Privatizacija medija od 2014. godine
28. 03. 2018.
BIRN: Veliki broj privatizovanih medija više ne postoji
Veliki broj medija koji su privatizovani u poslednje tri godine danas ne postoji zbog poništavanja ugovora ili pokretanja stečaja, pokazuju podaci Ministarstva privrede Srbije, preneo je BIRN.
Od ukupno 34 medija u Srbiji čiji su osnivači jedinice lokalne samouprave i koji su uspešno privatizovani do 31. oktobra 2015. godine, što je rok određen Zakonom o izmenama Zakona o javnom informisanju i medijima, skoro svaki peti medij je raskinuo ugovor o privatizaciji.
Od 16 takvih medija koji u tom roku nisu uspeli da se privatizuju protiv polovine je pokrenut stečajni postupak, pokazuju podaci Ministarstva dostavljeni BIRN-u.
Raspodela kapitala zaposlenima i bivšim zaposlenima bez naknade u neprivatizovanim medijima izvršena je za 15 izdavača medija.
"Nadamo se da će nova Medijska strategija uzeti u obzir ove podatke i da neće ići u pravcu povećanja državnog uticaja na medije, već da će naći druge modalitete javnih politika kojima će štiti javni interes u oblasti javnog informisanja", reka je koordinatorka programa BIRN-a Tanja Maksić.
Konzorcijum BIRN-a, NUNS-a i Fondacije Slavko Ćuruvija sprovodi istraživanje transparentnosti načina finansiranja medija koje je deo trogodišnjeg projekta "Javni novac za javni interes".
Ceo tekst "Privatizacija medija: poništeni ugovori i mediji u stečaju" na sajtu
Komentari (1)
ostavi komentar29.03.
2018.
JIP "Knjaževac"
Tako je decembra 2007. godine knjaževačka RTV „uspešno“ privatizovana, a već početkom 2009. gubi dozvolu za emitovanje TV programa. Uskoro je raskinut i Ugovor o privatizaciji, a zatim je izgubljena i dozvola za emitovanje radio programa. Medij je, konačno „upokojen“ 2010. godine!
OdgovoriOpširnije: https://knjazpress.wordpress.com/razno/radio-knjazevac-again/