Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Бешири: Сужен простор за критичко размишљање
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

16. 05. 2019.

Извор: Танјуг

Бешири: Сужен простор за критичко размишљање

- Простор за критичко размишљање сужава се за мишљење које није доминантно у владајућој елити, оцењује Наим Лео Бешири, извршни директор Института за европске послове, који је вечерас, уз подршку амбасаде Немачке у Србији, организовао дебату о слободи изражавања на трагу европских вредности.

Бешири је пред почетак дебате у београдском Дому Омладине, оценио да је у Србији у последњих неколико година, после 2000. године, створена политичка атмосфера која се управља тезом "уколико нисте са нама значи да сте аутоматски против".

"Мислим да је врло важно да се поново вратимо тренуцима када је било сасвим у реду да се слажемо или не слажемо, али оно што је најважније јесте да морамо да разговарамо. Политички дијалог не постоји већ дуже време, а кад нема политичког дијалога, не можемо очекивати дијалог ни у другим сферама живота", рекао је Бешири за Тањуг.

Кометаришући позицију Србије и земаља региона у односу на европске земље када је реч о слободи медија и изражавања, он је истакао да су готово све земље у региону, осим Хрватске, означене као неслободне земље.

"Иза Србије се налазе Црна Гора и Македонија, али испред Србије су Хрватска и БиХ када је реч о медијским слободама и то је нешто на чему и влада и цивилни сектор, али и новинарска удружења морају да раде", наглашава Бешири.

Како је казао, притисци на медије постоје свуда у свету, али се Србија у односу на друге разликује по томе томе како друштво и држава реагују на тај тренд.

"Постоји један тренд у свету где лаж и неистина добијају примат у односу на истину", сматра Бешири и додаје да је врло важно да се грађани одупру таквом тренду пре свега кроз образовни систем.

Бешири наглашава да Србија има законски оквир и стратегију које су доста прогресивна, али да изостаје њихова примена и креирање политичке климе у којој ће бити сасвим у реду да се не слажемо око важних друштвених питања.

"Велику одговорност за медијске слободе имају они који носе власт у Србији, међутим та одговорност није само на њима, већ и на опозицији која мора да контролише власт, као и на медијским удружењима и новинарима у циљу одбране професије, приказивања високог нивоа интегритета, етике и моралности", поручио је он.

Бешири је закључио да је у општем интересу свих грађана Србије да добију праву и истиниту информацију, али, како је казао, важно је и да "имамо информације са различитих страна како бисмо могли да донесемо праву одлуку".

У дебати на тему слободе медија у Дому омладине учествовали су професор на ФПН Чедомир Чупић, новинари Весна Малишић, Иван Ивановић и Милојко Пантић.

 

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси