Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Радио Београд некад и сад
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

01. 10. 2008.

Извор: Танјуг

Радио Београд некад и сад

Радио-Београд, једна од најстаријих медијских кућа у Европи данас обележава 84 године постојања. Ова еминентна медијска кућа послује у оквиру Радио-телевизије Србије и емитује четири програма, а на данашњи дан, 1924. године, званично је почела са музичким и говорним програмом.
Прва емисија била је, заправо, пренос концерта који су извели чланови Београдске опере, а предајник се налазио у радиотелеграфској станици у Раковици. Краљевина Југославија је осам година касније донела правилник којим је уведена радио-претплата и обавеза пријављивања радио-пријемника, а септембра 1924. године, у радио-телеграфском центру у Раковици успешно је обављен пробни радио-пренос концерта.

Захваљујући малом броју попуњених таласних дужина програм Радио-Београда је убрзо затим преко дана могао да се чује у читавој Југославији, док је ноћу досезао и до слушалаца у иностранству. Огласио се истог дана када и Радио-Беч, а пре Радија Москва, Радија Токио, Радија Пекинг и радио-станица у Мађарској, Пољској и Румунији.

Од 24. марта 1929. године Радио-Београд почиње редовно емитовање свог програма из зграде банке у Кнез Михаиловој улици. У време Другог светског рата прекинуто је емитовање државног радио-програма у Београду, када је своје програме емитовала немачка радио-станица, која је имала и програм на српском језику. Наставак садашњег Радио-Београда је уследио после ослобођења, 10. новембра 1944. године.

Према речима Слободана Дивјака, директора Радио Београда, годишњица 2008. биће обележена радно, док ће идућа, 85. по реду, бити обележена свечано. Дивјак је рекао Тањугу да ће та медијска кућа за три године, када буде завршен процес модернизације, моћи да се мери са свим европским радио-станицама.

Захваљујући обимнијим технолошким инвестицијама, које су спроведене последњих неколико година, дигитализовано је неколико студија, а почела је и дигитализација архива, у којима је депоновано наше национално културно благо. У току је последња фаза социјалног програма, која се спроводи на новоу РТС-а и у оквиру које се очекује да ће уз отпремнине ту медијску кућу напустити до хиљаду људи.

Тако ће, са садашњих 550 запослених у Радио Београду, рационализација омогућити да тај радио „уђе у оквире“ у којима се крећу модерне европске радио-станице, рекао је Дивјак.

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси