Naslovna  |  Aktuelno  |  Vesti  |  Oko 70 odsto novinara oseća psihičke posledice tema kojima se bave
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Vesti

17. 10. 2023.

Izvor: Fonet

Oko 70 odsto novinara oseća psihičke posledice tema kojima se bave

Oko 70 odsto novinara oseća psihičke posledice tema kojima se bave, a skoro svi svedoče o hroničnim oboljenima prouzrokovanim stresom, rezultati su analize mentalnog zdravlja novinara, saopštila je danas Asocijacija nezavisnih elektronskih medija (ANEM).

Na Kopaoniku, na skupu lekara koji rade na SOS liniji u okviru projekta Nesalomivi i operatera Sigurne linije za bezbednost novinara, profesorka psihologije na Filozofskom fakultetu u Beogradu Tamara Džamonja Ignjatović rekla je da petina medijskih radnika ima dijagnozu posttraumatskog sindroma, trećina ima viši nivo stresa, ali se više od polovine novinara nije obratilo za pomoć iako su imali tegobe.

Preporuke koje su proizašle iz ove analize sadrže i redovne sistematske i kontrolne preglede koji moraju sadržati i psihološke preglede i pomoć, zatim radionice za rano prepoznavanje problema za menadžment medija, kao i rekreativne i tim bilding aktivnosti.

Autori analize Jovana Gligorijević i Branko Čečen naglasili su da mnogi novinari ne prepoznaju da je stres kom su svakodnevno izloženi na poslu uzrok problema, da su teme koje najviše utiču na novinarski stres ratno izveštavanje, rodno zasnovano nasilje, organizovani kriminal i da je, globalno gledano, jedino smrtonosnije zanimanje od novinara - drvoseča.

Gligorijević je dodala da novinari neće da priznaju da imaju problem i da su pretnje, vređanje i pritisci imali posledice po njihovo zdravlje.

Gligorijević i Čečen saglasili su se da mediji treba da pronađu alatke za otpornost, ali da im je za to neophodna pomoć stručnjaka.

Operaterka ANEM Sigurne linije Kruna Savović govorila je o značaju ukrštanja dva SOS telefona, rekavši da pružanje pomoći u psihosocijalnoj oblasti novinarima može pomoći i da bolje štite svoju bezbednost.

Predsednik ANEM Veran Matić naglasio je da svi zajedno, i novinari i njihova publika, žive negativnu životnu spiralu koja se samo gomila na osnovu negativnih vesti, te da je bitno graditi mehanizme kojima će se svi građani zaštititi.

Zaključio je da će sve više biti potrebna vrsta pomoći koju pružaju lekari okupljeni u mrežu Nesalomivi i da je destigmatizacija obraćanja za pomoć psihologu ili psihijatru neophodna širom Srbije.

Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi