Вести
04. 12. 2008.
Само четири институције предложиле кандидате
Рок за предлагање кандидата за чланове Одбора Агенције за борбу против корупције истиче данас, а пет од девет предлагача то није учинилоСамо четири од девет предлагача, колико предвиђа закон, одредили су кандидате за чланове Одбора Агенције за борбу против корупције, иако тридесетодневни рок истиче данас.Оне институције које то нису учиниле обећавају и сада, као и пре петнаестак дана када смо објавили да нису ни добили обавештење о тој обавези, да ће у току дана доставити имена кандидата Скупштини Србије.
До сада су Адвокатска комора Србије, новинарска удружења, Врховни суд Србије и повереник за информације од јавног значаја са омбудсманом предложили кандидате, док то још нису учинили Влада Србије, председник републике, скупштински Административни одбор, Државна ревизорска институција и Социјално-економски савет.
Повереник за информације од јавног значаја и заштитник грађана, који заједно предлажу кандидата, имали су намеру и чак објавили да ће за члана Одбора Агенције за борбу против корупције кандидовати адвоката Слободана Бељанског, али их је у томе предухитрила Адвокатска комора Србије која је предложила садашњег председника Републичког одбора за решавање о сукобу интереса. Због тога су повереник Родољуб Шабић и омбудсман Саша Јанковић скупштини предложили Бранка Лубарду, професора Правног факултета и члана Републичког одбора за решавање о сукобу интереса.
Новинарска удружења предложила су два кандидата. Удружење новинара Србије кандидовало је Милана Бечејића, директора РТВ Шабац, док су Независно удружење новинара Србије, Независно друштво новинара Војводине и Асоцијација независних електронских медија предложили Златка Минића, заменика главног уредника агенције Бета.
Врховни суд Србије јуче је одлучио да за чланове Одбора Агенције за борбу против корупције предложи Милеву Гајинов, судију Врховног суда Србије у пензији, и Јелисавету Василић, члана Савета за борбу против корупције. Како за наш лист каже Радослав Сретеновић, директор Државне ревизорске институције, ДРИ је намеравао да предложи Верицу Бараћ, председницу Савета за борбу против корупције, или Немању Ненадића, директора Транспарентности Србија, али су они то одбили.
Сретеновић каже да ће и поред тога што „није лако наћи праву личност” ову обавезу испунити у предвиђеном року. Административни одбор ће на данашњој седници одабрати једног од три кандидата, а и влада ће највероватније данас, како нам је речено у прес служби, одлучити о кандидату. Социјално-економски савет требало је у уторак да предложи кандидата, али због одлагања седнице то није учинио. Како незванично сазнајемо, они ће највероватније предложити Стевана Аврамовића, председника Уније послодаваца Србије, уколико то прихвате представници владе и синдиката, који такође чине савет.
Недавно усвојени Закон о агенцији за борбу против корупције почеће да се примењује од почетка 2010. године. Тако дугачак рок остављен је да би се све процедуре обавиле на време и да би се избегло понављање ситуације са избором чланова Савета Државне ревизорске институције, које је Скупштина изабрала готово годину и по дана по истеку рока.
А. Маринковић
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.