације.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.