Насловна  |  Саопштења  |  Девет од десет напада на новинаре некажњено
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Саопштења

02. 11. 2019.

Извор: УНС

Девет од десет напада на новинаре некажњено

Поводом 2. новембра, Међународног дана борбе против некажњивости злочина над новинарима, Удружење новинара Србије (УНС) са жаљењем истиче да у Србији највећи број одговорних за нападе на новинаре и мeдијске раднике није кажњен или против њих уопште није покренута истрага. УНС са жаљењем истиче да је број напада и притисака на новинаре и медијске раднике у 2019. већи за скоро 50 одсто у односу на прошлу годину када је било 54 ових случајева, док је ове 77.

УНС подржава рад Комисије за истраживање убистава новинара и сматра је заслужном за првостепену пресуду оптуженима за убиство Славка Ћурувије, прикупљање доказа у случају убиства Милана Пантића и рада на расветљавању околности смрти Даде Вујасиновић, као и сарадњу медијских и новинарских удружења на изради заједнички платформе за заштиту безбедности новинара и медијских радника.

УНС је забринут и због одлагања суђења оптуженима за паљење куће новинара портала „Жиг инфо“ Милана Јовановића и очекује потпуно судско расветљавање тог напада, као и пребијања уредника тог портала Жељка Маторчевића. 

УНС подсећа да је чак 39 новинара и медијских радника који су радили за српске редакције, међу којима су Славко Ћурувија, Милан Пантић, Дада Вујасиновић и жртве бомбардовања РТС-а, убијено, отето, нестало или изгубило живот под нерасветљеним околностима, у периоду од 1991. до краја 2001. године.

Само на Косову и Метохији од августа 1998. до септембра 2005. године убијено и нестало 14 новинара и медијских радника, а ни у једном случају нису пронађене њихове убице и отмичари.

Више од три године нису пронађени ни нападачи на Ивана Нинићa, као ни одговорни за пребијање уредника ФоНета Давора Пашалића 2014. године.

По статистици Међународне федерације новинара (ИФЈ) у последњих десет година убијено је 1.064 новинара, а судски епилог имало је свако десето убиство.

УНС се придружује и поздравља акцију ИФЈ-а против некажњивости за злочине над новинарима.

„Ова хладнокрвна убиства новинара имају за циљ да сакрију истину и тероришу оне који се усуде да је открију. Убити новинара и побећи, значи убити демократију “, наводи ИФЈ.

Подсетимо, Одбор за заштиту људских права Генералне скупштине Уједињених нација 18. децембра 2013. године усвојио је предлог да 2. новембар буде Међународни дан заштите новинара. На тај дан, 2013. године, новинари француског Радија Франс интернешнал (Radio France International) Жислен Дипон и Клод Верлон, убијени су у Малију.

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси