Vesti
17. 07. 2025.
Detalji tužbe Startinga protiv novinarke KRIK-a
Kompanija „Starting“, jedan od glavnih podizvođača radova na zgradi Železničke stanice Novi Sad sa koje je pala nadstrešnica i stradalo 16 ljudi, podnela je krivičnu tužbu protiv novinarke KRIK-a Sofije Bogosavljev.
Kompanija je novinarku tužila zbog priče u kojoj smo otkrili da su se ranije protiv firme vodili prekršajni postupci zbog povreda radnika na neobezbeđenim gradilištima koji su uglavnom zastarevali zbog sporosti suda. Suđenje počinje sledeće nedelje i to je sedamnaesti postupak koji se po SLAPP tužbama vodi protiv KRIK-a.
Kompanija „Starting“ tužila je novinarku KRIK-a Sofiju Bogosavljev zbog teksta u kome smo otkrili da je ova firma u prošlosti imala više slučajeva u kojima su na njenim neobezbeđenim gradilištima radnici bili povređeni – padali su sa terasa, a jednom je čak na glavu pao deo krana. Dokumenta koja je prikupio KRIK pokazala su da je inspekcija pokretala postupke protiv „Startinga“, ali su oni uglavnom zastarevali zbog sporosti suda.
Kompanija u krivičnoj tužbi tvrdi da je Bogosavljev u tekstu iznela neistinite informacije o poslovanju firme čime namerno narušava ugled kompanije u javnosti i prikazuje je u negativnom kontekstu. Traži da se ona novčano kazni sa 300.000 dinara.
„Okrivljena je (…) tendenciozno prikazala poslovanje ‘Starting’-a, iznevši neistinite tvrdnje o neobezbeđenim gradilištima i povređenim radnicima, koje okolnosti bi prema nameri okrivljene trebalo da povežu ‘Starting’ sa tragičnim događajem rušenja nadstrešnice na Železničkoj stanici Novi Sad u kome je stradalo 15 ljudi“, piše u tužbi.
Svi podaci koje je KRIK objavio u tekstu potiču iz zvaničnih dokumenata ili su u pitanju informacije koje je KRIK u skladu sa zakonom dobio u institucijama. Tako, da su gradilišta bila neobezbeđena, a radnici povređeni, vidi se iz dokumenata prekršajnih sudova i nadležnog ministarstva.
Novinarka KRIK-a nije jedina koju je tužio „Starting“. Kompanija je podnela još šest tužbi, između ostalog, i protiv advokata Ivana Ninića. On je ranije za portal Nova rekao da je cilj tužbi pokušaj pritiska i zastrašivanja kako bi se ugušila svaka javna reč o odgovornosti za nesreću u Novom Sadu kada je sa zgrade železničke stanice pala nadstrešnica i ukupno stradalo 16 osoba.
Tužba „Startinga“ jedna je od brojnih SLAPP tužbi protiv redakcije KRIK i njenih novinara, po kojima se trenutno vodi 17 postupka. Tužbe su podnosili visoki funkcioneri ili osobe i firme bliske vlasti i njihov cilj je zastrašivanje i finansijsko iznurivanje novinara i redakcije, kako ne bi dalje izveštavali o temama od javnog interesa.
Šta je KRIK otkrio o „Starting“-u?
Novinari KRIK-a došli su do dokumentacije Prekršajnog suda o najmanje četiri slučaja u kojima su radnici povređeni na gradilištima firme „Starting“, od kojih je jedan čak i neprijavljeno radio.
Zato je inspekcija rada protiv „Starting“-a podnosila prekršajne prijave zbog kršenja Zakona o bezbednosti i zdravlju na radu. Kada bi slučajevi došli na sud, iz kompanije „Starting“ su uglavnom prebacivali loptu na firme koja su sa njima radile i preko kojih su povređeni radnici bili angažovani. Postupci su, uglavnom zbog sporosti suda, zastarevali, pa je „Starting“ prolazio nekažnjeno.
U nekoliko postupaka „Starting“ je prekršajno osuđen. Takav je bio slučaj sa radnikom, turskim državljaninom koji je neprijavljeno radio na gradilištu u Beogradu na vodi. „Starting” je osuđen na 400.000 dinara, a direktor firme Nikola Trivić na 10.000 dinara zbog kršenja Zakona o zapošljavanju stranaca.
Ovi postupci, kako je pokazalo istraživanje KRIK-a, nisu mnogo uticali na firmu. Ona je nastavila da raste i dobija poslove od države koji su se merili u milionima evra.
Komentari (0)
ostavi komentarNema komentara.