Новинарско ћоше
22. 10. 2008.
ЈПИ "Младеновац" пред Општинским судом
Радници захтевају своја права.
ЈПИ „МЛАДЕНОВАЦ“ ПРЕД ОПШТИНСКИМ СУДОМ У МЛАДЕНОВЦУ.
Након годину дана, случај отпуштених радника коначно пред лицем правде!
Једанаесторо радника Јавног предузеца за информисање „Младеновац“ којима је 26. октобра 2007. године забрањен улаз у просторије предузећа након штрајка који су организовали захтевајући смену директора и главног и одговорног уредника Славомира Војиновића, за нешто мање од месец дана појавиће се пред Општинским судом у Младеновцу.
Тужба коју су против Војиновића поднели, 14. новембра 2008. године биће разматрана после више од годину дана како су остали без посла и после неколико покушаја да допру до суда. Осим што им је након штрајка било онемогућено да додју до својих радних места, није им уручен никакав писмени отказ. Према речима радника ЈПИ „Младеновац“ којима је пре годину дана забрањено да додју до својих радних места, писмени отказ им и није било могуће уручити, јер нису имали потписане Уговоре о раду.
Иако су у том предузећу радили годину дана, једини уговор који су потписали је са Југословенском агенцијом о заштити ауторских права. Већина оних који су поднели тужбу против директора Славомира Војиновића, радило је годинама у Телевизији Младеновац - дописништву Студија Б. Поменута телевизија основана је 1996. године, а након раскида уговора о сарадњи са Студијом Б припојена је, у октобру 2006. године, Јавном предузећу за информисање „Младеновац“, у чијем саставу је до тада био само Радио Младеновац. Проблеми су, како кажу, започели одмах након „припајања“.
Права једанаесторо радника ЈПИ „Младеновац“ пред Општинским судом у Младеновцу браниће адвокат Предраг Ерчевић. Он верује у позитиван исход судског процеса по своје брањенике, ослањајући се на Члан 32., став 2 Закона о раду, који гласи: "Уговор о раду закључује се пре ступања запосленог на рад, у писменом облику. Ако послодавац са запосленим не закључи уговор о раду у складу са ставом 1 овог члана, сматра се да је запослени засновао радни однос на неодређено време даном ступања на рад".
Иако су оштећени радници поводом овог случаја добили подршку Удружења новинара Србије, као и бројних колега из штампаних и електронских медија широм Републике, и годину дана након што су остали без посла њихов проблем није решен. Они сматрају да Србија полако постаје правна држава, уздају се у право и правду и очекују позитиван исход судјења које је заказано за 14. новембар ове године.
Тужбу против ЈПИ „Младеновац“ које заступа Јавни правобранилац општине Младеновац, једанаесторо радника, Окружном суду у Младеновцу поднели су 14.01.2008. године. Овај првостепени суд тужбу одбацује као „неуредну“ и неразумљиву, што адвокат тужилаца Предраг Ерчевић у жалби на поменуто решење другостепеном суду – Окружном суду у Београду карактерише речима „Тужиоци се не могу отети утиску да у овом случају суд не поступа у свему непристрасно. Очигледно је да се незаконито поступа“.
Окружни суд у Београду 3. септембра ове године усваја жалбу тужилаца, доноси решење којим се УКИДА претходно решење Општинског суда у Младеновцу и предмет враћа првостепеном суду на поновни поступак. Прво рочиште биће одржано 14. новембра 2008. године, у 11 сати. Радници који су поднели тужбу против ЈПИ „Младеновац“ су новинари Ирена Кнежевић, Драган Николић, Дарко Блажић, Тања Јевтић и Предраг Алексендрић, затим реализатори програма Никола Ђурић и Добрица Дабић, потом монтажери Милош Црногорац и Немања Вујачић, организатор програма Јелена Блануша и сниматељ Бранко Срећковић.
(Агенција за приватизацију Републике Србије доставила је допис адвоката Предрага Ерчевића који заступа оштећене раднике ангажованом финансијском саветнику, у којем се измедју осталог налази и скраћена верзија тужбе поднете против ЈПИ „Младеновац“. Како се наводи у одговору на поменути допис, који је тужиоцима послат 21.03.2008. године, који потписује директор Центра за аукције Илијана Стаменковић, финансијски саветник у поступку израде процене вредности капитала и Програма приватизације ЈПИ „Младеновац“ из Младеновца, узима у обзир све релевантне чињенице које се односе на имовинско-правну документацију, укључујући спорове који се воде пред судовима и исте уноси у Програм приватизације, који представља саставни део аукцијске документације. На тај начин ће сва заинтересована лица која изразе интересовање за учествовање на јавној аукцији и откупе аукцијску документацију, моћи да се упознају са наведеном документацијом која се тиче судских спорова.)
Предраг Алексендрић, новинар
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.