Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Новинарска солидарност на делу
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

21. 03. 2016.

Извор: insajder.net

Новинарска солидарност на делу

Протести с поруком „Новинари не клече“ и стални позиви новинара на солидарност с колегама у потпуној су супротности с ћутањем великог броја редакција на бројне примере медијског линча кроз који пролазе и новинари.

Због упадљивог ћутања данас смо позвали уреднике утицајнијих медија, прочитајте њихове одговоре.

Последњи у низу примера је писање Информера о уреднику КРИК-а Стевану Дојчиновићу.

То није сукоб два приватна медија, нити је реч о уређивачкој политици, већ о кршењу Закона о јавном информисању, али и новинарског кодекса.  

Кодекс препоручује солидарност с колегама када су угрожени стандарди професионалног поступања новинара. Опасност медијског линча огледа се у томе што ће појединац који је мета, углавном неког таблоида, остати „обележен“ заувек.

Чак и да судство функционише беспрекорно и да на пример КРИК на суду добије спор против Информера, тврдње изнете у Информеру засноване на „анонимним изворима“ годинама ће се, по потреби, злоупотребљавати.

Информер није једини медиј који се користи у ове сврхе, нити је новинар КРИК-а једина жртва те опасне матрице, али је овај случај јасан показатељ колико далеко ствари могу да оду када не постоје ни јединствена реакција новинарске професије, ни адекватна реакција надлежних државних органа.

С обзиром на то да се већина утицајнијих медија није огласила јасним редакцијским ставом ни јуче ни данас, одлучили смо да позовемо уреднике тих медија с питањем да ли ће се огласити у вези с овим случајем и да ли сматрају да једино јавним ставом редакције могу показати солидарност у овом или било којем другом случају.

Поједини медији одлучили су да реагују тек после нашег позива. И у том случају јако је мали списак оних који су спремни да осуде кршење Закона о јавном информисању, кршење новинарског кодекса и да реагују принципијелно:  

Политика - Главна и одговорна уредница Политике Љиљана Смајловић рекла је кратко за Insajder.net да тај лист за сутра припрема текст о писању Информера. Њен став као председнице УНС-а преносимо у антрфилеу.

Вечерње новости - На питање редакције Insajder.net да ли ће се оглашавати као медиј о последњем случају медијског линча чија је мета новинар, у уредништву редакције Новости нам је само кратко речено да се неће оглашавати.

Данас - Овај лист припрема редакцијски став поводом напада Информера на уредника КРИК-а, који ће бити објављен у сутрашњем издању.

Блиц - После неколико позива и порука главном уреднику Блица Марку Стјепановићу из ове редакције нисмо добили одговор на питања да ли ће изнети редакцијски став о последњем примеру медијског линча и да ли сматрају да је управо то начин да покажу новинарску солидарност.   

Курир – У редакцији Курира указују да су пренели саопштења НУНС-а и Асоцијације онлајн медија. На питање новинара Insajder.net зар не би требало да реагују посебно, редакцијским ставом, како би показали солидарност, уредник Курира Ратко Фемић каже да припремају и посебну тему о нападу Информера на уредника КРИК-а.

Такође је рекао да је Курир на својој интернет страници недавно објавио 20-минутни видео прилог о нападима на истраживачке новинаре.

Нови магазин - Јелка Јовановић из Новог магазина каже да се редакција неће оглашавати посебним ставом или саопштењем јер се прикључују ставу НУНС-а, чије су саопштење пренели. Каже да се ни раније у сличним ситуацијама нису посебно оглашавали као редакција, чак ни када су њихови уредници и новинари  били мета напада, између осталих и Информера. Нови магазин се залаже за солидарност, али је само питање начина показивања те солидарности, каже Јелка Јовановић. 

Много говори и чињеница да су неки медији пренели саопштење НУНС-а, а неки не, јер су тиме показали ко је спреман да пружи подршку колеги, сматра Јелка Јовановић.

Недељник Време - Јована Глигоријевић из редакције листа Време каже да ће у складу с развојем ситуације одлучити да ли ће и какав текст објавити у наредном броју недељника, али већ данас су нам пренели став те редакције поводом напада Информера на уредника КРИК-а:

“Информер је одавно прешао границу таблоидног новинарства. Стално се говори о таблоидним хајкама, али је ово далеко веће, крупније и опасније од тога. С обзиром на то да су и наши новинари, конкретно Слободан Георгијев, били изложени малтретирању Информера, сматрамо да Информер, колико год појаммедија био широко схваћен, никако не може да буде медиј, већ средство за застрашивање и притиске на различите људе из сфере јавног живота”, поручују из редакције листа Време.

Недељник - Вељко Лалић, власник и главни уредник магазина Недељник, на питање новинара Insajder.net да ли ће њихова редакција реаговати поводом последњег напада Информера на уредника КРИК-а, кратко нам је одговорио да нема коментар и додао да се Недељник никада није бавио медијима, па неће ни сад.

НИН - Уредник НИН-а Милан Ћулибрк каже за Insajder.net да НИН као редакција није посебно разматрао последњи случај медијског линча колеге јер у њиховој редакцији постоји јединствен став да су такве ствари недопустиве.

„На ово би морали да реагују надлежни државни органи“, каже Ћулибрк и додаје да је недопустиво да се анонимни извори користе за етикетирање и блаћење новинара или било кога другог.

„Све је ово отишло предалеко и ако се хитно не реагује ризикујемо да уђемо у тотално блато из кога се ни уз најбољу вољу медији неће извући“, каже Ћулибрк.Онлајн медији као што су Истиномер и ЦИНС нису радили своје приче на ову тему, нити су износили редакцијски став, али су на својим порталима пренели саопштење Асоцијације онлајн медија. БИРН Цензоловка из сата у сат преноси сваку вест из медија који су објавили нешто на ову тему.

РТС – Јавни сервис се у својим ударним информативним емисијама није бавио последњим случајем медијског линча. Нисмо успели у току дана да добијемо одговоре на питања Insajder.netа од главног и одговорног уредника Ненада Љ. Стефановића, ког смо и путем СМС-а замолили да нам се јави у вези с темом коју данас радимо.

Tелевизија Н1 - Усамљена је међу утицајнијим телевизијама које се кроз информативне емисије баве последњим случајем медијског линча. Осим што у информативним емисијама објављује прилоге о нападу Информера на уредника КРИК-а, на свом сајту преносе и саопштења којима се осуђује медијски линч. 

РТВ - Ова телевизија је само пренела саопштење Асоцијације онлајн медија, чији је КРИК један од оснивача. Тек на позив новинара Insajder.net с питањем да ли ће се РТВ огласити о овом случају као редакција, главна и одговорна уредница Првог програма Телевизије Војводине Марјана Јовић нашој редакцији је доставила изјаву у којој се између осталог наводи:

“Поштовање закона не може се препустити слободној процени појединаца, већ треба да важи за све, па и новинаре, или оне који се тако представљају. Посебно је опасно када се медијске позиције користе за јавни линч оних који другачије мисле, а то пролази без реакције надлежних државних органа. Државни органи имају обавезу да спроводе законе једнако као што сви грађани, па и медији, морају да их поштују. И овде није у питању медијски рат, већ нефункционисање правне државе. ”Б92 - Ова телевизија углавном преноси саопштења новинарских удружења, али се јуче није бавила писањем Информера у посебној теми. До објављивања овог текста нисмо добили одговоре од Б92 због чега се као редакција нису изјаснили у вези с последњим случајем медијског линча. 

Шта кажу удружења:

УНС се јуче није оглашавао у вези с последњим примером медијског линча у ком је мета новинар.

Председница УНС-а Љиљана Смајловић је нашој редакцији проследила став тог удружења са захтевом да га пренесемо у целости: "Сматрам да је Информер прекршио Кодекс новинара Србије у Дојчиновићевом случају. Али свакако нисам присталица бојкота редакције Информер на какав позива НУНС. Удружење новинара Србије из принципа не бојкотује медије, а као председница УНС-а нисам бојкотовала ни Курир, ни онда када сам сматрала да води нечасну и непрофесионалну кампању против Политике".

“Јуче су напад осудила удружења НУНС и Асоцијација онлине медија. Министарство културе тек утврђује да ли Информер крши Закон.

"Ја бих вас молио само да уколико нисте правник да не користиле формулацију несумњиво, а уколико сте правник ја се онда вама извињавам, то значи да сте већ урадили посао који у овом тренутку раде стручне службе Министарства културе и информисања", одговара Тасовац новинарки Insajder.net.

На инистирање да каже да ли се слаже да такво понашање у медијима мора да престане и да овакво извештавање није у складу са законом, Тасовац каже да је питању сугерисан одговор и да на тај начин није направљен корак ка разумевању.

"Сматрам да морају да постоје апсолутно иста правила за све учеснике на јавној сцени, називали они себе независним, истраживачким, културним, спортским или модним новинарима.

Овде није реч о уређивачкој политици. Овде је реч о кршењу Закона. Министар информисања позива и на одмереније коришћење речи "линч", али додаје да нема никога на јавној сцени ко није прошао кроз то.

"Верујте, немате никога на јавној сцени, био тај у власти или опозицији, ко није прошао кроз неку врсту медијског линча".

Слобода јавног информисања (Закон о јавном информисању, члан 4.) Јавно информисање је слободно и не подлеже цензури. Забрањена је непосредна и посредна дискриминација уредника медија, новинара и других лица у области јавног информисања, нарочито према њиховој политичкој опредељености и уверењу или другом личном својству.

Не сме се угрожавати слободан проток информација путем медија, као ни уређивачка аутономија медија, а нарочити вршењем притисака претњом односно уценом уредника, новинара или извора информација. 

Став редакције Insajder.net: Закон не важи за повлашћене медије

Лист Информер поново крши Закон о јавном информисању и нико од надлежних не реагује. Законом о јавном информисању забрањена је непосредна и посредна дискриминација уредника медија, новинара и других лица у области јавног информисања, нарочито на основу њиховог политичког опредељења и уверења или другог личног својства. Законом је забрањено угрожавање слободног протока информација путем медија, као и угрожавање аутономије медија, а нарочито вршењем притиска, претњом, односно уценом, уредника, новинара или извора информација.

Насловна страна Информера у четвртак, 17. марта, и текст о уреднику сајта Крик, као и текст од петка, 18. марта, под насловом „Веза Стевана Дојчиновића са страним шпијунима и српско-хрватским садомазохистима“, повод је да поново подсетимо власнике свих медија и уреднике, али и представнике власти, на поштовање Закона о информисању.

На мети Информера често се, откад тај лист постоји, налазе они који су на било кој начин јавно рекли нешто против актуелне владе или новинари који се усуде да објаве било какву причу у којој се поставља питање одговорности представника ове власти.

Као новинари редакције Инсајдер сматрамо да је недопустиво да представници власти такав - повлашћен положај Информера - правдају изговорима да је тај дневни лист у приватном власништву и да имају право на своју уређивачку политику.Овде није реч о уређивачкој политици. Овде је реч о кршењу Закона.

Сматрамо да Информер на такав начин покушава да врши притисак на новинаре, што је Законом забрањено. Према нашем мишљењу, представници Владе, чију политику Информер брани тако што разним појединцима ставља мету на чело, имају обавезу да реагују јавно и да спрече сваки даљи позив на линч било кога.                                                                           

Коментари (2)

Остави коментар
уто

22.03.

2016.

Sl.Glisic [нерегистровани] у 07:57

Lecenje ... pod hitno!

"Ako...?"! Naravno, " ...ako je tacno.." - sto rece Sloba Cuk , pljuvace i tzv. novinare pod hitno na lecenje! Vise puta sam od UNS trazio da (komisijski) "utvrdi zdravstveno stanje" novinara koji zagadjuju zivotnu sredinu i blate ovu jadnu profesiju...
Ocistite UNS od takvih - ako ne mozete da obezbedite njihovo "lecenje".

Одговори
пон

21.03.

2016.

Слободан Ћук [нерегистровани] у 18:17

А ДА ЛИ ЈЕ ТАЧНО?

Само једно питање: Да ли је тачно оно што Информер пише о Дојчиновићу?
Ако је тачно онда то није ни увреда, ни притисак ни линч (лако употребљавана реч у данашњем српском новинарству), надам се да се слажу господа из Инсајдера (опет једна ружна страна реч), а ако није, тужба за повреду угледа, части, клевету (а сада се сећам, клевета је управо на захтев "новинара" избачена из дела које се гони по службеној дужности), па ће суд рећи своје на основу доказа обе стране. То је најчистије и једино исправно, јер оно што данашњи медији износе о појединцима ...... "ни пас с маслом не би појео"!

Одговори

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси