Насловна  |  Бележница  |  Новинарско ћоше  |  Марија Стојаковић из Бање Луке – Новинар је покретач савести друштва
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Новинарско ћоше

09. 11. 2017.

Аутор: Ј. Пешић Извор: УНС

Марија Стојаковић из Бање Луке – Новинар је покретач савести друштва

Марија Стојаковић најмлађа је учесница на овогодишњој стручној пракси за новинаре српских медија и представника организација и удружења Срба из региона. За УНС ова деветнаестогодишњакиња говори о искуству са десетодневне праксе у Београду, коју је организовало Удружење новинара Србије (УНС) у сарадњи са Министарством спољних послова - Управом за сарадњу с дијаспором и Србима у регион.

“Дјетињство сам провела листајући дневне новине које је деда куповао сваког дана.Тако сам научила и да читам. Током школовања била сам укључена у новинарску секцију, али све је то био вид забаве јер нико од нас заправо није ни знао шта значи новинарство. Сви смо сматрали да је то начин изражавања, мишљења и креативности“, започиње разговор за УНС Марија, још увек студенткиња на Природно-математичком факултету у Бањалуци.

Марија уређује интернет страницу Крајишког културног центра „Свети Сава“ из Бање Луке, а волонтирала је и у Музеју савремене уметности.

“Иако сам своје школовање усмјерила према природним наукама, увијек ће дио мене бити везан за медије, колико због навике и потребе, толико због љепоте и тежине коју то носи. Бити информисан тачно и при томе бити информисан на вријеме је суштина овог посла, а то значи да је новинар покретач савјести друштва“, објашњава Марија.

Република Српска медије није довољно прилагодила младима, сматра Марија.

“Млађе генерације захтјевају брже информације, те се зато врло радо опредјељују за онлајн медије. Међутим, често праве грешку информишући се већином преко друштвених мрежа, у којима не само да наилазе на дезинформације него и сужавају свој поглед интересујући се за мали број тема. Већина медија није прилагођена оваквим потребама“, каже Марија.

Она додаје да „веома ријетко можемо наћи медије који пишу о култури или науци, а те теме су врло важне у едукацији младих и развијању националног идентитета“.

„Старији су са друге стране они који чувају традиционалне вриједности медија посвећујући доста пажње штампаним издањима и интересујући се за све теме” рекла је Марија.

Праксом је, каже, одушевљена, а нарочито „људима који су љубазни, стручни и посвећени свом послу“.

„Хвала УНС-у на овом предивном искуству и редакцијама у којима су нам објаснили шта је заправо добар новинар и колико је важна љубав према професији“, рекла је Марија која је на овом десетодневном студијском боравку имала обуку и у „Вечерњим новостима“ и „Вестима“.

Коментари (1)

Остави коментар
чет

09.11.

2017.

Neša [нерегистровани] у 14:06

Hm...

Novinarstvo više ne postoji, mladoj dami to niko ne reče.

Одговори

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси