UNS :: DNKiM http://uns.org.rs/sr/desk/Drustvo-novinara-kim/rss.html sr http://uns.org.rs/img/logo.png UNS :: DNKiM http://uns.org.rs/sr/desk/Drustvo-novinara-kim/rss.html Zorica Vorgučić, Sandra Dobrić i Marijana Ristić dobitnice nagrada „Milisav Milić”, „Rade Tomić” i „Živojin Čelić” http://uns.org.rs/sr/desk/Drustvo-novinara-kim/167059/zorica-vorgucic-sandra-dobric-i-marijana-ristic-dobitnice-nagrada-milisav-milic-rade-tomic-i-zivojin-celic-.html Dopisnica NIN-a sa Kosova i urednica Kim radija Zorica Vorgučić, novinarka Kontakt plus radija Sandra Dobrić i novinarka TV Most Marijana Ristić ovogodišnje su dobitnice novinarskih nagrada „Milisav Milić”, „Rade Tomić” i „Živojin Čelić” koje dodeljuje ogranak Udruženja novinara Srbije (UNS) na Kosovu. ]]> Tročlani žiri odlučio je da nagradu „Milisav Milić” u kategoriji štampanih i onlajn medija dodeli dopisnici nedeljnika NIN sa Kosova i urednici Kim radija Zorici Vorgučić za novinarski tekst „Srpkinje sa Kosova trpe seksualno uznemiravanje”.

„Tekst u kojem se naizmenično prepliću kontrasti najdubljih ljudskih osećanja – strah i snaga, kao i bezizlaznost i nepokolebljiva nada, ukazuje na važnost teme koja upravo time i zavređuje veliku pažnju javnosti. Sama činjenica da je nakon objavljivanja ovog teksta došlo do brojnih reakcija političkih predstavnika, predstavnika Kfora i Euleksa te da je on podstakao i druge kolege da se bave problemom seksualnog uznemiravanja i o tome izveštavaju, a naročito što je osmelio žene, pre svega na severu Kosova, da progovore i prijavljuju slučajeve – neupitno zaslužuje podršku ka daljoj borbi za pravdom i stajanju na put ugrožavanju prava žena na Kosmetu”, navodi se u obrazloženju žirija.

Nagradu u oblasti radijskog novinarstva „Rade Tomić” žiri je odlučio da dodeli novinarki  Kontakt plus radija Sandri Dobrić za novinarski rad „Kosovski sevdah Saške Stefanović”.

„Kroz novinarsku etiku, duboko razumevanje i proučavanje lokalnih i nacionalnih tema, ovim radom, dala je doprinos u oblasti očuvanja kulture i identiteta, te je njime i istakla značaj tradicionalne muzike i narodnih običaja. Njena pripovedačka veština, razumevanje muzičke scene i izvođačkog sveta, kao i sposobnost da na svojstven način objasni i prenese na čitaoce važnost očuvanja muzičke tradicije i značaj umetničkog izraza, kroz fokus svoje priče, istakla je ne samo muzički talenat Saške Stefanović već i životni put mlade umetnice koja je nastavila porodičnu tradiciju i tradiciju kulturnog nasleđa regiona”, naveo je žiri.

Najviše prijava pristiglo je za kategoriju televizijsko novinarstvo. Žiri je doneo odluku da nagradu "Živojin Čelić" dodeli novinarki Televizije Most Marijani Ristić za reportažu „Majka hrabrost, Stanika Lazarević”.

„Priča o Staniki Lazarević je priča o hrabrosti. Autorka je kroz prizmu proživljenih decenija majke i supruge, stavila akcenat na to da su istinska vera, majčinska ljubav i hrabrost žene nesalomivi pred životnim, sudbinskim nedaćama. Time je i odala počast, kako palim srpskim herojima, tako i svima onima koji žive da bi kroz njih živelo i sećanje na junaštva njihovih, i naših, stradalih boraca”, naveo je žiri u obrazloženju.

O nagradama je odlučivao žiri u sastavu Aleksandra Orlić (predsednica žirija), Dubravka Nikolić i Gordana Eror i sve odluke doneo jednoglasno.

UNS-ov ogranak na Kosovu i Metohiji godišnje novinarske nagrade dodeljuje treću godinu zaredom.

Do sada su nagrade dobili: urednica portala „Gračanica onlajn”, Anđelka Ćup (2022), snimatelji „Nju presa“ Jovica Karadžić i Nebojša Đokić (2022), novinarka „Radija KiM”, Aleksandra Arsić (2022), novinarka Radija Kosovska Mitrovica Ivana Vanovac (2022), novinarka medijacentar.info Sanja Đokić (2023), glavni i odgovorni urednik portala Riznica Ivan Miljković (2023) i dokumentarista Žarko Joksimović (2023). 

]]>
Sun, 15 Dec 2024 12:28:00 +0100 DNKiM http://uns.org.rs/sr/desk/Drustvo-novinara-kim/167059/zorica-vorgucic-sandra-dobric-i-marijana-ristic-dobitnice-nagrada-milisav-milic-rade-tomic-i-zivojin-celic-.html
Poziv na Redovnu Skupštinu DNKiM-a i dodelu Godišnjih novinarskih priznanja http://uns.org.rs/sr/desk/Drustvo-novinara-kim/167041/poziv-na-redovnu-skupstinu-dnkim-a-i-dodelu-godisnjih-novinarskih-priznanja.html Izvršni odbor Društva novinara Kosova i Metohije (DNKiM) poziva članove na Redovnu skupštinu koja će biti održana u ponedeljak, 16. decembra, sa početkom u 11 sati u Domu kulture u Gračanici. ]]> Na Skupštini DNKiM-a biće razmatran izveštaj o radu za proteklu godinu i iznet plan rada za narednu godinu.

U radu Skupštine mogu učestvovati koleginice i kolege koje imaju izmirenu članarinu za 2023. godinu. Obavezno je da članovi ponesu novinarsku legitimaciju.

Koleginicama i kolegama koji nisu sa centralnog Kosova, UNS će pokriti putne troškove uz prethodno javljanje na imejl jelena.markovic@uns.rs.

Nakon sednice Skupštine, u 13 sati, biće održana dodela Godišnjih nagrada UNS-a na Kosovu za 2024. godinu.  

]]>
Fri, 13 Dec 2024 14:31:00 +0100 DNKiM http://uns.org.rs/sr/desk/Drustvo-novinara-kim/167041/poziv-na-redovnu-skupstinu-dnkim-a-i-dodelu-godisnjih-novinarskih-priznanja.html
Milici Stojanović Kostić i Andrijani Živanović uručeno priznanje “Beli božur” http://uns.org.rs/sr/desk/Drustvo-novinara-kim/166890/milici-stojanovic-kostic-i-andrijani-zivanovic-uruceno-priznanje-beli-bozur.html Godišnje priznanje "Beli božur" koje dodeljuje Udruženje novinara Srbije (UNS) na Kosovu za najbolju saradnju sa medijima uručeno je danas Milici Stojanović Kostić i Andrijani Živanović u Domu kulture “Gračanica”. ]]>

U protekloj godini, prema mišljenju novinara, članova ogranka Udruženja novinara Srbije (UNS) na Kosovu, Društva novinara Kosova i Metohije (DNKiM) izdvojile su se, kao najbolji saradnici u komunikaciji sa novinarima, Andrijana Živanović (Dom kulture „Stari Kolašin” u Zubinom Potoku) i direktorka NVO „Pravo na pravo” Milica Stojanović Kostić.

U obrazloženju koleginica i kolega se navodi da Dom kulture „Stari Kolašin“, kojim rukovodi Andrijana Živanović, godinama neguje dobru saradnju i uzajamno poštovanje sa medijima.

Ova ustanova, prema oceni novinara, odgovornim i srdačnim odnosom prema medijskim radnicima, u velikoj meri im olakšava rad, prvenstveno brzim i spremnim odgovorom na novinarske zahteve koji su im upućivani radi poboljšanja programskih sadržaja, pravovremenog i kvalitetnog informisanja javnosti.

“Zahvaljujem svim ljudima koji smatraju da Dom kulture ‘Stari Kolašin’ na čelu sa mojom malenkošću, radi jednako važan posao kao i novinari. Smatram da novinari ne mogu bez onoga što se u Domu kulture radi, a to su događaji koje organizujemo. Takođe, ni mi u Domu kulture ‘Stari Kolašin’ ne možemo bez informisanja o onome što se radi”, rekla je Andrijana Živanović.

Istakla je važnost saradnje Doma kulture “Stari Kolašin” sa medijima, naglašavajući da je neophodno da se njihov rad predstavi široj javnosti.

“Na Kosovu i Metohiji je kultura ostala kao jedini bastion negovanja srpskog naroda. Kultura ima tu priliku da bude važna i za centralnu Srbiju. Drago mi je da se prepoznajemo na ovom putu koji je i za nas i za sve novinare važan”, naglasila je Živanović.

U obrazloženju novinara, članova UNS-ovog ogranka na Kosovu i Metohiji navodi se da se Milica Stojanović Kostić, direktorka NVO „Pravo na pravo“ u protekloj godini, pokazala kao jedan od najažurnijih saradnika medijskih radnika. Stojanović Kostić, prema oceni novinara, pokazala je svest o važnosti saradnje medija i organizacija civilnog društva u ostvarivanju zajedničkog cilja – menjanja društva nabolje.

„Meni je iz više aspekata drago što sam dobitnica ovog priznanja. Pre svega, što dolazim iz te branše i znam koliko je važno za novinare da imaju odgovore. Važno je da pronalaze kritička mišljenja kojih je danas sve ređe. Jako je važno naglasiti da su danas, nažalost civilni sektor, ali i mediji, ostali ti koji nekako brane interese građana, za razliku od institucija koje bi to trebalo da rade“, rekla je Stojanović Kostić.

Prema oceni članova Udruženja novinara Srbije na Kosovu, priznanje  “Crni božur” ove godine pripalo je predsedavajućem SO Gračanica Milanu Dimitrijeviću. Ovo priznanje ni ove godine nije uručeno.

U obrazloženju koleginica i kolega se navodi neprofesionalan odnos prema koleginici, novinarki Medija centra Čaglavica Katarini Marinković i uvredu njoj upućenu tokom javnog događaja.

„Zadatak novinara na terenu je da u ime građana, zahteva odgovore od lica koja su se na određenim pozicijama našli zahvaljujući poverenju građana. Sa tih pozicija, oni bi trebalo da deluju u ime građana i u tom poslu budu maksimalno transparentni i saradljivi sa medijima kao izaslanicima javnosti, te da novinarsko insistiranje na odgovoru ne shvataju kao napade na njihovu ličnost, već kao pozivanje na odgovornost i veću angažovanost na polju rešavanja problema građana“, stoji u obrazloženju.

Predsednica UNS-ovog ogranka na Kosovu i Metohiji Ivana Vanovac zahvalila se dobitnicama „Belog božura“ na divnoj saradnji u prethodnih godinu dana i uverenju da će se takva saradnja nastaviti i u narednim godinama.

„Priznanje 'Crni božur' nije nikakva uvreda onome kome se uručuje već samo poziv na dobru saradnju, na saradnju koja može da bude toliko dobra u narednih godinu dana da se ime sa priznanja 'Crni božur' nađe na priznanju 'Beli božur'. To je naš cilj“, istakla je Vanovac.

Novinari su glasali onlajn, a ove godine je u konkurenciji bilo 12 predloga za priznanje „Beli božur” i osam kandidata za „Crni božur“.

Priznanja “Beli i Crni božur” ustanovilo je 2014. godine Udruženje novinara Srbije na Kosovu, kako bi ukazalo na pozitivne i negativne primere saradnje institucija, pojedinaca i organizacija na Kosovu i Metohiji sa medijima i novinarima.

]]>
Tue, 10 Dec 2024 15:28:00 +0100 DNKiM http://uns.org.rs/sr/desk/Drustvo-novinara-kim/166890/milici-stojanovic-kostic-i-andrijani-zivanovic-uruceno-priznanje-beli-bozur.html
U utorak počinje 13. „Grafest“ u Gračanici http://uns.org.rs/sr/desk/Drustvo-novinara-kim/166822/u-utorak-pocinje-13-grafest-u-gracanici-.html Trinaesti međunarodni festival dokumentarnog filma i televizijskih formi „Grafest“, održaće se od 10. do 12. decembra u Gračanici, pod sloganom „Put“. ]]>  

Na festivalu će, u okviru revijalnog programa, biti prikazana tri filma „Sanjalice“ Vladimira Petrovića, „Bitlvania“ Rastka Šejića i „Dobročinitelj“ Boška Milosavljevića i Milana Kićevca. Festival otvara film Vladimira Petrovića „Sanjalice“. 

„Filmovi koje vam nudimo u revijalnom delu programa, ali i u takmičarskom su, svaki na svoj način, upravo podsećanje na to koliko zapravo umetnost i pravi život, imaju iskonske odgovore na sve istorijske i društvene nedaće i koliko su zapravo vitalni, bez obzira na sve okolnosti koje im nisu naklonjene“, saopštili su organizatori.

„Film "Sanjalice" (2024) režisera Vladimira Petrovića je film o osvajanju sloboda i nepobedivosti duha. Prati put razvoja prvog beogradskog ženskog benda „Sanjalice“, njihove životne priče i borbu za ravnopravnost, ali i avanture s putovanja i turneja.

Film "Bitlvania" (2022) scenariste i režisera Rastka Šejića, pobednika Grafest-a 2021. godine, nudi nam jedan duhovit, muzički film, koji oslikava put sudbina i duhovne povezanosti lokalnih stvaralaca sa muzičkom grupom Bitlsi i izmaštanim, a duboko realnim putem njihove isprepletenosti.

Ostvarenje ''Dobročinitelj'' (2023/2024) autora Boška Milosavljevića i Milana Kićevca je snažan film u kome se prepliću istorijsko (sudbinsko) i savremeno. Kroz priču o životnom putu jednog od najvećih srpskih humanitaraca, oslikava puteve srpskog naroda kroz stalnu težnju i borbu za slobodu, nepokolebivost i veru, ali i prikazuje koliko lično može biti kolektivno i koliko pojedinac može da uradi za društvo“, reči su Žarka Milenkovića, selektora revijalnog dela programa. 

Svi revijalni filmovi biće prikazivani u večernjem terminu od 19 časova. 

Na konkurs za takmičarski deo programa prijavilo se ukupno 25 autora i ostvarenja, mahom televizijskih formi, dok je selekciju prošlo njih 14 i oni će biti prikazani u tri bloka tokom tri festivalska dana.

„Sudeći po ovogodišnjoj selekciji, a uprkos svim uznemirujućim vestima koje svakodnevno dobijamo, autori su odabrali da se bave temama koje iako dotiču tešku i surovu istinu, podsećaju da ovi prostori zaista jesu utočište i lečilište za dušu, kako kaže jeromonah Petar govoreći o Visokim Dečanima“, kaže Nevena Matović o selekciji radova i dodaje:

„I ako bih sada samo pošla od naslova koji čine ovogodišnju selekciju, da umem napisala bih pesmu u koju bi stala i bezgranična lepota, živonosni istočnik, biseri, trajanje, kuća, sreća, vera, kovači i poezija, crkva i crkve, svetitelji i arhanđeli, čuma, ćerpiči i zvekiri, vino i čokoti, straža i čuvari i Straža na Novom Brdu. Sigurna sam da je sve ovo inspiracija i autorima, ove godine većinom autorkama, da opstanu u okruženju koje niti je humano, niti je normalno“, zaključuje Matović.

Blokovi takmičarskog programa biće prikazani po sledećoj satnici:

Blok 1, 10. 12. od 13 časova;

Blok 2, 11. 12. od 13 časova i

Blok 3, 12. 12. od 12 časova. 

Pobednike će odlučiti žiri u sastavu Ivana Vanovac, Đorđe Jevtić, Dejan Dabić i Igor Stanojević. 

Filmovi koji će biti prikazani u revijalnom delu programa u Gračanici, svoje prikazivanje imaće i u Kosovskoj Mitrovici u Privatnom kulturnom centru „Akvarijus“ 11. decembra  2024. godine po sledećim terminima:

„Bitlvania“ Rastka Šejića – 18:30 časova

„Sanjalice“ Vladimira Petrovića - 21 čas

„Dobročinitelj“ Boška Milosavljevića i Milana Kićevca – 22:30

Festival organizuje Dom kulture Gračanica uz podršku Ministarstva za kulturu i Kancelarije za Kosovo i Metohiju Vlade Republike Srbije. 

]]>
Mon, 9 Dec 2024 12:19:00 +0100 DNKiM http://uns.org.rs/sr/desk/Drustvo-novinara-kim/166822/u-utorak-pocinje-13-grafest-u-gracanici-.html
Konkurs UNS-a na Kosovu za novinarske nagrade http://uns.org.rs/sr/desk/Drustvo-novinara-kim/166228/konkurs-uns-a-na-kosovu-za-novinarske-nagrade.html Udruženje novinara Srbije na Kosovu raspisuje konkurs za novinarske nagrade za 2024. godinu. ]]> Konkurs se raspisuje za novinarske radove objavljene u medijima na Kosovu u periodu od 22. novembra 2023. do 22. novembra 2024. godine.

Nagrade se dodeljuju za najbolja novinarska ostvarenja u tri kategorije:

1. Nagrada za televizijsko novinarstvo „Živojin Čelić“ (može biti nagrađen i snimateljski rad)

2. Nagrada za novinarstvo na radiju „Rade Tomić“

3. Nagrada za novinarstvo u štampi „Milisav Milić“ (obuhvata i onlajn medijske sadržaje, agencijsko novinarstvo, kao i fotografiju)

U sve tri kategorije (televizija, radio i štampa) ravnopravno se može kandidovati i uređivanje.

Za nagrade mogu da budu predlagani i da samostalno konkurišu i novinari koji nisu članovi UNS-a, ukoliko žive i rade na Kosovu.

U svakoj kategoriji biće dodeljena po jedna nagrada.

Pravo predlaganja i pravo učešća na konkursu imaju svi zainteresovani.

Svaki autor može konkurisati samo sa jednim medijskim sadržajem u svakoj kategoriji. U slučaju da istog autora kandiduje više predlagača žiri određuje koji će predlog ući u konkurenciju.

UNS na Kosovu raspisuje konkurs u saradnji sa misijom OEBS-a.

Rok za slanje predloga je 11. decembar 2024. godine.

Predloge za nagrade treba poslati putem formulara u nastavku. Neophodno je da predlagač klikne na link nagrade za koju želi da pošalje predlog i popuni formular.

Nagrada Rade Tomić – radijska nagrada

Nagrada Živojin Čelić – televizijska nagrada

Nagrada Milisav Milić – novinarstvo u štampi

]]>
Fri, 22 Nov 2024 10:38:00 +0100 DNKiM http://uns.org.rs/sr/desk/Drustvo-novinara-kim/166228/konkurs-uns-a-na-kosovu-za-novinarske-nagrade.html
Novinarske nagrade UNS-a na Kosovu dobile imena – "Rade Tomić", "Živojin Čelić" i "Milisav Milić" http://uns.org.rs/sr/desk/Drustvo-novinara-kim/166121/novinarske-nagrade-uns-a-na-kosovu-dobile-imena--rade-tomic-zivojin-celic-i-milisav-milic.html Godišnje nagrade Udruženja novinara Srbije (UNS) na Kosovu od ove godine nosiće imena istaknutih novinara - radijska nagrada po novinaru Radetu Tomiću, nagrada koja se dodeljuje u kategoriji televizijskog novinarstva Živojinu Čeliću, dok će nagrada za najbolju priču u štampi nositi ime Milisava Milića, odlučio je Izvršni odbor UNS-a na Kosovu. ]]>

Treću godinu za redom UNS na Kosovu dodeliće sredinom decembra nagrade za najbolja novinarska ostvarenja u prethodnoj godini u tri kategorije - televizijsko novinarstvo, novinarstvo na radiju i novinarstvo u štampi.

U oblasti televizijskog novinarstva može biti nagrađen i snimateljski rad, dok kategorija novinarstva u štampi obuhvata i internet i agencijsko novinarstvo kao i fotografiju.

U sve tri kategorije ravnopravno se može kandidovati i uređivanje.

Nagrade koje se dodeljuju na Kosovu i Metohiji do sada, osim nagrade „Mirko Čupić“ koju dodeljuje redakcija „Jedinstva“ za istinito i istraživačko novinarstvo i za novinarsku hrabrost, nisu nosile imena.

Rade Tomić

Rade Tomić rođen je 1952. godine u Kuršumliji. Krajem šezdesetih godina njegova porodica se preselila u Prištinu. Zapošljava se u Radio Prištini 1984. godine kada je program ovog radija na srpskom jeziku emitovan samo četiri sata dnevno. 

Bio je urednik i voditelj informativne emisije «Novosti dana» i večernjeg «Dnevnika», kao urednik specijalizovanih emisija o zbivanjima na Kosovu i Metohiji, a kasnije i aktivni učesnik tih događaja kao član Odbora Srpskog pokreta otpora na Kosovu i Metohiji. 

Bio je potpredsednik Odbora za uvođenje celodnevnog programa na srpskom jeziku na Radio Prištini 1988. godine, što je i ostvareno 1989. godine.

Kao urednik večernjeg «Dnevnika» 1988. godine dobio je prvu nagradu na Festivalu radijskog stvaralaštva u Ohridu.

Posle izgnanstva sa Kosova i Metohije bio je odgovorni urednik programa Radio Prištine, iseljenog u Prokuplje, gde je ostao do smrti 2004. godine.

Dobio je dve godišnje nagrade za novinarstvo Društva novinara Kosova i Metohije.

Živojin Čelić

Živojin Čelić je rođen 1966. godine u Prištini. Radni vek je počeo 1988. godine u tada otvorenom Dopisništvu RTS-a u Prištini.

U RTS-u je radio 30 godina na različitim pozicijama. Od 1999. do 2001. godine bio je šef produkcije „Srbija Danas“, a od tada do smrti, odnosno 2017. godine, reditelj popularnog kviza "Slagalica". Honorarno je sedam godina radio kao producent i snimatelj agencije Rojters.

U periodu od 2002. do 2004. godine bio je i producent programa na B92 – „Timofejev“ i „Veče sa Mirjanom Bobić“, dok je od 2009. do 2015. godine radio i kao reditelj emisije „Porodični lekar“ na Studiju B.

Osnovao je 2002. godine i vodio Udruženje građana „Vesta“, prvu produkciju neprofitnog i obrazovnog filmskog i TV programa u Srbiji.

Za dokumentaristički rad, kao autor i producent, nagrađivan je na domaćim i međunarodnim festivalima.

Dobitnik je specijalne nagrade žirija na Međunarodnom festivalu turističkog, sportskog i ekološkog filma (MEFEST) i Zlatne masline na Internacionalnom filmskom festivalu u Baru za dokumentarni film „Kako smo čekali Tiski cvet“ 2002. godine.

Za isti film nagrađen je i 2003. godine Zlatnom plaketom na festivalu Leonardo Parma u Italiji, a godinu dana kasnije (2004) Gran pri (Gran prix) za najbolji film Beograskog Festivala dokumentarnog i kratkometražnog filma za film „After life“.

Milisav Milić

Milisav Milić rođen je 1939. godine u Bukošu kod Vučitrna. Četiri decenije proveo je u novinarstvu. Počeo je omladinskim glasilima u Kosovskoj Mitrovici, gde je bio i glavni i odgovorni urednik Gradske tribine mladih.

Bio je dopisnik «Borbe» i Radio Prištine iz Kosovske Mitrovice. Od 1965. godine radi kao dopisnik Radio Beograda iz Prištine. Polovinu radnog veka proveo je kao dopisnik Televizije Beograd sa Kosova i Metohije i šef dopisništva RTS-a u Prištini.

Posle bombardovanja SR Jugoslavije od strane NATO-a, ostao je u Prištini pokušavajući da održi redakcije programa na srpskom na Radio- televiziji Priština. Posle napuštanja Prištine sa kolegama je osnovao TV Most u Kosovskoj Mitrovici, čiji je bio i prvi direktor.

Radio je i u lokalnim listovima, bio glavni i odgovorni urednik gradskog glasila „Ulpiana“, a kasnije i „Prištinskog magazina“. Sarađivao je sa NIN-om, Dugom, Ilustrovanom Politikom...

Bio je predsednik Društva novinara Kosova, predsednik Aktiva novinara dopisnika sa Kosova i Metohije i predsednik Saveza novinara Jugoslavije.

Dobitnik je velikog broja nagrada i priznanja - nagrade za godišnje ostvarenje RTV Beograd 1981. i 1987. godine, UNS-ove nagrade «Svetozar Marković» 1982. godine, Ordena Republike sa bronzanim vencem i Novembarske nagrade grada Prištine 1989. godine.

]]>
Wed, 20 Nov 2024 12:39:00 +0100 DNKiM http://uns.org.rs/sr/desk/Drustvo-novinara-kim/166121/novinarske-nagrade-uns-a-na-kosovu-dobile-imena--rade-tomic-zivojin-celic-i-milisav-milic.html
UNS i DNKiM danas organizuju komemoraciju nedavno preminulim koleginicama i kolegama na Kosovu i Metohiji http://uns.org.rs/sr/desk/Drustvo-novinara-kim/165236/uns-i-dnkim-danas-organizuju-komemoraciju-nedavno-preminulim-koleginicama-i-kolegama-na-kosovu-i-metohiji.html Udruženje novinara Srbije (UNS) sa svojim ogrankom na KiM Društvom novinara Kosova i Metohije (DNKiM) organizuje u utorak, 29. oktobra, u Velikoj sali Doma kulture u Gračanici, s početkom u 12 sati, komemorativni skup nedavno preminulim koleginicama i kolegama. ]]> Početkom juna ove godine napustila nas je neumorna hroničarka događaja na Kosovu i Metohiji Slavica Radulović. U Radio Prištini počela je da radi 1. marta 1981. godine. Od 2000-te godine, gotovo pune dve decenije, radila je kao dopisnik agencije „Beta“ iz Beograda.

Dobitnica je velikog broja priznanja i nagrada, a posebno joj je značila nagrada koju je dobila od kolega iz Radio Kosovske Mitrovice, kao i od Grada Kosovska Mitrovice u kojem je provela najveći deo svog radnog veka.

Iznenada, u 59. godini života, u junu je preminuo kamerman RTS-a Žarko Rakočević. Od 1985. godine radio je u Televiziji Priština, a pre 25 godina započeo je rad u Radio-televiziji Srbije.

Njegov objektiv zabeležio je najvažnije projekte RTS-a iz sfere sporta, politike, diplomatije. Snimao je verske događaje i televizijske filmove. Uspešno, kao glavni kamerman, vodio je ekipu kroz posao kome je pristupao kreativno, umetnički i sa ljubavlju. 

U ovoj godini napustio nas je i snimatelj RTV Priština i RTV Most Boban Sekulić. U RTV Priština i JP Mreža Most snimio je neke od najvažnijih kadrova i zabeležio trenutke koji dramatično oslikavaju, nejčešće tragičnu, sudbinu ovog prostora.

U vrlo složenim političkim prilikama sa čestim incidentima na terenu, Boban Sekulić je bio stalno prisutan, a njegova kamera i snimateljski instinkt zadužili su našu profesiju i proneli istinu o svemu što se događalo na Kosovu i Metohiji.

Dugogodišnja novinarka Televizije Most Mirjana Nedeljković preminula je ove godine u Beogradu u 63. godini posle duge i teške bolesti. Od 1996. godine započinje novinarski rad na RTS-u, u Radnoj jedinici Radio televizije Priština sve do 2010. godine, kada prelazi u Televiziju Most u Zvečanu.

Tokom svih nemilih događaja na prostoru Kosova od 1998. godine, bila je jedna od retkih žena koja je izveštavala sa svih kritičnih terena, uvek je bila na licu mesta i pratila dešavanja, ne obazirući se na opasnosti.

Krajem avgusta ove godine preminuo je dugogodišnji novinar Radosav Rade Negojević, u 75. godini života. Novinarstvom se bavio više od 40 godina.

Od 1974. do 1980. godine radio je kao novinar na Televiziji Priština, a bio je i šef dopisništva Politike Ekspres u Prištini. Od 2000. do 2003. godine bio je urednik na RTS-u, a kao novinar-urednik radio je i na Televiziji Most. Dobitnik je više godišnjih nagrada i priznanja.

]]>
Tue, 29 Oct 2024 14:29:00 +0100 DNKiM http://uns.org.rs/sr/desk/Drustvo-novinara-kim/165236/uns-i-dnkim-danas-organizuju-komemoraciju-nedavno-preminulim-koleginicama-i-kolegama-na-kosovu-i-metohiji.html
Održana komemoracija u Gračanici: Čuvamo ih od zaborava http://uns.org.rs/sr/desk/Drustvo-novinara-kim/165240/odrzana-komemoracija-u-gracanici-cuvamo-ih-od-zaborava.html “U ovoj godini izgubili smo kolega taman onoliko koliko smo ih izgubili uoči, tokom i posle rata 1999. godine. Ovo je teška godina za sve nas, najteža za porodice koje će se teško pomiriti sa fatalnim iznenađenjem koje nam se dogodilo”, rekao je predsednik Udruženja novinara Srbije (UNS) Živojin Rakočević na komemoraciji koja je održana u Domu kulture u Gračanici za nedavno preminule koleginice i kolege sa Kosova i Metohije. ]]>

Predsednik UNS-a Živojin Rakočević je istakao da se moramo okrenuti unazad i pomisliti šta smo sve prošli, šta su ti ljudi prošli i šta je sve kroz nas prošlo.

“Šta je sve prošlo kroz Slavicu, Žarka, Bobana, Mirjanu, Radeta. Kakve sile i kakve slike? Svako ko misli da te slike mogu kroz nas proći, a da ne ostave trag, taj se prevario. Ti tragovi, sudbina ovog prostora, nesrećna sudbina naše profesije, život polomili su ove ljude pre vremena. U to sam gotovo siguran”, istakao je Rakočević.

Govoreći o Žarku Rakočeviću, rekao je, da je bio predstavnik one generacije prištinskih Srba čiju su mladost i zrelost obeležile fatalne društvene promene.

“Žarko odlazak iz Prištine nikada nije preboleo. Njegova rečenica koja se pamti je ‘U Beogradu smo krivo srasli’. Izgleda da je usud ovog prostora to krivo srastanje. Svaki čovek ima lice kakvo zaslužuje i nosi ga kroz život. Lepo lice Žarka Rakočevića uvek sam video u slikama koje je on pravio i slao u svet. Ne mogu da se ne setim trenutka kada sam na Slagalici u odjavnoj špici video uokvireno njegovo ime. To je bio trenutak kada sam izgleda istinski shvatio da je otputovao i da nije sa nama”, naveo je Rakočević.

Novinarka Snežana Simić je govoreći o Slavici Radulović istakla da je bila izuzetan profesionalac, ali i osoba sa dobrim humorom.

“To što je bila dobar novinar je deo njenog profesionalnog života. Ona je bila posvećena baka, majka, supruga, sestra. Ono što smo najviše voleli kod nje je njen humor. Imala je neverovatan dar da svakom čoveku zna da se obrati. Slavica je volela da joj čitam. Vladika Nikolaj Velimirović je govorio ‘Budimo optimisti jer smrt nije tako strašna kako strašljivci govore. Svako seme istruli pre nego što iz njega nikne cvet. U smrti mi trulimo da bismo cvetali u novom životu’”, citirala je vladiku i istakla da je Slavica jedan najdivniji cvet koji postoji negde tamo gde ćemo i mi otići.

Sećanje na Mirjanu Nedeljković podelila je sa prisutnima njena dugogodišnja koleginica i prijateljima, novinarka Jasmina Stojković.

“Bila je jedna od onih novinarki koja je beležila novinarstvo neposredno pre, za vreme i nakon oružanih sukoba na Kosovu i Metohiji. Izveštavanje sa terena je volela iznad svega. To je bila njena najveća ljubav. Tako je i zavolela novinarstvo i profesiju kojoj je bila odana do kraja, dajući joj sebe bez ostatka. Ostali su njeni izveštaji, emisije sa terena koji su svedočanstvo jednog vremena. Potpisivala ih je Mirjana Nedeljković koja bi trebalo da bude primer profesionalnog, hrabrog i odgovornog novinara, kako današnjim mladim kolegama tako i budućim generacijama novinara”, istakla je Stojković.

Novinar Radio Gračanice Zoran Stanković, govoreći o Bobanu Sekuliću, istakao je da on ima istoriju snimanja pre rata, za vreme i posle rata.

“Jedan je od ljudi sa ovih prostora koji je prošao svako mesto, svako selo na Kosovu i Metohiji, kada je bilo naporno, teško i opasno. Nikada kod njega nisam video da je postavio pitanje da ne ode na zadatak. Uvek je spremno odlazio, bez pokazivanja bilo kakvog straha. Uvek je bio raspoložen, nasmejan. Ostalo mi je u sećanju njegovo 'zviždukanje’, čak i u vremenima kada je bilo napeto i teško. Čujemo njega kako ide uz stepenice, zviždi i tako nam prenosi pozitivnu energiju", istakao je Stanković i dodao da je Boban bio posvećen poslu o čemu govori to da se njegov trenutak smrti i desio na putu ka poslu.

O radu i susretu sa Radetom Negojevićem, njegovoj predusretljivosti i borbenom duhu govorio je novinar Budimir Ničić.

“Sada sa ove distance možemo da kažemo da je čovek bio svetionik transparentnosti. Njegov smisao za humor i otvorenost činili su ga da ne bude samo efikasan portparol, nego i prijatelj nas novinara. Sećam se da je uvek posle tih formalnih izjava koje nam je davao, ostajao po sat-dva objašnjavajući nam širi kontekst da bismo bolje i dublje razumeli situaciju. To nije morao, ali imao je taj novinarski nerv i hteo je da naši izveštaji budu potpuni i profesionalni. Iz tih formalnih i neformalnih razgovora i svoje profesionalne posvećenosti stekao sam utisak da je bio čovek sa velikim srcem”, istakao je Ničić.

Predsednica Društva novinara Kosova i Metohije Ivana Vanovac, govoreći na komemoraciji, rekla je da moramo čuvati preminule kolege od zaborava, kako one koji su nas napustili u ovoj, ali i u prethodnim godinama, jer sećanjem na njih svedočimo o sebi.

 “Zadatak nas novinara i medijskih radnika pre svega jeste negovanje kulture sećanja. Sećanja na one koji su važni za naše šire društvo, ali pre svega negovanje sećanja na naše prijatelje, jer svi ovi ljudi bili su divni, humani, čestiti, porodični ljudi, dobri radnici, dobri izveštači, dobri čuvari i odašiljaoci istine sa ovog našeg Kosova”, zaključila je Vanovac.

Pored kolega i prijatelja, komemorativnom skupu u Gračanici su prisustvovali i članovi porodica preminulih medijskih radnika.

]]>
Tue, 29 Oct 2024 14:32:00 +0100 DNKiM http://uns.org.rs/sr/desk/Drustvo-novinara-kim/165240/odrzana-komemoracija-u-gracanici-cuvamo-ih-od-zaborava.html
Sa radionica o medijskoj pismenosti: Proveravajte izvor informacija i kritički promišljajte http://uns.org.rs/sr/desk/Drustvo-novinara-kim/164913/sa-radionica-o-medijskoj-pismenosti-proveravajte-izvor-informacija-i-kriticki-promisljajte-.html „Proveravajte ko vam saopštava informaciju na internetu i društvenim mrežama i kritički promišljajte zašto vam saopštava tu informaciju“, istakli su predavači na radionicama o značaju medijske pismenosti koje su održane u Kosovskoj Mitrovici i Lapljem Selu. ]]> Glavni i odgovorni urednik Kim radija Goran Avramović naglasio je da iako dezinformacije nisu novost i nepoznanica, pronalazak interneta i drugih tehnoloških mogućnosti stvorio je nove puteve za njihovo širenje.

„To su informacije koje nije moguće potvrditi, informacije koje najčešće nemaju drugi izvor i koje dolaze sa neuobičajenih veb adresa. Takođe, te priče targetiraju emocije, pre nego što su zasnovane na činjenicama i to su vesti koje ne pišu profesionalci” govorio je Avramović približavajući učenicima osobine dezinformacija.

„Kada razmišljate o tome da li je ono što ste čuli i pročitali u medijima ili na društvenim mrežama istina ili ne, služite se ključnim pitanjem - zašto mi neko saopštava baš to što mi saopštava, da li to radi zato što mu je stalo da ja dobijem informaciju koja je objektivno istinita, da li mu je to posao ili se iza toga eventualno kriju neki drugi interesi“, naglasio je on.

Pored postavljanja pitanja, zašto mi neko saopštava baš to što mi saopštava podjednako je važno pitanje, istakao je Avramović, ko mi saopštava informaciju - ko je izvor.

„Kada znate ko vam saopštava neku informaciju onda ćete lako razlučiti ‘žito od kukolja' i imati predstavu da li u to treba da verujete ili ne, odnosno kako da se služite tom informacijom. Ključne stvari su, ponavljam zašto mi neko saopštava baš to što mi saopštava i ko je izvor te informacije“, zaključio je on.

Urednica i novinarka Radio Mitrovice Sever Ivana Vanovac je takođe istakla važnost provere izvora informacija.

“Provera izvora informacija je pola odrađenog posla prilikom provere istinitosti objavljene informacije. Sumnja je temelj opreznog informisanja i jedini cilj joj je da ne nasednete na manipulaciju. U jednom momentu stavlja se znak jednakosti između medijski pismenog čoveka i čoveka koji je sposoban da kritički promišlja”, navela je ona.

Vanovac je rekla da su društvene mreže prostor građanskog novinarstva gde svako ima pravo da izveštava o onome što proceni da je važno, ali građansko novinarstvo nije profesionalno novinarstvo.

“Na društvenim mrežama svako može da piše i nema drugu vrstu odgovornosti do onu prema samom sebi koja je deo lične etike. Kada novinar dobije neku informaciju neće da je pusti u etar i objavi dok ne proveri njenu istinitost, dok je na društvenim mrežama to drugačije”, navela je ona.

Istakla je i da ne postoji bolji način pripreme za varenje informacija od dobrog i kvalitetnog obrazovanja.

Edukativne radionice održane su za učenike Gimnazije Priština, Ekonomsko-trgovinske škole i Medicinske škole u Lapljem Selu. Dan kasnije predavanje o značaju medijske pismenosti slušali su i učenici Gimnazije Kosovska Mitrovica.

Naredne tri radionice o značaju medijske pismenosti UNS će održati u novembru. Radionice  organizuje uz podršku Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS) na Kosovu.


]]>
Thu, 24 Oct 2024 14:16:00 +0100 DNKiM http://uns.org.rs/sr/desk/Drustvo-novinara-kim/164913/sa-radionica-o-medijskoj-pismenosti-proveravajte-izvor-informacija-i-kriticki-promisljajte-.html
UNS na Kosovu organizuje radionice o medijskoj pismenosti za učenike srednjih škola http://uns.org.rs/sr/desk/Drustvo-novinara-kim/164720/uns-na-kosovu-organizuje-radionice-o-medijskoj-pismenosti-za-ucenike-srednjih-skola.html Udruženje novinara Srbije (UNS) organizuje na Kosovu edukativne radionice o medijskoj pismenosti, sa ciljem unapređenja znanja i veština učenika u razumevanju, analizi i kritičkom sagledavanju informacija i poruka koje dobijaju posredstvom medija. ]]>

U eri interneta i neprestanog protoka informacija, medijska pismenost postaje podjednako važna kao i funkcionalna pismenost. Za mlade, koji su posebno izloženi velikoj količini informacija, medijska pismenost je ključna veština koja im pomaže da tim informacijama pristupaju kritički.

Radionice o medijskoj pismenosti biće održane za učenike sedam srednjih škola u oktobru i novembru mesecu. Na radionicama će više od dve stotine učenika biti u prilici da nauče, šta je medijska pismenost, zbog čega je važna, kako razlikovati informaciju od dezinformacije.

Predavači će biti dugogodišnji urednici i novinari Radio Mitrovice Sever i Kim radija, Ivana Vanovac i Goran Avramović.

Radionice o medijskoj pismenosti, UNS organizuje uz podršku Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS) na Kosovu.

]]>
Mon, 21 Oct 2024 11:51:00 +0100 DNKiM http://uns.org.rs/sr/desk/Drustvo-novinara-kim/164720/uns-na-kosovu-organizuje-radionice-o-medijskoj-pismenosti-za-ucenike-srednjih-skola.html
Radio Gračanica danas obeležava 25 godina rada i postojanja http://uns.org.rs/sr/desk/Drustvo-novinara-kim/165268/radio-gracanica-danas-obelezava-25-godina-rada-i-postojanja.html Radio Gračanica danas obeležava 25 godina rada i postojanja. ]]> Počela je sa radom 21.10.1999. godine i do danas zadržala mesto najslušanije srpske radio stanice na Kosovu i Metohiji.

Na frekvenciji 90,7 MHz emituje raznovrsne programske sadržaje počev od konakt emisija i živih prenosa, preko informativnih, dokumentarnih, kulturnih, sportskih, edukativnih, zabavnih i muzičkih emisija prilagođenih svim strukturama slušalaca.

Radio Gračanica se i danas, kao i davne 1999.godine, trudi da svoje slušaoce blagovremeno informiše i da im pruži proverene informacije direktno sa terena.

Već 25 godina držimo mesto najslušanije radio stanice, za šta smo godinama dobijali bonitetnu ocenu „A+“.

Pored toga što se konstantno trudimo da unapredimo naš program, ne želeći da remetimo navike naših slušalaca, od prvog dana do danas nismo promenili vreme emitovanja naše centralne informativne emisije, koja je u 16 časova svakog dana. Od osnivanja pa do danas program Radio Gračanice je znatno unapređen i proširen, otvorena je i Televizija Gračanica, koja se nalazi na kanalu kablovskih operatera, a sav programski sadržaj i aktuelne vesti prezentujemo na sajtu rtg.rs, kao i na društvenim mrežama i našem youtube kanalu.

]]>
Mon, 21 Oct 2024 14:50:00 +0100 DNKiM http://uns.org.rs/sr/desk/Drustvo-novinara-kim/165268/radio-gracanica-danas-obelezava-25-godina-rada-i-postojanja.html
KFOR o pretnjama Tanjugu: Sprovođenje zakona nije u okviru našeg mandata http://uns.org.rs/sr/desk/Drustvo-novinara-kim/165262/kfor-o-pretnjama-tanjugu-sprovodjenje-zakona-nije-u-okviru-naseg-mandata.html Sprovođenje zakona nije u okviru mandata KFOR-a, odgovoreno je iz te misije na pitanje Tanjuga da li je KFOR nešto preduzeo povodom pretnji nedavno upućenih novinskoj agenciji Tanjug, a za koje je u Posebnom tužilaštvu za visokotehnološki kriminal rečeno da su poslate sa Kosova. ]]> U odgovoru KFOR-a je navedeno da ta misija podržava osnovni, svakodnevni rad novinara, a da za ovo konkretno pitanje upućuje na prištinske institucije.

KFOR navodi da, prema Rezoluciji 1244 SB UN iz 1999. godine, nastavlja da doprinosi sigurnom i bezbednom okruženju za sve ljude i zajednice koje žive na Kosovu, u svakom trenutku i nepristrasno.

Novinska agencija Tanjug dobila je 30. septembra na redakcijski mejl preteće pismo, koje je poslala osoba potpisana kao „Trim Bardhi“, a u kojem se navodi da će svaki novinar agencije „dobiti metak u potiljak“ kada kroči na tlo Kosova.

U Posebnom tužilaštvu za visokotehnološki kriminal rečeno je da je preteće pismo koje je stiglo na redakcijski imejl novinske agencije Tanjug 30. septembra poslato sa područja Kosova.

]]>
Mon, 21 Oct 2024 14:47:00 +0100 DNKiM http://uns.org.rs/sr/desk/Drustvo-novinara-kim/165262/kfor-o-pretnjama-tanjugu-sprovodjenje-zakona-nije-u-okviru-naseg-mandata.html
Obeleženo četvrt veka Radio Gračanice http://uns.org.rs/sr/desk/Drustvo-novinara-kim/164741/obelezeno-cetvrt-veka-radio-gracanice.html Svečanom akademijom i izložbom fotografija koje svedoče o radu Radio Gračanice, u Galeriji Doma kulture Gračanica obeleženo je četvrt veka postojanja i rada ovog medija. ]]>

Koordinator RTV Gračanica Dejan Jevtić prisetio se početaka rada Radio Gračanice, kada se nakon ratnih dešavanja u životnom, pa i medijskom mraku, 21. oktobra na frekvenciji od 90.7 megaherca začuo srpski glas.

„'Ovo su talasi Radio Gračanice'. U jednoj maloj prostoriji u ovom Domu kulture zahvaljujući jednom broju ljudi koji su svoj rad želeli da nastave, prekida se tišina i nastaje radijski program, te 1999. godine bez osnovnih uslova za rad prepušteni sami sebi“, rekao je on.

Danas, kako ističe Jevtić, kada se priseti teškog početka rada ovom medija, kaže da su ti problemi izgledali nerešivi.

„Odgovornost koju smo svi mi preuzeli njegovim osnivanjem, dala nam je snagu da nastavimo sa radom i borimo se da opstanemo. Mi nismo u tim teškim vremenima bili samo radio koji prenosi informacije, već smo živeli i disali sa našim slušaocima, sa našim narodom“, istakao je on i naglasio da ih poteškoće nisu slomile, već dale nadu i veru da nastave dalje.

Gradonačelnica Gračanice Ljiljana Šubarić rekla je da Radio Gračanica svedoči svim iskušenjima sa kojima se srpski narod suočava od 1999. godine.

“Svima nama koji smo u tom periodu sa zebnjom čekali informacije o događajima, Radio Gračanica bio je i danas je, najpouzdaniji izvor informacija. Danas, 25. godina kasnije, vidimo jedan savremen kolektiv, koji sa svima nama nosi breme borbe za istinom i boljim životom na Kosovu i Metohiji", dodala je Šubarić.

Na svečanoj akademiji prisutni su bili u prilici da pogledaju izložbu fotografija, pripremljenu u saradnji sa Galerijom umetnosti Priština i Domom kulture Gračanica, nastalih u proteklih 25 godina rada ove medijske kuće. Fotografije su svedočanstva bogatog radnog iskustva zaposlenih, kao i burnih i izazovnih trenutaka života na Kosovu i Metohiji, te intimnih trenutaka.

Program Radio Gračanice je proširen kada je otvorena Televizija Gračanica, da bi kasnije programski sadržaj počeli da prezentuju na sajtu rtg.rs, te na društvenim mrežama i YouTube kanalu.

]]>
Mon, 21 Oct 2024 15:09:00 +0100 DNKiM http://uns.org.rs/sr/desk/Drustvo-novinara-kim/164741/obelezeno-cetvrt-veka-radio-gracanice.html
Iz Kosovske policije i KFOR-a nema odgovora na pitanje UNS-a o istrazi zbog pretnje ubistvom novinarima Tanjuga http://uns.org.rs/sr/desk/Drustvo-novinara-kim/165245/iz-kosovske-policije-i-kfor-a-nema-odgovora-na-pitanje-uns-a-o-istrazi-zbog-pretnje-ubistvom-novinarima-tanjuga.html Udruženje novinara Srbije (UNS) obratilo se međunarodnim bezbednosnim službama i Kosovskoj policiji zbog pretnje koja je, početkom oktobra, stigla na redakcijski imejl Tanjuga. Iz Euleksa kažu da nisu nadležni, dok je UNMIK obavestio Specijalnog izvestioca UN za slobodu mišljenja i izražavanja. Iz Kfora i Kosovske policije nema odgovora. ]]> Preteće pismo koje je stiglo na redakcijski imejl Novinske agencije Tanjug početkom oktobra poslato je, prema navodima Posebnog tužilaštva za visokotehnološki kriminal (VTK), sa područja Kosova.

Nakon potvrde VTK, UNS je uputio pismo Euleksu, Kforu, Unmiku i Kosovskoj policiji, sa pitanjem, da li su pokrenuli istragu i šta preuzimaju u vezi sa ovom pretnjom.

“Sloboda izražavanja je jedan od osnovnih temelja demokratskog društva. Misija Evropske unije za vladavinu na prava na Kosovu (EULEX) zato najoštrije osuđuje, načelno, svaku radnju koja bi mogla predstavljati rizik po tu slobodu, naročito u slučajevima pretnji smrću novinarima”, stoji u odgovoru Misije Euleksa.

Međutim, kako dalje dodaju, što se tiče konkretno slučaja pretnji novinarima Tanjuga, njihov delokrug je pružanje podrške kosovskim institucijama vladavine prava i da od 2018. godine Euleks nema izvršni mandat za sprovođenje istraga, pa zato predlažu da se UNS obrati lokalnim organima.

Iz Unmika kažu da su zabrinuti zbog ozbiljne pretnje novinarima Tanjuga.

“Od suštinske je važnosti da novinari mogu slobodno da obavljaju svoj posao, bez pretnji ili zastrašivanja. Zbog toga smo podelili vašu poruku sa Specijalnim izvestiteljem Ujedinjenih nacija za slobodu mišljenja i izražavanja radi odgovarajuće reakcije”, stoji u odgovoru Unmika.

Sa istim pitanjima UNS se pre dve nedelje obratio i Kforu i Kosovskoj policiji. Međutim, odgovora nema.

Podsetimo, UNS je sa svojim ogrankom na Kosovu i Sindikatom novinara Srbije (SINOS) osudio pretnje smrću koje su stigle na redakcijski imejl novinske agencije Tanjug i tražio da međunarodne bezbednosne službe na Kosovu hitno pronađu osobu potpisanu kao Trim Bardi, koja je poslala ovu preteću poruku.

"Samo da znate da pratimo laži koje svakodnevno plasirate oko države Kosovo i Albanca, kao što pratimo kretanje svakog novinara vaše pseudomedijske agencije na Kosovu. Budite sigurni da će neko od njih dobiti metak u potiljak sledeći put kada bude kročio na tlo republike Kosovo", piše u imejlu koji je stigao na adresu Tanjuga.

]]>
Wed, 16 Oct 2024 14:37:00 +0100 DNKiM http://uns.org.rs/sr/desk/Drustvo-novinara-kim/165245/iz-kosovske-policije-i-kfor-a-nema-odgovora-na-pitanje-uns-a-o-istrazi-zbog-pretnje-ubistvom-novinarima-tanjuga.html
Obeležavamo 25 godina postojanja konferencijom na temu medija i poverenja http://uns.org.rs/sr/desk/Drustvo-novinara-kim/165272/obelezavamo-25-godina-postojanja-konferencijom-na-temu-medija-i-poverenja.html Povodom 25 godina postojanja, Radio Goraždevac organizuje konferenciju pod nazivom „Kada niko nikome ne veruje: Mediji kao otrov, mediji kao lek“, koja će se održati u Domu kulture u Goraždevcu. ]]> Panel diskusije na konferenciji vodiće dvoje sjajnih i višestruko nagrađivanih novinara – Jelena Petković i Ilir Gaši. Njihova bogata karijera i posvećenost slobodi medija i istraživačkom novinarstvu čine ih idealnim moderatorima za teme koje dotiču suštinska pitanja o ulozi medija u današnjem društvu, garantuje dinamične i sadržajne razgovore u kojima će učestvovati veoma značajni novinari i medijski poznavaoci kosovskih prilika.

Program počinje registracijom učesnika u 14:30 časova, nakon čega će početi dve panel diskusije o aktuelnim izazovima u lokalnim medijima.

Prvi panel, na kome će moderator biti novinar Ilir Gaši, donosi temu „Šta će nam (lokalni) mediji kad imamo društvene mreže?“, gde će govornici poput Ardite Zejnulahu iz Asocijacije elektronskih medija Kosova, podgoričke novinarke Dušice Tomović i novinarke Alternativne iz Severne Mitrovice Anemarije Ivković diskutovati o ulozi medija u eri društvenih mreža.

Na drugom panelu pod nazivom „Izveštavanje između rovova“, novinarka i moderatorka Jelena Petković ugostiće novinarke Serbeze Hadžiaj i Anđelku Ćup, a u uvodnom delu će se obratiti Bekim Blakaj iz Fonda za humanitarno pravo Kosova. Drugi panel bavi se izazovima izveštavanja u postkonfliktnim zonama.

Konferenciju će otvoriti Darko Dimitrijević, izvršni direktor Medijske Grupe Goraždevac, koji će na kraju održati i završnu reč.

Nakon zvaničnog programa, planirano je druženje uz zakusku i muzički program na koji će biti otvoren za sve one koji žele da dođu a koji će dodatno ulepšati ovaj jubilej.

Konferencija će biti uživo prenošena na Jutjub i Fejsbuk kanalima Radio Goraždevca.

]]>
Thu, 10 Oct 2024 14:52:00 +0100 DNKiM http://uns.org.rs/sr/desk/Drustvo-novinara-kim/165272/obelezavamo-25-godina-postojanja-konferencijom-na-temu-medija-i-poverenja.html
Pretnja ubistvom novinara agencije Tanjug stigla sa Kosova http://uns.org.rs/sr/desk/Drustvo-novinara-kim/165251/pretnja-ubistvom-novinara-agencije-tanjug-stigla-sa-kosova.html Pretnja koja je u ponedeljak stigla na redakcijski imejl agencije Tanjug poslata je sa područja Kosova, rečeno je Udruženju novinara Srbije iz Posebnog tužilaštva za visokotehnološki kriminal (VTK). ]]> UNS je kroz mehanizam koji omogućava rad Stalne radne grupe za bezbednost novinara, u kojoj su visoki predstavnici tužilaštva i policije, kontaktirao nadležno tužilaštvo zbog ozbiljnosti pretnje i dobio odgovor da u predmetu postupa Posebno tužilaštvo za VTK.

“Istog dana po obaveštenju o događaju upućen je zahtev za prikupljanje potrebnih obaveštenja Službi za borbu protiv visokotehnološkog kriminala Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srbije. Utvrđeno je da IP adresa izvršioca pripada opsegu koji koriste Internet servis provajderi na Kosovu i Metohiji”, rečeno je u odgovoru UNS-u. 

Kako UNS saznaje inicirana je procedura uzajamne pravne pomoći posredstvom Ministarstva pravde u kojoj se od EULEKS-a traži utvrđivanje korisnika, odnosno potencijalnog izvršioca krivičnog dela.

“Po dobijanju informacije biće doneta odluka o daljem postupanju”, rečeno je UNS-u.

UNS je sa svojim ogrankom na Kosovu i Sindikatom novinara Srbije (SINOS) osudio pretnje smrću koje su stigle na redakcijski imejl novinske agencije Tanjug i tražio da međunarodne bezbednosne službe na Kosovu hitno pronađu osobu potpisanu kao Trim Bardi, koja je poslala ovu preteću poruku.

"Samo da znate da pratimo laži koje svakodnevno plasirate oko države Kosovo i Albanca, kao što pratimo kretanje svakog novinara vaše pseudomedijske agencije na Kosovu. Budite sigurni da će neko od njih dobiti metak u potiljak sledeći put kada bude kročio na tlo republike Kosovo", piše u imejlu koji je stigao na adresu Tanjuga.

]]>
Thu, 3 Oct 2024 14:39:00 +0100 DNKiM http://uns.org.rs/sr/desk/Drustvo-novinara-kim/165251/pretnja-ubistvom-novinara-agencije-tanjug-stigla-sa-kosova.html
SafeJournalists, EFJ i IFJ: Pretnje smrću novinarima Tanjuga iz Srbije moraju da se istraže http://uns.org.rs/sr/desk/Drustvo-novinara-kim/165278/safejournalists-efj-i-ifj-pretnje-smrcu-novinarima-tanjuga-iz-srbije-moraju-da-se-istraze.html Međunarodna i Evropska federacija novinara (IFJ-EFJ) zajedno sa SafeJournalist mrežom u punoj su solidarnosti sa novinarima Tanjuga koji su mejlom dobili pretnje smrću zbog izveštavanja o Kosovu i Albaniji i pozivaju vlasti da odmah sprovedu istragu i privedu počinioce pravdi. ]]> Septembra 30, medijskim radnicima novinske agencije Tanjug prećeno je smrću putem mejla koji je poslat redakciji. Autor mejla, koji se potpisao kao „Trim Bardhi”, u pretnji kaže da će novinaru Tanjuga koji pokuša da uđe na prostor Kosova i Metohije biti „pucano u potiljak” zbog izveštavanja o Kosovu i Albaniji.

“Samo da znate da pratimo laži koje svakodnevno plasirate oko države Kosovo i Albanaca, kao što pratimo kretanje svakog novinara vaše pseudomedijske agencije na Kosovu. Budite sigurni da će neko od njih dobiti metak u potiljak sledeći put kada bude kročio na tlo republike Kosovo. Pratimo sve“, piše u mejlu.

Prema rečima Ministra informisanja Dejana Ristića, koji je odmah kontaktirao Odeljenje za visokotehnološki kriminal Višeg javnog tužilaštva u Beogradu, identifikovano je da pretnja dolazi iz Albanije.

„Zahvalni smo Ministarstvu informisanja i Odeljenju za visokotehnološki kriminal Višeg tužilaštva u Beogradu što su identifikovali izvor pretnje. Ministarstvo je pokazalo kako može da reaguje u najkraćem mogućem roku i očekujemo da će učiniti isto u sličnim slučajevima u budućnosti, posebno kada pretnje dolaze sa teritorije na kojoj ministarstvo ima ovlašćenja. Oni koji upućuju pretnje smrću moraju biti kažnjeni. Novinari moraju da se osećaju zaštićeno i da im se garantuje pravo da se slobodno kreću i obavljaju svoj posao bez straha od napada”, saopštila je SafeJournalists mreža.

„Najoštrije osuđujemo jezive pretnje smrću novinarima Agencije Tanjug. Novinari moraju biti u mogućnosti da obavljaju svoj posao, uključujući i na teritoriji Kosova, bez straha da će biti „upucani u glavu“. Pretnje smrću medijskim profesionalcima su napad na slobodu medija i pravo javnosti da zna. Ključno je obezbediti brzu i detaljnu istragu pretnje smrću, kako bi se počinioci odvratili od ponavljanja sličnog kriminalnog ponašanja u budućnosti“, saopštio je IFJ-EFJ.

Pretnje smrću predstavljaju ozbiljan napad na slobodu medija i dodatno ugrožavaju bezbednost novinara koji svakodnevno rade u sve težim uslovima. Prema poslednjem monitoringu platforme Media Freedom Rapid Response (MFRR), od januara je bilo dvanaest incidenata pretnji smrću novinarima, od kojih deset u onlajn prostoru. Stoga je ključno da relevantne institucije pokažu odlučnost da zaštite slobodu medija, počevši od procesuiranja počinilaca onlajn pretnji koje ugrožavaju živote novinara pre nego što one mogu da eskaliraju van ekrana.

Potpisnice

Međunarodna federacija novinara (IFJ)

Evropska federacija novinara (EFJ)

SafeJournalists mreža

]]>
Thu, 3 Oct 2024 14:55:00 +0100 DNKiM http://uns.org.rs/sr/desk/Drustvo-novinara-kim/165278/safejournalists-efj-i-ifj-pretnje-smrcu-novinarima-tanjuga-iz-srbije-moraju-da-se-istraze.html
UNS i SINOS: Međunarodne bezbednosne službe na Kosovu da hitno pronađu ko preti smrću novinarima Tanjuga http://uns.org.rs/sr/desk/Drustvo-novinara-kim/164175/uns-i-sinos-medjunarodne-bezbednosne-sluzbe-na-kosovu-da-hitno-pronadju-ko-preti-smrcu-novinarima-tanjuga.html Udruženje novinara Srbije (UNS) sa svojim ogrankom na Kosovu i Sindikat novinara Srbije (SINOS) najoštrije osuđuju pretnje smrću koje su stigle na redakcijski imejl novinske agencije Tanjug i traže da međunarodne bezbednosne službe na Kosovu hitno pronađu osobu potpisanu kao Trim Bardi, koja je poslala ovu preteću poruku. ]]> "Samo da znate da pratimo laži koje svakodnevno plasirate oko države Kosovo i Albanca, kao što pratimo kretanje svakog novinara vaše pseudomedijske agencije na Kosovu. Budite sigurni da će neko od njih dobiti metak u potiljak sledeći put kada bude kročio na tlo republike Kosovo", navodi se u pretnji mejlom.

UNS i SINOS smatraju da ove pretnje treba ozbiljno shvatiti, tim pre što je Kosovo teritorija na kojoj se slobodno kreću ubice 17 srpskih i albanskih novinara, a da su kosovske vlasti bez ikakvog opravdanog razloga zabranile ulazak na ovu teritoriju novinarki RTS-a Svetlani Vukmirović.

UNS i SINOS pozivaju Evropsku (EFJ) i Međunarodnu federaciju novinara (IFJ) na solidarnost sa novinarima novinske agencije Tanjug, a od kosovskih i međunarodnih institucija traže garancije za bezbednost novinara.

]]>
Tue, 1 Oct 2024 14:04:00 +0100 DNKiM http://uns.org.rs/sr/desk/Drustvo-novinara-kim/164175/uns-i-sinos-medjunarodne-bezbednosne-sluzbe-na-kosovu-da-hitno-pronadju-ko-preti-smrcu-novinarima-tanjuga.html
Ristić: Pretnje Tanjugu stigle sa teritorije Albanije http://uns.org.rs/sr/desk/Drustvo-novinara-kim/165289/ristic-pretnje-tanjugu-stigle-sa-teritorije-albanije.html Ministar informisanja i telekomunikacija Dejan Ristić izjavio je da su pretnje upućene novinarima Tanjuga stigle sa teritorije Albanije. ]]> Ristić je rekao da je već ustanovljeno odakle je došla poruka i da je uspostavljena komunikacija i sa Majkrosoftom.

„Ono što danas radimo, pored aktivnosti sa Višim javnim tužilaštvom u Beogradu i Ministarstvom unutrašnjih poslova, jeste i obaveštavanje Evropske federacije novinara i drugih međunarodnih novinarskih organizacija, kako bi bili upoznati sa dešavanjima na teritoriji naše južne pokrajine, kada govorimo o položaju pripadnika srpskog naroda u tom kontekstu i o položaju i ugroženosti lične bezbednosti i novinara, kako onih na Kosovu i Metohiji, tako i onih iz beogradskih i drugih redakcija, koji odlaze povremeno zbog radnih zadataka na KiM“, rekao je Ristić za Tanjug.

Novinska agencija Tanjug dobila je juče na redakcijski mejl preteće pismo, koje je poslala osoba potpisana kao „Trim Bardhi“ i u kojem se navodi da će svaki novinar agencije „dobiti metak u potiljak“ kada kroči na tlo Autonomne pokrajine Kosovo i Metohija.

]]>
Tue, 1 Oct 2024 15:00:00 +0100 DNKiM http://uns.org.rs/sr/desk/Drustvo-novinara-kim/165289/ristic-pretnje-tanjugu-stigle-sa-teritorije-albanije.html
Predsednik UNS-a: Pretnje Tanjugu su dramatične stvari http://uns.org.rs/sr/desk/Drustvo-novinara-kim/165283/predsednik-uns-a-pretnje-tanjugu-su-dramaticne-stvari.html Predsednik Udruženja novinara Srbije (UNS) Živojin Rakočević, komentarišući pretnje upućene Tanjugu, naglasio je večeras da su to dramatične stvari u kojima je čitava serija stvari i osmišljenih pretnji upućena novinskoj agenciji. ]]> "Ovo je jedan dramatičan trenutak, prostor na kojem je ubijeno, oteto i nestalo 17 novinara, Srba, Albanaca i stranaca, i ovo je trenutak u kojem kroz nas prolazi sve ono što se dešavalo njima i kroz našu svest, živote, prolaze naše sudbine. Trenutak u kojem vidimo da ništa nije promenjeno i da je premalo pomaka ostvareno na terenu", rekao je Rakočević.

Ceo tekst pročitajte na sajtu „Politike“

]]>
Tue, 1 Oct 2024 14:57:00 +0100 DNKiM http://uns.org.rs/sr/desk/Drustvo-novinara-kim/165283/predsednik-uns-a-pretnje-tanjugu-su-dramaticne-stvari.html