Новинарско ћоше
03. 06. 2016.
Представљен филм “Сећање на Бошан” за 35 година постојања српског програма на CRI
Кинески документарни филм “Сећање на Бошан” и истоимена књига представљени су синоћ на дан јубилеја, 35 година од почетка емитовања програма на српском језику на Кинеском међународном радију (CRI).
Амбасада Народне Републике Кине у Србији и Кинески међународни радио организовали су свечану промоцију на којој су у пуној сали Прес центра Удружења новинара Србије говорили аташе за културу Сју Хонг (Xu Hong), уредник координатор на РТС-у Синиша Алексић, директор издавачке куће Чигоја Жарко Чигоја и генерални секретар УНС-а Нино Брајовић. Говорници су између осталог подсетили на традиционално пријатељство двеју земаља.
„Једноставност и директност основни су тонови филма, путем којих упознајемо стваран живот Кине, проткан сећањима и историјом” – рекао је Сју Хонг, који је у уводном обраћању на српском језику описао документарац “Сећање на Бошан” аутора Ванг Зиа (Wang Zhia).
Генерални секретар УНС-а је поводом обележавања јубилеја подсетио на то да су српски и југословенски новинари 1979. године званично први пут посетили Народну Републику Кину.
“Пријатељске везе које су тада успостављене са Свекинеском асоцијацијом новинара трају читавих 37 година. Тако дугу размену делегација српски новинари немају нити са једном другом новинарском организацијом у свету”, рекао је Брајовић и напоменуо да сваке године представници УНС-а обилазе место страдања кинеских новинара у Нато агресији 1999. године, када су убијени Син Синг и Ђи Ђинг, дописници листа Гуанг Минг Жибао и Шао Јунхуан, новинар агенције Синхуа.
Брајовић је подсетио да је прошле године УНС организовао посету високе делегације кинеских новинара из Радио Пекинга који су одабрали Србију за прављење емисије о 70-годишњици победе над фашизмом.
Домаћин свечане вечери био је дописник Кинеског међународног радија из Београда Жао-Хонг Чао (Zhao Hong Chao) који је програм водио на српском језику.
На свечаности је најављено и емитовање филма “Сећање на Бошан” на каналу РТС 3, као почетак успешне сарадње између ове телевизијске куће и Кинеског међународног радија.
Посетиоци су добили бесплатан примерак истоимене књиге која кроз уметничку фотографију и текст дочарава причу о људској свакодневици, срећи и несрећи, тешком раду, љубави према родном крају, али и мисији чувања кинеске традиције.
Редакција програма на српском
Редакција програма на српском језику Кинеског међународног радија (CRI) налази се у Пекингу, покрива подручје бивше Југославије, а основана је 1. јуна 1961. године. У редакцији тренутно раде десеторо Кинеза, укључујући два дописника у Београду, као и три новинара из Србије.
Редакција сваког дана емитује једночасовни програм (13:00-14:00) на ФМ таласима, на фреквенцији 95.8 МХз, која покрива подручје Града Београда и околине.
Дописништво у Београду, које је отворено 1981. године, помаже редакцији да благовремено извештава о свим догађајима са подручја Балкана и југоисточне Европе.
Од 2003. године отворена је интернет страница serbian.cri.cn која представља мост који повезује НР Кину и земље бивше Југославије.
Од 2013. редакција на српском језику CRI-ја има званичну страницу на Фејсбуку CRI Српски. Исте године у Београду је почео са радом студио Кинеског међународног радија.
Осим емитовања радио и интернет програма, редакција се бави издаваштвом и видео продукцијом. Сарађује са српским медијима, међу којима су РТС, НИН и Политика.
На програму РТС-а емитован је видео серијал CRI-ја "Здраво, Кино", а уз недељник НИН излази месечни додатак редакције на српском језику CRI-ја. У сарадњи са издавачком кућом Чигоја објављено је шест књига.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.