Вести
17. 05. 2010.
Порезом против ТВ примитивизма
Досадашњи развој забавног програма познатијег под називом риалити шоу промовисао је неколико вредносних образаца понашања: простаклук, воајерство, агресивност (сексуалну и родну), понижавање, лагодан живот без рада, борбу за опстанак и гажење преко лешева да би се успело.
А све је то могуће зато што се агресија, понижавање образовања, социјални дарвинизам и „бесплатни ручак“ приказују као забава. Сви наведени обрасци имају погубан утицај на друштвене односе, јер уништавају људско достојанство, осећај заједништва, слабе социјалне везе неопходне за опстанак ширих друштвених група, а међу млађим људима уништавају жељу за радом и образовањем. Има ли друштво право да се заштити од таквих вредности и образаца понашања? Како то може да се уради а да се не наруши право појединца на забаву.
Постоје најмање четири начина којима је могуће ограничити приступ оваквим програмима. Први је директна забрана, што је нескладу с правом на забаву, а и вероватно би изазвало протест ЕУ. Други је пажљивија додела фреквенција емитерима, трећи ограничење емитовања таквих програма на касне ноћне термине, али свакако најефикаснији начин је пореска политика. Скупштина је при томе овлашћена да пореском политиком демотивише производњу програма штетних по друштвени развој.
Пореска стопа на корпоративну добит за телевизије које желе да емитују овакву врсту програма могла би да се подигне са садашњих 10 на 30 одсто. Са чисто економског гледишта висока гранична пореска стопа на зараду је лоша, јер демотивише, рецимо, зубара да ради колико би могао, а услед тога се ствара мања друштвена вредност.
Слично би се догодило и са телевизијама чији велики део профита почива на риалити забави, као и џет-сет звездама које су главни учесници оваквих емисија (а чији приватни животи често почивају на вредносним обрасцима које налазимо у риалити шоуу): што је већа пореска стопа, они би смањивали ниво ангажованости у таквим емисијама. Управо тако. То и треба да буде коначни ефекат оваквог предлога.
Душан Павловић доцент на ФПН
НИН
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.