Новинарско ћоше
20. 11. 2013.
УНИЦЕФ наградио Бориса Вуковића, Јовану Јованчић и Тамару Вученовић
УНИЦЕФ је у сарадњи са Теленором данас уручио награде за извештавање о превенцији дигиталног насиља над децом.
Жири, који су чинили угледни новинари Оља Бећковић, Бранка Оташевић, Горица Нешовић, Веселин Симоновић, и саветница за односе са јавношћу УНИЦЕФ-а Јадранка Милановић, донео је одлуку да награде припадну новинару Борису Вуковићу за текст „На Фејсбуку се јавило 300 ђака да убије друга“ објављеном у дневном листу Блиц, новинарки Јовани Јованчић за телевизијски прилог у емисији „Око магазин“ Радио телевизије Србије и Тамари Вученовић, новинарки Радио Београда 2 за емисију из циклуса „Дигиталне иконе“.
Награде су уручили Michel Saint-Lot, директор УНИЦЕФ-а у Србији, и Сања Рајачић, специјалиста за друштвену одговорност компаније Теленор.
Добитници су примили специјално УНИЦЕФ признање - плакету и медаљу, а компанија Теленор, дугогодишњи корпоративни партнер УНИЦЕФ-а у Србији, за сваког је обезбедила таблет рачунар са једногодишњим коришћењем интернета.
УНИЦЕФ је и ове године, на Светски дан детета и годишњицу усвајања Конвенције Уједињених нација о правима детета, доделио годишња признања представницима штампаних и електронских медија за професионално и етично извештавање о деци и дечијим правима.
Награда се додељује од 2004. за најбољи прилог објављен на телевизији, радију и у штампи (укључујући интернет портале медијских кућа). Тема овогодишњег конкурса била је превенција дигитално насиље над и међу децом.
Из образложења жирија о победничким радовима:
Текст Бориса Вуковића ''На Фејсбуку се јавило 300 ђака да бије друга'', објављен у дневном листу ''Блиц'', има веома добар приступ теми. Већ насловом привлачи пажњу на конкретан случај дигиталног насиља, а затим, од појединачног примера шири садржај на појаву у целини. При том поштује правило о скривању идентитета жртве и штити је од могућег додатног повређивања. Овај чланак пружа низ општекорисних информација: објашњава врсте злоупотреба деце на интернету, даје статистику о њиховој распрострањености, наводи правила за понашање родитеља.
Емисија Тамаре Вученовић из циклуса ''Дигиталне иконе'' Другог програма Радио Београда намењена је озбиљним и стрпљивим слушаоцима који о теми желе да се обавесте кроз дубински и свеобухватан приступ. Емисија је спој сликовитих примера и објашњења, непосредних коментара и упутстава свима који могу бити погођени злоупотребом интернета, онима који су заинтересовани да га спрече и онима који су обавезни да му се супротставе.
Прилог Јоване Јованчић у емисији ''Око'' Радио телевизије Србије издвојио се по досетљивости и необичности при увођењу у тему. Анкета на улици с позивом на ''пријатељство'' и ''праћење'' инвентивно, духовито и ефектно претапа се са примерима, објашњењима, подацима који се односе на дигитално насиље. Визуелно привлачна, добро снимљена и динамично монтирана, у својих десетак минута трајања ова емисија довољно занимљиво и упечатљиво говори о појави, јасно указује на опасности од злоупотреба интернета и поручује на шта у том смислу треба обратити пажњу школи, у кући, међу децом, међу одраслима.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.