Насловна  |  Бележница  |  Новинарско ћоше  |  Новинар „Нашег гласа“ Миодраг Кондић – Недостаје медиј који извештава о Србима у Словенији
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Новинарско ћоше

07. 11. 2017.

Аутор: J. Пешић Извор: УНС

Новинар „Нашег гласа“ Миодраг Кондић – Недостаје медиј који извештава о Србима у Словенији

„У Словенији не постоји медиј који би се бавио свеукупним догађањима везаним за Србе“, рекао је за сајт Удружења новинара Србије (УНС) новинар листа „Наш глас“ из Словеније Миодраг Кондић.

Миодраг Кондић био је један од полазника праксе за новинаре српских медија и представника организација и удружења Срба из региона, коју је у октобру организовало Удружење новинара Србије (УНС) у сарадњи са Министарством спољних послова – Управом за сарадњу с дијаспором и Србима у региону.

„Објективан и непристрасан начин рада би помогао јачању и увезивању наше заједнице, као и очувању језика као битног обиљежја националног идентитета. Убијеђен сам да би брз проток информација у региону давао јаснију слику о раду, као и о проблемима са којима се сусрећемо“, каже Кондић.

Он истиче да новинарство за њега представља и „оруђе за очување културног идентитета“.

„Новинарство није моје прво и професионално занимање, али постаје битно лично усмјерење. Медиј у којем сам стекао своја прва новинарска искуства је часопис ‘Наш глас’. Редакцију часописа чини група ентузијаста из културног друштва ’Брдо’ из Крања. Намјера при оснивању је била да кроз штампану бесједу информишемо чланове и симпатизере Друштва о његовом раду, дружењима, културним догађајима и сличним темама“, каже Кондић.

У оквиру десетодневног студијског боравка и обуке у УНС-у, Кондић је био и на пракси у „Вечерњим новостима“ и “Вестима”, а посетио је и редакцију портала Telegraf.rs.

„За само десет дана, не да сам порушио погрешне предрасуде о новинарству, него сам после обуке искусио и имао прилику да на реалним догађајима усвајам новинарске вјештине из прве руке. Сигуран сам да је све то поставило снажан темељ за надаљну надоградњу знања и вјештина. Ако би ме поново, као на пракси, молили да коментар сажмем у двије ријечи, било би то професионалност и топлина“, рекао је Кондић.

Коментари (6)

Остави коментар
чет

14.11.

2024.

Миодраг [нерегистровани] у 13:36

mkondic@gmail.com

И након скоро деценију од размјене мишљења и срдачне "подршке" г. Милића, осим што смо спремни упутити негативну критику, наша национална свијест није одмакла од склоности ка разрођавању. Нису се створили услови да, у овој малој и љупкој земљи гдје домујемо, бар донекле усагласимо интересе који су нам као народу заједнички. Сумњичаво гледам на календар када ћемо се сами досјетити да нам све већи број организација које међусобно не комуницирају није од користи. Показало се да је г. Вељковић реално коментарисао стање и слажем се - штета што је тако.

Одговори
сре

15.11.

2017.

Miodrag K. [нерегистровани] у 18:24

Господине Вељковићу,

из вашег коментара је јасно да успјешно проналазите позитивно усмјерене замисли, свијетле тачке. Слажем са вашим акцептирањем ситуације у Словенији, и ја мислим да је та слика реално сагледавање стања. Као што и свако спопадање са проблемом захтијева реаллно сагледавање ситуације и систематичан приступ, тако је и са темом о којој је било говора.

Убијеђен сам да је у Словенији довољно потенцијала за успјешан развој у повољнију, чвршћу, увезанијуи и сложнију заједницу. Наравно, потребно је уложити извјестан рад и средства усмјерена ка заједничком циљу.

Одговори
сре

15.11.

2017.

Božidar Veljković [нерегистровани] у 11:49

bozidar.veljkovic@siol.net

Преписка, измеђ уважене господе Миодрага Кондића и Радована Милића у вези са посланством "будућег(?)" српског часописа илити новина у Словенији, отвара многа питања, која су политички утамњена. Оно што видим у овој комуникацији да је добро, то је покретање питања једног медија, пре свега новина, које се неби авиле "извештавањем" по питањима Срба у Словенији, како се у преписци може видети. Мислим да требамо новине, које би се бавиле питањима положаја (формално-правног и политичког статуса) Срба у Словенији из којега се онда изводи и квалитет очувања идентитета. А то је већ озбиљнији приступ. Знам да у Словенији живи поприличан број Срба који имају капацитет за један такав пројекат, који би истински био кадар да очува наш идентитет. Међутим, за квалитетан медиј су потребна новчана средства. И то је (засада) већ проблем државе Србије а посебно Министарства спољних послова. И друго, највећи проблем је разбијено једро српске заједнице у Словенији на тешко састављиве делове. Толико друштава, толико савеза, толико локалних новина, толико удруженја, већа и других асоцијација, а ништа заједничко. Штета.

Одговори
уто

14.11.

2017.

Radovan B. Milić [нерегистровани] у 12:22

Re:

Pre nego što skinete kapu pred novinarima iz Slovenije, bilo bi pošteno da skinete navodnike sa "kape", jer tek tada bih shvatio da su Vaše misli zaista okrenute ka slobodi izveštavanja, a nikako ka interesnom izveštavanju. Vaš "novinarski" komentar da nečiju izjavu, pa makar i moju, možete smatrati "hrabrom", navodi na pomisao da se ipak ne bi trebalo hrabro oglašavati, naročito ne javno, jer Bože moj..., mada ja ne mislim da bih za pisanje svojeg komentara trebao imati bilo kakvu hrabrost. Ne mislim ni da sam hrabar, pa bih ipak, za svaki slučaj, ovaj komentar priveo kraju kako se slučajno moj odgovor ne bi "spotakao" o Vaše nepoznavanje situacije, ili nerealno sagledavanje stanja. Ipak bih se onako iz zavetrine usudio da Vam preporučim da nabavite hroniku SRBI U SLOVENIJI, koja je kao to napisah, objavljena uz pomoć Uprave zasaradnju sa dijasporom i Srbima regona, ali i sportiste Miloša Milića.

Одговори
уто

14.11.

2017.

Miodrag [нерегистровани] у 11:45

Re:

Poštovani Radovane,
iskreno mi je drago da se bar neko spotakao o moje izjave. Poznajem vaš medij i sa dužnim poštovanjem novinarima u Sloveniji "skidam kapu" na upornošću i trudu. Nisam rekao da se niko ne bavi pitanjima Srba u Sloveniji, nego "sveukupnim događanjima...".
Na žalost, ne mogu se složiti da "Tragovi" pokrivaju sveukupnu problematiku Srba u Sloveniji; isto tako kao što ih "Naš glas" ne pokriva. Samo mogu komentaristti vašu izjavu kao hrabru.
Takođe postoji popriličan broj medija upisanih u registar medija za koje ja, kao što ste rekli, "ne znam".
Uprava za saradnju sa dijasporom i Srbima u regionu zaista podržava konstruktivan rad. Ubijeđen sam da su spremni podržati projekte koji temelje na međusobnom uvezivanju naših organizacija u Sloveniji.
Možda je ova naša diskusija inicijator udruživanja u krovnu medijsku organizaciju, ko zna?

Одговори
пет

10.11.

2017.

Radovan B. Milić [нерегистровани] у 14:03

radovan.milic@gmail.com

Na našu žalost, tvrdnja vašeg novinara nije tačna da u Sloveniji ne postoji medij koji se bavi sveukupnim pitanjem Srba. I te kako postoje tragovi koji se mogu pratiti na www.tragovi-sledi.com koji su izveštavali i koji će izveštavati o aktuelnim događanjima u vezi položaja Srba u Sloveniji. Njegovom neznanju dodajem da je izašla hronika SRBI U SLOVENIJI, a čije objavljivanje je pomogla Uprava za saradnju sa dijasporom i Srbima iz regiona, ali i uspešni sportista Miloš Milić.

Одговори

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси