Насловна  |  Бележница  |  Новинарско ћоше  |  Зборник „Медији, новинарство и људска права“ - анализа извештавања о деци, мигрантима и избеглицама
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Новинарско ћоше

10. 10. 2017.

Аутор: Ј. Пешић Извор: УНС

Зборник „Медији, новинарство и људска права“ - анализа извештавања о деци, мигрантима и избеглицама

Загребачки Факултет политичких наука и тамошња канцеларија Hanns-Seidel-Stiftung објавили су зборник радова „Медији, новинарство и људска права“, у којима је анализирано колико су медији поштовали људска права када су извештавали о деци, мигрантима и избеглицама.

Зборник су уредиле докторанткиња и истраживачица-сарадница на Факултету политичких наука у Београду Маријана Матовић и професорка на Факултету политичких наука у Загребу Викторија Цар.

У Зборнику су и резултати истраживања из области медија, комуникације и новинарства, који се односе на медијске системе и медијска тржишта земаља у региону, а који су представљени на седмој регионалној научној конференцији „Веродостојност медија“ која је одржана у Загребу.

Уводни текст овог Зборника „Људска права и одговорност новинара“ потписао је професор на Факултету политичких наука у Београду Раде Вељановски.

„Истина као вредност и као принцип отвара даље једно од кључних питања у деловању професионаних комуникатора, новинара и медија, а то је питање одговорности. Спремност да се истраје у трагању за истином, да се одупре притисцима који долазе од актера којима истина није интерес, храброст да се оно што је тачно, аргументовано и фактографско објави и тиме омогући расправа и реакција јавности, темељан је принцип демократизације јавне сфере. Истина се као резултат таквог поимања одговорности новинара нашла на првом месту свих докумената које су стварали новинари као скуп сопствених правила, односно саморегулације“, наводи се у тексту Вељановског.

У поглављу „Извештавање о избеглицама и мигрантима“ Ања Стевић, Викторија Цар, Јелена Јуришић, Луциа Веснић Алујевић, Дује Бонаћи и Зарфа Хрњић Кудузовић анализирали су начине на које су медији извештавали о мигрантској кризи 2015. године, док су у делу „Права деце и медији“ објављени текстови ауторки Жељане Ивануш, Лане Цибоци, Леали Османчевић и Стјепке Поповић, у којима су анализирани начини на који медији поштују права детета.

Зборник „Медији, новинарство и људска права“ можете преузети у прилогу.

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси