Новинарско ћоше
30. 09. 2016.
На ФПН-у докторирао Александар Митић на тему онлајн медија
Некадашњи координатор и предавач у Школи веб новинарства Удружења новинара Србије Александар Митић одбранио је докторат почетком ове недеље на Факултету политичких наука у Београду.
Рад на тему „Интеграција техника онлајн медија у стратешке комуникационе пројекте“ одбрањен је пред комисијом коју су чинили проф. др Никола Маричић са Факултета драмских уметности Универзитета у Београду и професори Факултета политичких наука др Веселин Кљајић (ментор), др Синиша Атлагић, доц. др Сања Домазет и почасни члан комисије, професор у пензији, др Ратко Божовић.
Користећи примере комуникација НАТО-а, Европске уније, као и коришћење друштвених медија од стране насилних и ненасилних покрета у Египту, Сирији и Украјини, Митић је показао како интернет обликује нашу стварност и утиче на све више аспеката живота.
У раду Митић наводи да су се концепти техника онлајн медија и стратешке комуникације појединачно развијали у пракси током прве декаде 21. века, а да се у другој декади стварају све веће претпоставке за њихову интеграцију. Указује не само на искуства „Твитер револуција“ током „Арапског пролећа“ (2011), на формирање специјалних програма ЕУ и НАТО за стратешку комуникацију у онлајн окружењу (2014-2015), на „ратове тролова“ током украјинске кризе (2014-2016), на софистициране онлајн кампање исламистичке групе Даеш (2014-2016), већ и на примере праксе у области здравствене, кризне и корпоративне онлајн комуникације широм света.
Анализирајући теорију и праксу стратешке комуникације, техника онлајн медија и њихове интеграције, Митић научно брани хипотезе да технике онлајн медија вишеструко унапређују квалитет садржаја стратешких комуникационих пројеката, те омогућавају бољу и прецизнију интеракцију са циљном групом, што подстиче снажнију мобилизацију и активизам стратешких комуникационих кампања. Истовремено, аутор анализира и хипотезу везану за допринос техника онлајн медија демократском капацитету јавне дебате.
У томе му помаже и студија случаја „Србија и интеграција у НАТО“ у којој аутор анализира садржај 791 онлајн прилога у периоду стратешке комуникационе кампање за промовисање НАТО-а у Србији 2013-2014. године.
Митић за сајт УНС-а наводи да дисертација осим научног има и друштвени значај, јер спроведена истраживања могу бити од користи практичарима у областима онлајн медија и стратешке комуникације (односа с јавношћу, јавне дипломатије и других пропагандних метода), али и онима који се баве политичком темом интеграција Србије у савез НАТО.
Дисертација је написана на нешто више од 400 страна.
Колега Митић је рођен 1974. године. Новинарску каријеру започео је као стални дописник Агенције франс прес (АФП) 1999. године, када је постао једини дописник страног медија који је боравио на Косову и Метохији током свих 78 дана НАТО бомбардовања, извештавајући са лица места.
По завршетку бомбардовања, аутор је наставио да ради за АФП као стални дописник из Београда до 2005. године, када је постао стални дописник агенције Танјуг из седишта Европске уније и НАТО-а у Бриселу.
У области политичке комуникације, припремио је и из Брисела водио пројекат „Kosovo Compromise“ („Косовски компромис“), усмерен ка чланицама Европске уније (2006-2008).
Оснивач је и председник Центра за стратешке алтернативе из Београда, који је 2016. године изабран за српског члана међународног истраживачког конзорцијума кинеског пројекта „Један појас, један пут“ (“Пут свиле”), у оквиру платформе 16+1.
Коментари (4)
Остави коментар01.10.
2016.
Хвала на честиткама
Поштовани Славољубе, хвала на честиткама и срдачан поздрав!
Одговори01.10.
2016.
Uvid u disertaciju
Disertaciju možete pročitati na sledećoj adresi: http://www.fpn.bg.ac.rs/sites/default/files/docs/aleksandar_mitic_disertacija_fpn.pdf
Одговори01.10.
2016.
Докторат Александра Митића
Докторска дисертација Александра Митића, коме овом приликом честитам успешну одбрану, доступна је на сајту ФПН-а што је за сваку похвалу. http://www.fpn.bg.ac.rs/sites/default/files/docs/aleksandar_mitic_disertacija_fpn.pdf
Одговори30.09.
2016.
pitanje - poruka
Kako možemo dobiti na uvid-čitanje ovog doktorata? pozdrav mjm
Одговори