Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Да ли су таблоиди оружје у рукама власти?
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

21. 03. 2016.

Аутор: Игор Кошут Извор: Н1

Да ли су таблоиди оружје у рукама власти?

Мишљења да се против Стевана Дојчиновића кампања води само зато што је одлучио да истражи имовину породице Вучић, нико у власти не жели да коментарише. И сам премијер се, каже, залаже за пуну медијску слободу. Али, докле сежу њене границе?

 

Да ли су таблоиди у Србији оружје у рукама власти, за којим се посеже сваки пут када треба дискредитовати оног ко износи нешто против ње. Старо питање, које је писањем Информера о уреднику КРИК-а добило нови облик.

Одакле Информеру и по годину дана старе слике уредника КРИК-а и информација о истраживању које припрема и даље је мистерија. Премијер каже да свако ко сумња да потичу од служби безбедности за то мора да понуди доказ.
Текстови који прате те слике за Александра Вучића су чаршијске приче, у које не би да се меша.
"У нашој земљи је свако слободан и властан да пише шта жели. Никада нисам тужио, откада сам премијер, ниједан медиј, ни оне који су највеће гадости о мени и мојој породици исписивали, изговарали или чинили, мој посао је да то истрпим", каже председник Владе Србије Алекдсандар Вучић.
Уместо да мета хајке трпи, новинарка Весна Малишић предлаже да надлежни ураде свој део посала. Јер, како објашњава, због прешироког схватања медијских слобода дошли смо у ситуацију да се људи плаше изговорене речи.
"Ствара се атмосфера као да су у питању тројке које нападају све оне који нешто кажу. Да у овој држави постоји суд, па ако је неко рекао нешто што није тачно и о премијеру и о било коме другом, суд треба да каже да ли је у медијим изнета нека лаж, а не да се прислушкују новинари, да се превентивно блате новинари", сматра новинарка Весна Малишић.
А КРИК се због истраживања о имовини породице Вучић није, како кажу, суочио само са кампањом против уредника тог портала у Информеру, већ и са несарадњом државних установа.
Прикупљајући документацију КРИК се, између осталог, обратио и ПИО фонду и Геодетском заводу. На оба места речено им је, међутим, да тражене податке не могу да добију, иако су их, кажу, за нека претходна истраживања уредно добијали.
Делује као да је некоме спорна тема којом се КРИК бави. Премијеру није.
"Апсолутно ништа, као ни у једном истраживању. Имам проблем са тим да ли је нешто истина или није, као што су својевремено говорили неистине о Синиши Малом, па је моје право да изађем и кажем није истина то што говорите. Немојте само нама да одузимате право и немојте да то буде божја истина, када неко са Н1 или било којег другог медија нешто каже, а ми не смемо да кажемо другачије", наводи Вучић.
Премијер је, ипак, поносан на то што је медијима у Србији, како наводи, загарантовано право да кажу шта мисле. У прилог томе говоре, сматра, сатирични садржаји и то што је у једној од земаља региона, чланици ЕУ, таква емисија укинута већ после првог емитовања.
"А у Србији, као што видите, годинама таквих емисија колико хоћете на недељном нивоу", рекао је премијер.

 

Лековић: Проблем нејединство новинара
Председник Хрватског новинарског друштва Саша Лековић сматра да није неуобичајено да се демократски изабрана власт не понаша демократски, када су у питању медији, јер се "претвара" да не подржава нападе таблоида. Према његовим речима, проблем је нејединство новинара.

Он каже да је нова влада у Хрватској краће на власти па су методе притиска на медије много грубље него у Србији.

"Власт у Србији је то научила да ради перфидније", рекао је он.

Лековић је истакао да земља у процесу приступања ЕУ мора да испуни важне обавезе када су у питању медијске слободе, али да контрола попушта чим постане чланица, и додаје да су државе онда осушене на оно што им чини локална власт и судство.

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси