Naslovna  |  Aktuelno  |  Vesti  |  Reporteri bez granica: Ostavite N1 na miru, obratiti pažnju na tabloide
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Vesti

18. 11. 2019.

Autor: RSE Izvor: N1

Reporteri bez granica: Ostavite N1 na miru, obratiti pažnju na tabloide

Međunarodna medijska organizacija Reporteri bez granica osuđuje poslednje napade na TV N1 u Srbiji, kaže predstavnica ove organizacije Polin Ades-Mevel, u izjavi za Radio Slobodna Evropa (RSE).

Ona podvlači da ova organizacija pažljivo prati i analizira medijske okolnosti u Srbiji, a posebno one vezane za N1, prenosi RSE.

Navodeći da tu medijsku kuću gledaju kao jedinu veliku nezavisnu televiziju u Srbiji, Ades-Mevel konstatuje da su napadi na nju učestali poslednjih sedmica.

 Ona ih i nabraja: "Osuđujemo napad na urednika N1 Jugoslava Ćosića, kao i bacanje letaka sa porukama da N1 treba da napusti Srbiju, što je počinjeno od strane maskiranih osoba, dok je na toj televiziji emitovan intervju sa kandidatom za budućeg premijera Kosova Aljbinom Kurtijem. Uz to zabeležene su i pretnje preko društvenih mreža. Ćosiću je prećeno i tim putem. Takođe, sredinom oktobra zabeležili smo da su nepoznati počinioci prišli izveštaču N1 pretili mu i rekli da ide nazad u Luksemburg."

Ades-Mevel podvlači i događaje od ovog vikenda: "Pročitala sam i da su predsednik Srbije i ljudi njemu bliski rekli da to što se on ne oseća dobro je i posledica napada od strane novinara N1. Takođe, sam zabrinuta što je Suzana Vasiljević (savetnica za medije predsednika Srbije Aleksandra Vučića), tokom vikenda prilikom gostovanja na televiziji Pink, oko deset puta pomenula ime novinara N1 Miodraga Sovilja. To nije dobro za mirno okruženje i dijalog u društvu."

Reporteri bez granica podsećaju da napadi na N1 nisu novi, te da njihov broj raste, a Ades-Mevel zaključuje: "Apelujemo da ostave N1 na miru, da obavlja svoj posao. Mnogo je bitnije obratiti pažnju na srpske tabloide koji objavljuju govor mržnje i napadaju novinare."

Posle susreta sa Vučićem

Podsetimo, Reporteri bez granica u aprilu ove godine su objavili izveštaj u kom se konstatuje pad Srbije na listi medijskih sloboda za 14 mesta.

"Raste broj napada na medije, uključujući pretnje smrću, a sve češće su i zapaljive izjave zvaničnika usmerene protiv novinara", piše u izveštaju za 2019. godinu, uz upozorenje da su mnogi napadi na novinare ostali neistraženi i nerešeni, a počinioci nisu kažnjeni. Dva meseca ranije predstavnici ove organizacije susreli su se u Beogradu i sa predstavnikom Srbije Aleksandrom Vučićem, koji je tada izjavio da je "medijska scena u Srbiji je daleko od idealne, ali postoji spremnost svih državnih organa da, u saradnji sa evropskim institucijama, medijskim udruženjima i nevladinim organizacijama, rade na poboljšanju uslova za rad medija".

Ades-Mevel podseća na taj susret te navodi da je predstavnicima vlasti ukazano na mnoga zabrinjavajuća pitanja o medijima u Srbiji, uključujući i problem bezbednosti novinara.

"Izneli smo izvesne zahteve i preporuke za poboljšanje situacije po pitanju medijskih sloboda u zemlji. Možda je sada vreme da podsetimo predsednika na obećanje da će proći kroz naše preporuke i da pokuša da poboljša situaciju. Mi nećemo odustati, prekinuti dijalog sa Predsedništvom. Uspostavili smo dijalog sa srpskim vlastima i očekujemo od vlasti da koriguje izvesne stvari i kako bi Srbija nastavila putem evro integracija. Spremni smo da ponovo razgovaramo sa srpskim vlastima i da izrazimo našu veliku zabrinutost kada je reč o medijskim slobodama u Srbiji. Očekujemo da preporuke koje smo poslali na zahtev predsednika budu uzete u razmatranje."

Ades-Mevel zaključuje da će Reporteri bez granica nastaviti da pozivaju vlasti u Srbiji da implementiraju mere kako bi zaštitile novinare i medijske slobode, te da će ta organizacija "nastaviti da ukazujemo srpskim vlastima na probleme, da situacija nije dobra."

Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi