Саопштења
25. 02. 2025.
УНС и ДНКиМ: Обезбедити услове за рад и професионалну независност РТК2
Удружење новинара Србије (УНС) са својим огранком Друштвом новинара Косова и Метохије (ДНКиМ) изражава забринутост због положаја редакције Радио-телевизија Косово 2 која емитује програм на српском језику и тражи да овом медију буду обезбеђени финансијски и кадровски услови за рад и професионалну независност, на чему УНС инсистира од њеног оснивања.
У писму које је директорка РТК2 Александра Јовановић упутила руководству РТК, као и бројним међународним и домаћим представницима на Косову, а у које је Медија центар Чаглавицa имао увид, указано је на тежак положај канала на српском језику - РТК2.
Јовановић је Медија центру Чаглавица потврдила да је послала писмо „вођена интересима РТК2 и одговорношћу према мисији канала на српском језику, као и запосленима", те да га је "заиста упутила на више од 30 адреса”, али је, као и УНС-у, рекла да нема сагласност надређених за јавно изјашњавање по овом питању.
Јовановић је у писму навела да сматра да се “канал, основан на темељу Закона о Јавном сервису, налази пред озбиљним урушавањем”.
“Од некадашњих 107 запослених, данас нас је остало свега седамдесетак. Иако се већ месецима интензивно трудим да унапредим програм, како у квантитету тако и у квалитету, суочавам се с неминовношћу да због недостатка кадрова започнем гашење појединих емисија”, написала је она између осталог.
Јовановић је истакла и да проблеме у раду овог канала отежавају и “константна забрана попуњавања упражњених радних места, пролонгирање конкурса за набавку опреме, те неусловни и нехигијенски радни простор, што указује на очигледне покушаје обесмишљавања рада српског канала”.
Директорка РТК2 осврнула се и на лоше радне услове и непоштовање Статута РТК.
“Од оснивања канала, техничка опремљеност није унапређена, док су радни услови далеко испод прихватљивог нивоа. Иако Статут РТК гарантује финансијску и уређивачку аутономију канала, као директор немам увид у финансије. Додатно, закон предвиђа да 10% прихода од маркетинга, уз буџетских 10%, припада РТК2 али, ово никада није спроведено у пракси”, написала је, између осталог, Јовановић.
На иницијативу УНС-а Ахтисаријевим планом, а касније и Уставом Косова, српској заједници на КиМ загарантован је „један независни ТВ канал на српском језику који ће сигналом покривати читаву територију Косова“.
УНС и ДНКиМ поново истичу да постојећи кабловски канал на српском језику РТК2 не представља нити правно, нити функционално остварење тог уставног права и обавезе косовских институција према српском народу.
УНС и ДНКиМ су и раније указивали да независни канал на српском језику мора да има властити Управни одбор који бира директора, седиште у Грачаници и да морају постојати законски механизми који ће гарантовати независне финансије, управљачку, уређивачку и програмску политику.
УНС и ДНКиМ поново позивају међународне институције, као и српске представнике у институцијама на Косову да инсистирају на потпуном функционисању независног канала на српском језику на Косову.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.