ДНКиМ
17. 02. 2021.
Протест новинара због малтретирања екипе РТС-а на Јарињу
Новинари са Косова и Метохије и представници УНС-овог огранка на Косову - Друштва новинара Косова и Метохије одржали су данас на административном прелазу Јариње протест због малтретирања колега са Радио-телевизије Србије, којима полиција већ трећи дан не дозвољава да уђу на Косовo.
У знак подршке колегама, али и протеста против односа привремених косовских институција према медијима, окупљене новинарске екипе положиле су телевизијску опрему на прилазни пут и на кратко блокирали саобраћај.
Они су симболично заћутали носећи транспаренте са натписима „Слобода медија“, „Слобода говора“, „Слобода кретања“ и „Пустите новинаре да раде свој посао“.
Председник Друшптва новинара Косова и Метохије, које је организовало протест, Будимир Ничић рекао је да окупљени новинари желе да “изразе незадовољство и протест због малтретирања екипе РТС-а”.
“Ово је класично малтретирање, ово је класично угрожавање људских права и медијских слобода, ово је кршење свих цивилизацијских вредности и норми и ово мора да престане. Несхватљиво је да представници међународне заједнице, којима су пуна уста слободе медија, који нам говоре да су слободни медији огледало једног демократског друштва, ћуте на све ово. Несхватљиво је и да представници Срба у косовским институцијама ћуте“, рекао је Ничић и подсетио да су у последњих неколико дана и колегама са ТВ Краљево и ТВ Пинк такође није било дозвољено да уђу на Косово. .
Он је позвао представнике власти у Приштини да омогуће слободу кретања свим грађанима, а пре свега новинарима, а представнике међународне заједнице да оштро осуде овакво понашање.
„УНС ће о овоме обавестити и међународна новинарска удружења”, додао је Ничић.
Новинарка РТС-а Светлана Вукмировић рекла је да је од понедељка са екипом на Јарињу и да до сада нису добили ниједно објашњење због чега чекају и због чега не могу да уђу на Косово и Метохију.
“Редовно радимо емисију ‘Право на сутра’, извештавамо о различитим темама. До сада нам се овако нешто није догодило. Сматрамо да је основно да нам се да објашњење и сматрам да је за новинарски рад овако нешто недопустиво”, рекла је Вукмировић.
Чланица Управе УНС-а Драгана Зечевић рекла је да је „право на слободу медија једно од основних демократских права, што очито није случај са друштвом на Косову“.
„Ако је емисија ’Право на сутра’ проблем, онда очито да је проблем и право на сутра Србима на Косову и Метохији“, истакла је Зечевић.
Подсетимо, УНС и ДНКиМ протестовали су јуче што екипи емисије „Право на сутра“ косовска полиција не дозвољава да уђе на територију Косова и навели да сматрају да су слобода кретања и слобода говора основна људска права која се не смеју ограничавати административним мерама.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.