Вести
22. 03. 2016.
Ратни фотограф из Сирије: Свако ко прикаже истину је непријатељ
Један од најбољих фотографа у арапском свијету Амар Абд Рабо говори о животу дјеце, плаћеника и војника у разореном Халепу.
Пет година након што је почео рат у Сирији, слике бомбардирања, уништавања и патње из ове земље настављају попуњавати медијске извјештаје.
Прије рата антички град Халеп био је финансијско средиште земље. Побуњенички борци једно вријеме контролирали су дио града, али су изгубили велики дио територије након интензивних руских зрачних напада, као дио подршке Владиним снагама.
Некада велики град с око два милиона становника, Халеп је сада ратна зона, уништен до непрепознатљивости - град под бомбама и опсадом. Многи људи су убијени, а многи су побјегли.
Али, шта је с онима који су остали? Онима који су заробљени унутра? Какав је живот људи у Халепу?
То је оно што је познати сиријски фотограф Амар Абд Рабо покушао приказати на својој посљедњој изложби. Рабо је један од најуваженијих фотографа у арапском свијету.
Посљедњих 20 година свједочи неким од најважнијих политичких промјена на Блиском истоку и прави портрете шефова држава. Од Либије, преко Ирака, до Либана. Његов рад објављен је у најпознатијим свјетским магазинима, што му доноси многобројне награде и признања.
Отпор грађана у Халепу
Током неколико протеклих година Рабо је путовао у Халеп више пута како би снимио фотографије свакодневног живота, које не само да нас подсјећају на посљедице рата, него и показују снагу и отпор људи у овом граду. Његове фотографије показују да се живот наставља у разореном Халепу упркос рату и деструкцији.
"Халеп је некада био град гдје су кршћани, муслимани и Јевреји живјели заједно, не увијек у љубави и хармонији, али барем су живјели заједно и градили и стварали невјероватан град. Данас је он рањен, крвари, али је и даље јако жив", каже Рабо.
"Њега грантирају, пролази кроз страшне моменте и насиље, а ипак људи шаљу своју дјецу у школу. То говори пуно о отпору грађана - то је облик отпора да кажу 'школа је важна'. Људи су се промијенили, али и даље постоји нада. Нико од њих не мисли 'да барем то нисмо урадили, да барем нисмо викали, да барем нисмо демонстрирали...' То нећете чути."
Додаје да сви у Халепу имају велику наду и сматрају да ће једног дана бити боље, "нешто што су многи од нас изгубили".
'Већина чека да види ко ће побиједити'
Како тврди, као фотограф и Сиријац, има дужност да буде у тој ратом захваћеној земљи.
"Специфичност овог сиријског рата је да је то најдокументиранији рат икада, сви долазе и снимају. На Youtube-у можете наћи хиљаде филмова, много грађана снима, режим, Даесх [оружана група Исламска држава Ирак и Левант]... Највише новинара, фотографа, камермана је убијено у Сирији, јер свако ко жели казати истину је непријатељ", каже.
"Режим зна зашто новинари радије иду на побуњеничку страну да снимају, јер им режим не дозвољава да раде, морате имати визу, морају вас детаљно прегледати, морате имати некога ко ће вас пратити..."
На питање како људи у Сирији гледају на предсједника Башара ал-Асада, који не жели отићи са власти, Рабо одговора:
"Када разговарам с пријатељима са обје стране, увијек имам осјећај да 20 посто њих воли Асада и жели да он остане на власти заувијек, 20 посто га мрзи и жели да оде, а 60 посто је оних који чекају да виде ко ће побиједити у рату и онда да одлуче. Не можете урадити ништа с људима који плешу и пјевају под гранатама, можете довести Хезболлах, Иран, Русе да нападају ваш властити народ, али на крају крајева знате да им не можете ништа."
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.