Новинарско ћоше
22. 04. 2016.
Новинарка Мира Поповић из Подгорице - Медији су добра идеја која је изманипулисана тако да над истином постоји монопол
Учесница овогодишње стручна пракса за новинаре из региона, Мира Поповић из Подгорице, прича за УНС о утисцима са 18-дневног усавршавања у Београду као и о медијској слици Црне Горе. На праксу коју организује Удружење новинара Србије (УНС) у сарадњи са Министарством спољних послова - Управом за сарадњу с дијаспором и Србима у региону, дошла је као новинарка портал ИН4С.
„То је једини медиј у Црној Гори који није под контролом власти, на којем вијести нису филтриране и на којем се може чути истина, а не пропаганда тренутне политике. То је такође једини медиј који прати и другу страну приче о НАТО интеграцијама, наиме неутралности Црне Горе – теме која је у нашој држави табу“, почиње разговор за УНС Мира причом о медију у коме ради.
Тренутно је на послу највише посвећена темама из политике, али воли и културу, историју, заправо све оно што непосредно или посредно чини идентитет нашег народа.
„Медији треба да омогуће повезивање људи, шири и бржи проток истине о томе шта се дешава у свијету, а заправо смо постали затрпани информацијама, посебно од појаве интернета, тако да је сада јако тешко ископати шта истина јесте. Медији су једна добра идеја која је изманипулисана тако да сада и над истином постоји монопол. Заправо: ко има монопол над истином – има потпуну власт над људима. Зато је истраживачко новинарство циљ којем сам посвећена, јер је то тренутно највећа битка за истину“, каже Мира.
У Црној Гори је јако тешко, а слично је и у Србији, сматра Мира.
„Нерасвијетљена убиства новинара, притисци, пријетње. Ко год се примакао мало ближе истини ризиковао је свој живот. Уредник портала, Гојко Раичевећ, за вријеме протеста у октобру прошле године ухапшен је јер је снимао привођење посланика Демократског фронта Славена Радуновића, и три пута је брутално претучен. Три дана је портал био оборен јер је само ИН4С преносио шта се стварно дешава на улицама Подгорице, грађанима се ускраћивало право да знају истину“, каже и додаје: „Политичари али и свијет заборављају да српски народ има инат и да што је већи притисак – то је и већи инат, а не страх на који ваљда рачунају да ће са притисцима доћи. Тако да, што је ситуација тежа, то смо ми јачи. Портал на којем радим редовно бива обаран али то је само дио `шарма` у којем живим скоро цио живот“.
Мира мисли да је ипак ситуација мало боља у Србији, јер има више медија и услови за рад су бољи.
„У малој средини све иде теже, мање је идеја и људи. Пратим редовно све медије у Србији јер се мој портал бави највише темама везанима за Србију, Црну Гору и Републику Српску“, каже Мира.
Новинарством је почела да бави случајно. Дипломирала је филозофију, а пре тога завршила студије италијанског језика и књижевности.
„ Радила сам с времена на вријеме као преводилац. Пошто годинама нисам могла да нађем стабилан посао пријавила сам се да завршим приправнички стаж. Затим сам добила паралелну понуду из гимназије у којој сам могла да предајем философију и портала ИН4С да радим као новинар. То је отворило један сасвим нови свијет и начин да изразим себе“, објашњава Мира која себе сматра борцем за истину.
На стручној пракси у Београду више јој се свидео теоријски део са предавањима и вежбама.
„Како сам завршила философију било ми је потребно да ме неко мало уведе у новинарство, да сазнам које су ми све могућности. Пракса коју сам имала у Политици је слична ономе како радимо на ИН4С-у, са тим што у Политици имају лекторе, док ми све радимо сами“.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.