Насловна  |  Бележница  |  Новинарско ћоше  |  Истраживање: Стари недовољно заступљени у медијима
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Новинарско ћоше

31. 03. 2017.

Извор: УНС

Истраживање: Стари недовољно заступљени у медијима

„Од 14.199 текстова објављених у дневним новинама ’Политика’, ’Вечерње новости’,’Данас’, ’Блиц’ и ’Курир’ у децембру 2015. године, 596 односило се на особе старије од 65 година“, наводи се у истраживању „Како медији утичу на обликовање ставова и схватања јавности о старијим особама у Србији“ које су спровеле професорке на универзитету „Џон Незбит“ Љиљана Манић и Наташа Симеуновић Бајић.

Текстови који су о старима објављени већином су биле кратке вести, у црној хроници, са сензационалистичким насловима и причама које нису дубински истраживане, резултати су истраживања које је су ауторке објавиле у зборнику „Јавност, старији и људи“.

Истраживање „Ставови јавности о старости и представљању старих особа у медијима'', које се такође налази у зборнику, а које су спровеле Нада Сенић и Славица Јосифовић из Центра за истраживање јавног мнења, програма и аудиторијума Радио-телевизије Србије наведено је да се након телефонске анкете које су спровеле, 63 одсто грађана изјаснило да се медији недовољно баве животом старијих људи и да се се о њима извештава углавном негативно.

Оне су истакле да међу грађанима нема раширених стереотипа и да преовлађују позитивни ставови о старима. Анкета је обављена међу 1200 грађана.

О медијском извештавању о старима, ТВ критичарка Бранка Оташевић рекла је да на телевизији треба да постоји више емисија са сервисним информацијама за старе.

„За старе је најраспростанији вид комуникације телевизија, где се они највише информишу. Треба да постоји више емисија са сервисним информацијама о старима, старе не треба стављати у гето. Тренутно постоје емисије ‘Треће доба’ и ‘Додати живот годинама’. Данас се продужио животни век и треба да дође до разноврснијег програма. Постоје стари који су везани за куће али такође и активних који могу да доприносу”, рекла је Оташевић.

Зборник „Јавност, старији и људи“ издали су Геронтолошко друштво Србије и Универзитет „Џон Незбит'' , а финансијски га је подржало Министарства културе и информисања.

 

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси