Новинарско ћоше
01. 12. 2008.
У 90-тој години приредио изложбу фотографија
Горњи Милановац – Велисав Вуловић, из села Давидовица под Рудником, пионир колор фотографије у бившој Југославији и сведок историје, отворио је 25. децембра у милановачкој ликовној галерији прву самосталну изложбу фотографија, на дан кад је напунио 90. година.
Његов живот не може да стане у један новински чланак, чак ни дужу репортажу. Књига би, рецимо, била потаман.
- После априлског слома ’41. године завршим у Немачкој, у логору. Знали су да нисам био комуниста, па сам из логора излазио и радио код газда на имањима. Одлазак у немачку био је кључан за моје бављење фотографијом, које је од самог почетка професионално – каже старина на отварању изложбе.
Улазак савезничких трупа дочекао је у Хенштеду, у близини Кила. Слушао је радио Лондон, па га комунисти који су били са њим у логору, већ бејаху прогласили за реакционара. Зато, није баш журио с повратком у Титову Југославију. За тадашњих 800 марака, које је зарадио код газда, Велисав реши да купи лајку. Тада, „чудо“ од фотоапарата. Научио је занат, и почео да ради као фотограф.
- Један Немац ме подучавао. Ишло ми од руке. Убрзо нађем посао као фоторепортер у листу „Нордвестдојче Рундшау“. Почнем да хонораришем и за енглеску војну мисију, сликао сам параде и маневре. Портрет генерала Монтгомерија, који је победио чувеног Ромела, и који је пристао да ми позира, умножио сам и продао у чак 10 000 примерака. Сви енглески војници су хтели да имају његову фотографију. Ипак, решим да се даље усавршавам, завршим фотографски курс, и добијем посао у тада чувеној „Агфи“ – каже Велисав. Ипак, вукло га нешто назад. Врати се 1954. године.
- Хтео сам ја да наставим да радим посао, али нико још у Србији се није бавио колор фотографијом. Била је то тада нова техника, а код нас је све то касније стизало. Ипак, лабораторији филмског града затреба неко ко зна ту технологију, и добијем ја тако први посао у Југославији – прича Вуловић. Радио је прве колор фотографије у тадашњој Југославији, а први наручилац у великој држави био је Београдски сајам. После је прешао у Привредни преглед, па у БИГЗ, где је био први фоторепортер Дуге.
Хонорарисао је и за Практичну жену, а био је и један од оснивача новинске агенције „Седма сила“. Када је отишао у пензију, вратио се у своју родну Давидовицу, да се бави оним за шта су га родитељи и спремали – сељачким пословима. И данас, у 90. години Велисав са супругом Милом музе краве, чува овце, прави сир, сече дрва. Деца и унуци су од Београда до Лондона. За Немачку ништа не признаје. Да направи изложбу наговорили су га кустоси милановачког музеја, Саша Савовић и Александар Марушић.
А фотографије, игре светлости, недостижне су и за данашње савремене дигиталце, фото шопове и ко зна каква чудеса, рече на отварању Савовић, иначе и сам врсни уметнички фотограф. Поред више од 60 колор фотографија, насталих крајем четрдесетих и почетком педесетих година прошлог века, Вуловић је изложио и колекцију старих фотоапарата, и неколико фотографика. Кажу да лајка из ’39. године нема никакву практичну вредност у ова времена, али има непроцењиву у свету колекционара. Сва опрема поклоњена је милановачком музеју, уз обиље докумената и књига. Велисав је у пензији већ 28. година. Он, Савовић и Марушић, на његов деведесети рођендан, кажу да ће следећа изложба бити 26. новембра 2018. године. До тада, планирају неку књигу, зборник, неке радове о развоју фотографије...
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.