Насловна  |  Бележница  |  Новинарско ћоше  |  Новинар Никола Милојевић: Политички ријалити на хрватски начин
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Новинарско ћоше

05. 11. 2015.

Аутор: М. И. Извор: УНС

Новинар Никола Милојевић: Политички ријалити на хрватски начин

Овогодишња стручна пракса за новинаре из региона коју је организовало Удружење новинара Србије (УНС) у сарадњи са Министарством спољних послова - Управом за сарадњу с дијаспором и Србима у региону окупила је четири новинара из дијаспоре, међу којима је и Никола Милојевић из Вуковара.

Никола четири године ради као новинар двонедељника "Извор" и ТВ продукције Заједничког већа општина (ЗВО) у Вуковару.

„У новинама пишем текстове, док у продукцији правим телевизијске прилоге о животу Срба из Хрватске. Напоменуо бих да су 'Извор' једине новине у Хрватској које излазе у потпуности на српком језику и ћирилици. Заједничко веће општина је српска институција која је настала након потписивања Ердутског споразума пре тачно 20 година. Са тим споразумом је практично завршен рат у Хрватској, а исток Хрватске мирно реинтегрисан у уставно-правни поредак Републике Хрватске. Дакле, ЗВО је гарант поштовања права Срба у Хрватској“, започео је разговор за УНС Никола Милојевић.

ЗВО обухвата седам општина на истоку Хрватске у којима Срби чине већину, као и два града Вуковар и Бели манастир у којима нису већина, али чине значајан удео становништва.

„У ЗВО се углавном бавимо Србима из Вуковара и са истока Хрватске, а кад успемо и на подручју остатка државе. Телевизијска емисија коју правимо је колажног типа из области политике, културе и спорта. Планирамо да у скоријој будућности покренемо и портал. Највише волим да радим приче које немају везе са политиком и које се баве животима обичних људи“, рекао је за УНС Никола.

По његовом мишљењу, медијска сцена у Хрватској је "много боља него у Србији јер таблоидизација скоро и да није присутна у медијима, нема толико ријалити програма, а и мања је цензура кад су у питању политичари. Скоро сваки политичар је додирљив у медијима, а једино су тајкуни ти који су недодирљиви".

Упоређујући њихов национални програм ХРТ са РТС-ом, Никола је оценио да је програмска шема ХРТ "квалитетнија и има значајно мање реклама".

На питање УНС-а шта би променио у систему информисања у својој земљи, Никола је одговорио: „медији су углавном исти, тешко је чути неко мишљење које није мејнстрим и све се своди на политику и најобичнија политичка препуцавања. Описао бих то као 'политички ријалити на хрватски начин'. Нико се не бави реалним темама и причама обичних људи, већ се сви баве дневном политиком, при чему су медији безлични и у служби оних који их плаћају“.

Никола Милојевић је прошле године завршио УНС-ову Школу веб новинарства и то је у највећој мери утицало на његову одлуку да се пријави за овогодишњу стручну праксу за новинаре организовану од стране УНС-а, у сарадњи са Министарством спољних послова - Управом за сарадњу с дијаспором и Србима у региону.

„Имамо идеју да пређемо из традиционалних медија на портал јер су сада скоро сви медији покренули онлајн издања. Добро је да постоји оваква обука која ми је омогућила да видим и чујем како други раде“, рекао је Никола.

Са осталим полазницима обуке, присуствовао је и "Конференцији новинара и медија дијаспоре и Срба у региону" која је била посвећена пројектном суфинансирању медија дијаспоре и региона, преласку штампаних издања на онлајн платформе и могућим моделима финансирања медија.

“Пракса у великој редакцији попут РТС-а за нас из малих средина има велики значај за учење и напредак у раду. Имао сам прилику да видим и упознам људе који су желели да нам помогну у сваком тренутку, изађу у сусрет и одговоре на свако питање. Замерка коју имам по питању ове обуке је та што није постојао неки конкретан план у коме бисмо могли да кажемо шта желимо, па да се према томе организујемо”, додао је Никола Милојевић.

Истакао је да му је пракса била од помоћи да види како се ради и функционише у веб редакцијама јер је добио битне новинарске, техничке и маркетиншке информације за визуелност портала који планирају да покрену.

У разговору са Николом, осврнули смо се и на новинарска удружења у Хрватској којима замера што "углавном не реагују и не осуђују портале који шире мржњу и стереотипе о српском народу, а међу њима се издваја посебно ултранационалистички портал dnevno.hr који је изузетно популаран и посећен".

Такође, колико је њему познато, "у новинарским друштвима из Хрватске не посвећују пажњу медијима националних мањина, као што то ради УНС".

Никола Милојевић поручио је да је потребно да се Србија више укључи и помогне српским медијима у дијаспори у организационом и финансијском смислу, пружи им професионалну подршку, јер они окупљају заједницу Срба и тиме их охрабрују да остану да живе на том подручју.

 

 

 

 

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси