Naslovna  |  Aktuelno  |  Vesti  |  Poslanici neće da rade bez kamera
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Vesti

28. 01. 2009.

Izvor: Politika

Poslanici neće da rade bez kamera


Srbija je praktično jedina evropska zemlja u kojoj javni RTV servis direktno prenosi sve sednice parlamenta. Direktni prenosi nisu zakonska obaveza javnog servisa nego rezultat dogovora koji su krajem prošle godine postigli predsednik parlamenta Slavica Đukić-Dejanović i direktor RTS-a Aleksandar Tijanić.

Tijanić je tada rekao da „RTS ne sme da bude kočnica u radu parlamenta”. Reč je, zapravo, o tome da poslanici i parlamentarne stranke na direktne prenose gledaju kao na nešto bez čega najviši organ zakonodavne vlasti u zemlji i ne može da radi.

To se jasno pokazalo kada je 2007. godine RTS odlučio da prekine direktne prenose. Rad parlamenta tada je praktično blokiran, a nastavljen je tek nakon što je Radiodifuzna agencija naložila javnom servisu da nastavi prenose zasedanja.

„Parlament i političke stranke su izvršili pritisak na RTS. Direktni prenosi sednica Skupštine, kao i haških suđenja, potiskuju obrazovni, dečji ili religijski program koji su zakonska obaveza javnog servisa. Umesto toga na programu je nešto što nije zakonska obaveza javnog servisa”, kaže profesor Fakulteta političkih nauka u Beogradu Rade Veljanovski.

Zamenik predsednika RRA Goran Karadžić kaže da je Savet, zbog burnih reakcija stručne javnosti i novinarskih i medijskih udruženja, obavezujuće uputstvo preinačio u preporuku koju je RTS kasnije uvažio. Osnovna primedba je bila da se RRA obavezujućim uputstvom direktno meša u uređivačku politiku javnog servisa koja mora da bude nezavisna.

Direktni prenosi sednica parlamenta, prema podacima agencija koje se bave merenjem gledanosti TV programa, imaju rejting od svega nekoliko procenata. Pošto RTS ne dobija novac za realizaciju tih prenosa, jasno je da sve troškove snosi javni servis. A javni servis se finansira iz pretplate, odnosno sredstvima građana, što znači da prenose plaćaju i oni koji nisu zainteresovani da ih gledaju.

„Savet smatra da postoji realna zainteresovanost javnosti u Srbiji da bude upoznata sa onim što narodni poslanici koje su izabrali govore u Skupštini. Da li će RTS to obezbediti direktnim prenosima ili na drugi način treba da se dogovore predstavnici javnog servisa i Skupštine”, rekao je Karadžić za „Politiku”.

Pravo građana da vide i čuju kako i šta rade poslanici je i za Milana Nikolića, direktora Centra za proučavanje alternativa, razlog da se direktni prenosi sednica parlamenta zadrže.

„To što se direktno TV emitovanje koristi i za promociju stranaka i lidera, gotovo da se ne može izbeći. Naši poslanici greše kada misle da građani ne primećuju njihove vulgarnosti, prostotu i bezobrazluke”, ocenjuje Nikolić dodajući da bi bez prenosa iz Skupštine verovatno bilo manje propagande i prostote.

Poslanici i parlamentarne stranke na direktnim prenosima insistiraju zato što veruju da bi u protivnom njihovi nastupi u parlamentu mogli da budu ili zanemarivani ili falsifikovani.

Veljanovski, međutim, smatra da problem ne bi trebalo rešavati nametanjem obaveza javnom servisu. „Britanski Bi-Bi-Si, javni servis u zemlji koja predstavlja oličenje parlamentarizma i demokratije, nikada nije imao direktne prenose celog toka zasedanja”, kaže on. Problem bi se mogao rešiti uvođenjem posebnog parlamentarnog kanala, kako je to učinjeno u pojedinim državama.

Poslanicima i parlamentarnim strankama takvo rešenje bilo bi prihvatljivo, ali za njega ne postoje tehnički uslovi, jer u etru više nema slobodnih frekvencija. Broj frekvencija će se povećati njihovom digitalizacijom koju Srbija mora da obavi do 2015. godine.

Veljanovski kaže da bi, do uviđenja posebnog parlamentarnog kanala, javnost o radu parlamenta, kao i u većini zemalja, mogla da se obaveštava u formi izveštaja, specijalnih emisija ili direktnim emitovanjem samo značajnijih sednica.

„Ako poslanici smatraju da je njihovo mišljenje neprikosnoveno, neka u zakon unesu da je javni servis obavezan da prenosi sednice, ali onda će Srbija biti jedina zemlja sa takvom odredbom”, upozorava on.

A. Marinković

Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi