Naslovna  |  Aktuelno  |  Vesti  |  Vlada i medijski zakoni: Malo ucenjivanja operatora i malo više zaštite i privilegija za nacionalne emitere
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Vesti

16. 10. 2023.

Autor: Nenad Nešić Izvor: N1

Vlada i medijski zakoni: Malo ucenjivanja operatora i malo više zaštite i privilegija za nacionalne emitere

U čekanju novih konsultacija oko konačnog teksta medijskih zakona, još nije jasno šta će biti sa stavovima koje je Vlada unela iza leđa članova radne grupe, a koji idu na štetu kablovskih operatora, a u korist nacionalnih emitera.

Čim su se kamere televizija pre nekoliko dana ugasile, Vlada Srbije upisala je u medijske zakone još malo ucenjivanja operatora i malo više zaštite i privilegija za nacionalne emitere.

„Sada se na neki način štiti i njihov finansijski interes kada dolazi u pitanje i operator koji nije baš po volji, i koji je konkurencija državnom Telekomu. To prevazilazi i najluđu maštu“, smatra bivša članica REM-a Judita Popović.

A ta mašta nameće obavezu operatorima da u njihovoj ponudi prvi kanali budu rezervisani za javni servis i ostale nacionalne emitere, i da ukoliko operator i emiter čije je emitovanje obavezno ne mogu da se dogovore o ceni – nju onda određuje REM.

„Dakle, mora se omogućiti REM -u da se na svoj način , diktatorski način odnosi prema operatorima. Ovo je prosto favorizovanje onih koji su u službi vlasti i koji imaju ulogu da tu vlast zaštite“, dodaje Popović.

Iz Nezavisnog društva novinara Vojvodine poručuju da su iznenada unete promene signal da će i medijski zakoni proći koji i svi drugi zakoni – vlast će se pridržavati samo onog što joj odgovara.

„Meni je to ponovo samo jedan najava manipulacije da je bitno da mi to imamo na papiru, da ispunimo nešto što EU od nas očekuje i upakovaćemo tako da na papiru, tj. u zakonu dobro izgleda, ali ovo je sad pokazatelj da se ni to neće poštovati očigledno“, kaže Ana Lalić, predsednica Nezavisnog društva novinara Vojvodine.

To što je u izradi medijskih zakona iznenada nestala transparentnost, državu, čini se, uopšte ne brine.

„Neobjašnjivo je da u ovih nekoliko dana od kada se pojavila informacija da su se pojavili neki dodaci u zakonu o elektronskim medijima koji ranije nisu postojali nema reakcije u ministarstvu informisanja“, ocenjuje Saša Mirković, predstavnik ANEM-a u Radnoj grupi za izradu medijskih zakona.

Nove konsutacije o medijskim zakonima zakazane su za 17. oktobar. Podsećamo, da su prema prvim najavama ti zakoni trebalo da se nađu u Skupštini krajem oktobra.

 

Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi