Naslovna  |  Aktuelno  |  Vesti  |  Konverzija dugova, pa privatizacija Holdinga "Dnevnik"
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Vesti

21. 11. 2008.

Izvor: Dnevnik

Konverzija dugova, pa privatizacija Holdinga "Dnevnik"

Odbor Skupštine Vojvodine za informisanje ocenio je da bi ministarstva finansija i ekonomije, kao i Agencija za privatizaciju trebalo da ubrzaju privatizaciju novosadskog Holdinga” Dnevnik”.
Posle podsećanja na prvo raspisivanje (maj 2007), pa stopiranja tendera (septembar 2007), Odbor je za prodaju Holdinga preporučio konverziju dugova - u martu su iznosili 397 miliona dinara - za poreze i doprinose, a uz saglasnost fondova za penzijsko, zdravstveno i socijalno osiguranje i Nacionalne službe za zapošljavanje.
Preporučeno je da Agencija za privatizaciju hitno odredi rok za raspisivanje tendera ukoliko saglasnost za konverziju duga bude data. Vladi Srbije, Ministarstvu ekonomije i regionalnog razvoja, Agenciji za privatizaciju, Izvršnom veću AP Vojvodine i “Dnevnik” holdingu AD biće predloženo da pojačaju aktivnosti na privlačenju što većeg broja potencijalnih strateških partnera, kako bi se privatizacija završila uspešno.
Odbor je predložio da Pokrajinski sekretarijati za rad, zapošljavanje i ravnopravnost polova, odnosno za zdravstvo, što pre organizuju sastanak s direktorima Nacionalne službe za zapošljavanje i nadležnih fondova zbog dogovora o konverziji duga po osnovu doprinosa i poreza za zaposlene u “Dnevniku” i da, u roku od deset dana, o mišljenju obaveste “Dnevnik” i Odbor.
Po rečima Saše Aleksića iz Agencije za privatizaciju, nerešena konverzija dugova onemogućava raspisivanje tendera. U toku je popis javnih dugova Holdinga” Dnevnik”, pretežno poreskih. Generalni direktor Holdinga Savo Dobranić je ukazao na to da je trenutno stanje u preduzeću neodrživo zbog velikog broja zaposlenih, malog obima posla i sve većih dugova, i ocenio da je jedini izlaz iz krize – tenderska privatizacija. Izrazio je nadu da će Vlada Srbije do kraja godine dati saglasnost za privatizaciju Holdinga “Dnevnik”, s novom vlasničkom strukturom.
Predsednik Sindikalne organizacije Holdinga Stevan Tomin izrazio je sumnju da tenderski savetnik “nije uradio svoj posao kako treba, zbog čega je proces privatizacije i nakon godinu i po i dalje na početku”. Agencija za privatizaciju u septembru prošle godine donela je odluku o prekidu privatizacije Holdinga, jer tadašnji propisi nisu regulisali podelu besplatnih akcija zaposlenima u društvima u kojima je kapital 100 odsto akcijski.
U decembru iste godine Agencija je stavila van snage javni poziv za privatizaciju “Dnevnik” holdinga, da bi 29. decembra bile otklonjene zakonske smetnje koje su onemogućavale prodaju akcija. Krajem marta ove godine Agencija je procenila da zbog nastalih prevelikih dugova “Dnevnik” nema izglede za uspešnu prodaju, pa je krajem oktobra Holding pokrenuo inicijativu za konverziju potraživanja Republike u kapital društva, koji bi kasnije bio predmet prodaje na tenderu.
Holding “Dnevnik” je akcionarsko društvo u kojem Pokrajina Vojvodina ima 52 odsto kapitala, a Republika Srbija 48 odsto. Kompanija ima oko 450 zaposlenih. Holding ima 100 odsto akcija u preduzeć u “Poljoprivrednik”, kao i u zavisnim društvima “Novine i časopisi”, “Štamparija” i “Promet”. U kompaniji “Dnevnik Vojvodina pres”, koja izdaje dnevni list “Dnevnik”, udeo “Dnevnik” holdinga je 45 odsto, a nemačkog “Vaca” (NjAZ) 55 odsto.
Holding “Dnevnik” ima i 30 odsto vlasništva u prodajnom društvu “Futura plus”, a poseduje i nekretnine – ukupno 13 prodajnih objekata u Vojvodini, kao i poslovnu zgradu u Novom Sadu od deset spratova, ukupne površine 4.000 kvadratnih metara, štampariju od 6.000 kvadratnih metara i montažnu halu od 379 kvadrata. Suvlasnik je 12 odsto prostora Radničkog univerziteta u Novom Sadu.

M. Živić

Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi