Новинарске анегдоте
21. 11. 2014.
”Вечерње новости” победиле “Вечерњу борбу“
У јеку Тршћанске кризе, с јесени 1953. године, истакнути југословенски новинар, публициста и историчар Владимир Дедијер, у то време главни уредник “Борбе”, је на редакцијском састанку упитао: „А зашто не бисмо покренули нови лист, који би излазио поподне и објављивао нове, кратке вести с доста фотографија и крупних наслова, да се народ брзо и лако обавести?“
Група уредника која је припремала ванредно издање листа “Борба” како би читаоце, пре сутрашњег издања обавестила о драматичним догађајима на граници Италије и Југославије, била је намах затечена, да би се одмах потом сагласила с Дедијеровом идејом.
У складу с тадашњом позицијом, Дедијер је предложио да се лист назове “Вечерња борба”, али се Дуда Тимотијевић, његов заменик, успротиви, сматрајући да ново гласило треба да има сопствени идентитет и име.
„Боље је да се лист зове “Вечерње новости”, предложи Тимотијевић.
И би тако – већ 16. октобра 1953. године на улицама Београда колпортери су узвикивали име првог послератног “вечерњака” чијем имену је кумовао заменик главног уредника “Борбе”, а не иницијатор и први новинар тог, тада моћног, гласила.
Приредила: В. А.
У рубрици Новинарске анегдоте УНС објављује духовите новинарске приче о колегама, о јавним личностима, смешним, инспиративним, чудним ситуацијама у којима су се налазили. Новинарске досетке. Испричајте нам причу о новинарима којих више нема, а упамћени су по пошалицама. Поделите са нама Ваше вицкасте успомене. Новинарске анегдоте уређује колегиница Весна Арсенић. Своје анегдоте, које ћемо објављивати средом и петком, можете слати на varsenic7@gmail.com
Коментари (1)
Остави коментар07.12.
2014.
МАЛО ДРУГАЧИЈЕ
Добра причица! Али, у ајтар истине, треба додати да је БОРБА неколико ноћи излазила и као ванредно издање и продавала се попут алве по Београду и свугде где је могла да стигне. А онда је севнула идеја о вечерњем листу и са именом које са поносом носи. Проверите, међутим, да ли је Дедијер био тада уопште у Борби, чини ми се да се он ”мешао” као званичник агитпровсске службе у ЦК. Иначе, гтрадицију ванредних издања БОРБА је наставила и у сличним сигтуацијама. рецимо, кад је убијен Кенеди, приликом земљотреса у Скопљу - знам да су лист на улицама Београда продавали или једноставно делили м,ноги новинари, међу њима и тадашњи главни уредник Лаза Мојсов. Мислим да је и ово прилог историји новинарства...
Одговори