Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Новинари против фантома: Нападају Н1 јер преноси све што се таји у овој земљи
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

17. 10. 2019.

Аутор: Миодраг Совиљ, Милан Стојановић Извор: Н1

Новинари против фантома: Нападају Н1 јер преноси све што се таји у овој земљи

Велики број грађана и новинара окупио се испред зграде Владе Србије у Немањиној улици у Београду, на протесту "Новинари против фантома", у организацији Групе за слободу медија.

Новинарка Тамара Спаић од надлежних је затражила одговоре ко су "фантоми који нападају Н1 и бацају летке по граду и поред зграде Н1". Нико није у Луксембургу, већ у Србији, рекла је она. Како је додала, Н1 треба подржати зато што ради посао јавног сервиса уместо РТС.

Позвала је тужилаштво и полицију да се "пробуде из дубоког сна", и открију ко су фантоми.

Спаић је оценила и да су леци против Н1 инспирисани оним што говори председник Александар Вучић.

"Председниче, није лепо да провоцирате мржњу и да се бахато понашате према новинарима", поручила је.

Председник НУНС-а Жељко Бодрожић је казао да су се новинари окупили испред Владе да подрже Н1, али и све оне који се труде да професионално раде. Истакао је да Н1 трпи нападе само зато што ради професионално. Додао је и да сви они који су се последњих година дрзнули да критикују Александра Вучића и власт, доживели су све најгоре - претње, увреде...

Поручио је да Србија, ако жели у породицу европских земаља, мора да ослободи медије, додајући да се нада да ће ЕУ да учини нешто по том питању.

Бодрожић је рекао да ухапшени радник Крушика, који је био у притвору у Централном затвору, није знао шта се догађа (да људи протестују због њега) јер је тамо могао да гледа само пет канала и оценио да "изгледа да већина људи у Србији као да је у Централном затвору", јер имају на располагању тих пет медија.

Новинар недељника НИН Вук Цвијић такође је рекао да су се новинари окупили испред Владе због Н1 и слободе медија.

"Они су све пренели што се таји у овој земљи, не би се чуло ни за хапшење узбуњивача (Александра Обрадовића из Крушика)... Знамо да је нашем колеги (Милану Јовановићу из Врчина) запаљена кућа. Бојим се да се ова власт суочава са аргументима и да се одлучује за насиље. И што су аргументи јачи, њихово насиље је горе", оценио је Цвијић.

Рекао је да се на примеру Александра Обрадовића види шта може солидарност и позвао да грађани покажу солидарност и на сутрашњој трибини "Није филозофски ћутати" на Филозофском факултету.

Новинар БИРН-а Слободан Георгиев оценио је да власт покушава да ликвидира Н1 "са свим оним шта се дешава с Телекомом". Власт дави Н1 већ неко време и то је само једна "спољна манифестација", каже новинар БИРН-а који сматра да су пристисци све гори.

"Ми из малих редакција радимо нешто, и ништа се од тог не би знало без Н1", истакао је Георгиев.

Ја мислим да у Србији постоји 100 или 150 новинара, који раде храбро свој посао свакога дана, има их још 200 који покушавају некако да преживе и исто нешто раде, остало је све купљено и уништено, додао је. "То је што је, има нас колико нас има, и сада остаје да се види да ли можемо нешто заједно да урадимо, да сачувамо барем неко осећање да постоји потреба за нормалним, професионалним, слободним медијима", рекао је Георгиев.

Додао је да без грађана и подршке грађана, професионални медији не могу да постоје. Позвао је грађане: "Подржите наше колеге".

Говорници су честитали Н1 и Вуку Цвијићу на награди "Душан Богавац" за новинарску етику и храброст.

Испред Владе Србије био је и Симо Спасић, председник удружења убијених и киднапованих на Косову и Метохији, који је држао фотографије новинара Ранка Перанића и Ђура Славуја који су 1998. године нестали на Косову.

Спасић није ништа говорио, али су му окупљени грађани и новинари добацивали.

Сима Реџеповић из извесног четничког покрета, показивао је и делио "пасоше" на којима је писало "Република Н1" и којима се таргерита наша телевизија, али инцидената није било.

Окупљени су носили транспаренте "Овај режим не ваља, заробљени су медији и држава", а многи су имали папире на којима је написано "Новинари против фантома".

На скупу је примећено и неколико лидера опозиционих странака, попут Зорана Лутовца из ДС и Зорана Живковића из Нове странке.

Група за слободу медија је, најављујући протест, саопштила да су новинари и други медијски радници у Србији свакодневно су изложени увредама, притисцима, омаловажавању, претњама, застрашивању…

“У својој смо земљи, а радимо и живимо у непријатељском окружењу. Немамо подршку ни полиције, ни правосуђа, а понајмање власти. Напротив, одавно је постало јасно да у Србији нема сигурности за новинаре и друге медијске раднике који часно раде свој посао", наведено је у саопштењу.

Група је истакла и да су намере власти јасне - да угасе све медије који своју уређивачку политику не подређују политичкој промоцији и пропаганди за потребе Српске напредне странке и Александра Вучића.

Подршка из Ниша

Скуп подршке новинарима ТВ Н1 одржан је и у Нишу. Више десетина медијских радника, представника невладиног сектора, појединих странака опозиције и грађана - окупило се у нишком Медија центру, одакле је послата порука да је сада Н1 мета напада, али сутра може бити било ко.

Солидарност са свим медијским радницима, који критички извештавају, најављују да ће показати у наредном периоду и међу грађанима у јавном простору. Ако дођу и узму медије, нећемо знати ко је следећи на удару, поручио је Данијел Дашић из Националне коалиције за децентрализацију.

Уредница портала Јужне вести Гордана Бјелетић указује да су новинари и извештачи из мањих средина у још већем проблему, подсетивши да је напад на медије - напад на грађане и институције.

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси