Вести
26. 03. 2016.
ОЦД: Влада да престане да уноси конфузију у сферу јавног информисања
Организације цивилног друштва (ОЦД) затражиле су данас од Владе Србије и надлежних министарстава да престану да уносе конфузију у сфери јавног информисања и да крше медијске законе.
У отвореном писму Влади, организације су упозориле на проблеме противзаконитости код конкурсног финансирања медијских садржаја, транспарентности власништва, случаја Танјуг, оглашавања и слично.
Како се наводи у отвореном писму, предизборни процес не сме да буде алиби да јавност не добије одговоре на спорна питања у процесу медијских реформи.
"Без обзира на изборни процес, потребно је покренути широку јавну расправу за измену медијских закона, јер се и у овој сфери крију механизми контроле медија од стране власти", навеле су ОЦД у писму.
ОЦД наводи да је "случај Танјуг" једно од најдрастичнијих кршења медијских закона и владавине права у Србији.
Поводом тога, организације су захтевале од Владе Србије и надлежног министарства да саопште "ко је и како омогућио овој новинској агенцији да још увек активно ради иако је још 31. октобра донета одлука о њеном гашењу".
"Постојање ове агенције, нарочито у предизборном периоду, доводи до додатног кршења медијских слобода и објективности медијског извештавања", пише у писму.
Упозорава се и на сферу конкурсног суфинансирања медијских садржаја, где је примећено да велики број локалних самоуправа, супротно Закону о јавном информисању и медијима, средства користе за "сопствену промоцију и политичку пропаганду".
"Постоји сумња да су средства добијена на јавном конкурсу у појединим локалним самоуправама искоришћена за куповину државних медија, а Министарство културе и информисања одбило је предлоге да ОЦД буду активно укључене у овај процес као контролори", додаје се у писму.
Организације цивилног друштва упозоравају да транспарентност власништва над медијима у Србији још увек не постоји, иако су то нови закони морали да омогуће.
Поред наведених, указали су и на низ других проблема у медијској сфери - блокаду процеса бесплатне поделе акција запосленима, нејасноће око ПДВ-а за медијске пројекте.
Организације наводе и проблем јавних набавки преко којих органи власти "подобним" медијима додељују значајна средства, као и одлуку Скупштине Србије да се блокира избор чланова Савета РЕМ-а из редова организација цивилног друштва.
Додаје се да мере које су предвидјене акционим планом за поглавље 23 у вези са механизмима за заштиту новинара нису имплементиране ни након истека рока.
"Медијски закони, због свега наведеног, остају мртво слово на папиру, а градјани за своје новце не добијају квалитетан медијски садржај, иако је то био један од главних циљева медијских реформи", навеле су ОЦД.
Затражили су да се ускоро оформи независна комисија која ће испитати процес приватизације медија у Србији и да ли су у овом процесу кршени закони и на који начин, ко су нови власници медија, чијим новцем су исти купљени и у чијем интересу је то урадјено.
Писмо је потписало око 60 организација цивилног друштва из целе земље.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.