Вести
27. 05. 2020.
НАТО СтратКом: Спутњик Србија подстиче поделе на Западном Балкану
НАТО Центар за стратешке комуникације оцењује да портал Спутњик Србија својим извештавањем "појачава перцепцију поделе између про-западних и про-источних снага на Западном Балкану".
Анализа указује да Спутњик про западне земље региона представља као "слабе и корумпиране", а Србију као "симпатизера Русије" и "успешну причу" у региону, наводи се у извештају.
"Они који су блиски Западу (Албанија, Северна Македонија и Црна Гора) представљани су негативније и често повезивани са криминалом и корупцијом. Представљани су као да су изгубили свој суверенитет у односу са Западом и да им је остављено тек мало аутономије да сами доносе одлуке. Србија је представљена као симпатизер Русије и самим тим успешна прича у региону", наводи извешатај НАТО.
Анализа НАТО Стратком центра, коју преноси ЕУ Центар за стратешке комуникације на својој страници "ЕУ против дезинфомација", рађена је на основу објављиваног интернет садржаја Спутњика Србија током 2018. године.
Истраживачи кажу да су у том периоду идентификовали 617 извештаја који промовишу став да је ЕУ хегемонистички настројена.
Наводи се да је у 386 текстова Спутњик Србија тврдио да је Западни Балкан под утицајем ЕУ, као када је било речи о референдуму у Северној Македонији.
Да ЕУ није била способна да изађе на крај са миграционом кризом наводи се у 75 извештаја, док је 360 текстова, према анализи НАТО СтратКом, Спутњик представио Западни Балкан као "бојно поље ЕУ", при чему се Русија помиње као супарник ЕУ у 189 случајева.
Анализа НАТО истраживача наводи да је Косово посебно представљано као специфична "област ривалства" ЕУ и Русије, при чему се Русија представља као она који подржава Србе на Косову, а да је ЕУ "на страни Албанаца".
У закључку се наводи да се "Спутњик Србија представља као професионални медиј", при чему се 88 одсто садржаја односило на вести чије су чињенице "углавном неутрално преношене. "
"То је понекад комбиновано са погрешним елементима и претеривањима, који су су намењени обликовању јавног мишљења", наводи се у анализи.
НАТО Стратком закључује да наратив Спутњика Србија, као и у случају других међа које спонзорише Кремљ, често доводи до појаве страха, нелагоде и несигурности код публике.
Коментари (2)
Остави коментар27.05.
2020.
ЦИНИЗАМ!
Чист цинизам је да НАТО говори о извештавању медија на овим просторима, када се зна каква је све непочинства урадио на овом простору.
ОдговориБезобразлук!
27.05.
2020.
Велика тројица
Огромна већина Срба су за Трампа, Путина и Сија, а против су Сороша и дубоке државе, без обзира да ли је америчка, руска или кинеска.
Одговори