Медији и инклузија
23. 01. 2025.
Од читања медијског садржаја до препознавања валута - Михајло Митровић говори о значају модерних технологија за слепе и слабовиде особе
Савремене технологије отварају нове могућности слепим и слабовидим особама, омогућавајући им да са лакоћом приступе медијским садржајима и свакодневним информацијама. Захваљујући бесплатним софтверским решењима, довољан је само један додир екрана мобилног телефона да би добили детаљан опис свог окружења или жељеног садржаја.
О предностима читача екрана и апликација које унапређују свакодневни живот слепих и слабовидих особа разговарали смо са Михајлом Митровићем, будућим физиотерапеутом. Својим искуствима, Михајло је указао на технолошка решења која руше баријере и стварају приступачнији свет за све.
Како функционишу читачи екрана?
Читачи екрана су апликације или софтвери које имамо прединсталиране и у самим телефонима. Код Андроид телефона, то је Talkback.
Све што додирнете на екрану - било коју иконицу неке апликације, текст или фајл који се ту налази, такнете га прстом, овај софтвер ће прочитати. Када два пута кликнете на одређени фајл, он ће га отворити.
Гласови који се чују на паметним телефонима или рачунарима су пак говорне синтезе, Многи људи мешају ова два појма, па те гласове заправо називају читачима екрана.
Да ли постоје и читачи који се могу накнадно инсталирати на паметним телеfонима, а раде једнако добро или боље него Talkback?
Кинези су направили један говорни читач екрана који се зове commentary screeen reader или, по њиховом називу - Јишу.
Овај алат чита неке ствари и боље од читача екрана који је прединсталиран на Андроид уређајима. Много брже ради, чита емотиконе и описује слике. Андроид корисници, дакле, имају већи избор читача екрана које могу инсталирати и поред Talkback-a. С друге стране, iOS корисници имају само voiceover.
Опишите ситуацију у којој Вам је читач екрана био значајан.
Читач екрана увек ми је значајан, зато што сам стопостотно слепа особа. Без читача екрана, не бих могао ни једног секунда да користим мобилни телефон, рачунар, нити било који уређај тог типа.
Читач екрана ми је значајан - како у свакодневној употреби, тако и када сурфујем интернетом. Обично користим навигацију за кретање, читам портале, друштвене мреже, пишем текстуалне поруке.
Колико вам је пак корисна аудио дескрипција - на пример приликом гледања серија на Нетфликсу?
Немам налог на Нетфликсу, јер нисам чуо да на овој платформи постоје серије са српском аудио дескрипцијом. Када буде постављено на нашем језику, онда могу да је користим.
Колико често користите програме за говорни унос текста (диктат) попут Google Gboard-a?
Не уносим говорно текст, јер лично не волим то да радим. Не волим да било ко у мојој близини зна шта, коме и како пишем. Куцам прстом по тастатури, као и сви који немају проблема са видом.
Рекли сте да не користите програм за говорни унос текста, а да ли сте некад користили апликацију Be my eyes?
Редовно користим апликацију Be my eyes од када је изашла. Углавном је користим ради комуникације са волонтерима. Користио сам је када ми је била потребна помоћ око новца, укључивања веш машине, гледања мода на клима уређају и тако даље.
Позната ми је и њихова нову Be my AI функција, која вам када фотографишете нешто до најситнијих детаља опише околину.
Да ли је опција Be my AI прилагођена само англо-саксонском говорном подручују или пак све зависи од језика који је у подешавањима телефона изабран за основни језик уређаја?
Апликација је на енглеском језику и још увек није одрађен превод за српски језик. Тако је још од 2018. године. Може причати на српском језику уколико одаберете опцију ask more. Када кликнете на њу, отвориће се тастатура. Тада је довољно само да откуцате језик који желите, пошаљете поруку и онда ће вам исписати текст на српском. Говорни софтвер ће затим читати опис.
Које још апликације Ви користите, а да раде по принципу машинског учења, вештачке интелигенције и слично, а да вам помажу у свакодневици?
Chat GPT такође јако добро описује фотографије. Еnvision Eye је функционалан када је у питању читање докумената или натписа сапроизвода.
Када је у питању бројање новца или разпознавање новчаница, корисна апликација је ЦашРеадер, која заиста, феноменално чита све светске валуте. Одлично препознаје сваку од њих, а за то је довољно да приближите новчаницу телефону.
Када будете радили као физиотерапеут - како мислите да ће Вам помоћи сви програми и алати које сте поменули?
Ради комуникације са клијентима и уговарање послова путем имејлова, СМС порука, Вајбера, Воцапа, као и приликом оглашавања на друштвеним мрежама.
За шта су Вам приликом школовања били значајни читачи екрана?
У Ворду сам могао да читам читам сву могућу литературу. За курс који ћу сада похађати такође ће ми бити потребна литература. За то ми је говорни софтвер више него значајан.
Које су пак мане говорних софтвера?
Нема много природних гласова, него су више роботизовани. Такође ти гласови који постоје за наше језике и наше тржиште немају добру фонетику.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.