Вести
15. 03. 2016.
Рил: Живимо у ери дезинформација
Живимо у ери дезинформација, где је становништво збуњено опречним информацијама - а главни кривац је необразованост која отвара пут манипулацијама, каже Игор Рил, уредник часописа Национална Географија Србија.
Говорећи о смрти глумца Драгана Николића, Рил је рекао гостујући у Новом дану на Н1 да је то човек који је свакако обележио једну епоху, и да су некада глумци били видљивији у јавности.
"Главни комуникациони канал је био телевизија...односно два канала. Ти глумци су тада били видљиви. Сада смо у ери интернета. Ту чешће долази до дезинформација, него до добијања правих информација. То може да се види по овој наводној штетности вакцинација. Дигитални коров се лако прелива у мејнстрим медије са интернета“, каже Рил.
Он објашњава да сада живимо у ери дезинформација.
"Разне теорије завера...свако може да изнесе неку тезу - која нема утемељење. Онда је становништво збуњено опречним информацијама, а главни узрок је ниска образованост, када је могућа манипулација“, каже Рил.
"Зидови никада нису решење"
Избеглице и мигранти који су пробили кордон у Грчкој и покушали да стигну у Македонију су ухапшени због илегалног преласка границе. Рил каже да се нада да је могуће решење за мигрантску кризу.
"Затварање Европе може да изазове кризу само на неком другом месту. Не знам зашто се Канада, САД не би укључиле. Европа се опет понаша као увређена стара дама, да неки дошљак случајно не би дирнуо њено породично наслеђе“, каже Рилл и додаје да Србију прати репутација доброг домаћина у сваком аспекту, па и када је мигрантска криза у питању.
"Показали смо слогу у гостопримству према избеглицама, па и то је некакав помак у овом друштву", каже Рил.
"Као да постхумно кажњавамо Ђинђића"
Јуче је умрла мајка првог демократски изабраног премијера Србије Зорана Ђинђића – Мила Ђиндић, само два дана након 13. годишњице од његовог убиства. Живела је у Дому за стара лица у Јајинцима.
Рилл сматра да тај случај показује да вредновања у нашем друштву нису у складу са прихватљивим нормама.
"Подсетила ме је цела прича о увођењу железнице у Србију. Када видимо прогрес у друштву, страшни су отпори. Ово као да је била нека постхумна казна за Зорана Ђинђића. Премијер је институција. Као друштво морамо одговорније да се понашамо", сматра Рил.
"Дали смо легитимитет интересним групама"
Као грађани смо били веома наивни и дали смо легитимитет интересним групама, сматра Рил.
"Врана врани очи не вади и то се види на нашој политичкој сцени", каже Рилл и додаје да на нашој сцени постоји привид партија, које су заправо интересне групе.
Он сматра да ће у овом изборном циклусу економија бити најрелевантнија, а не теме везане за приступање ЕУ.
Рилл додаје да у Србији верски великодостојници много утичу, али да је државни врх крив због тога.
"Државни врх не треба да иде код верских лица на савет. То показује немоћ, или да се они некоме додворавају. Вера је интимна ствар, не треба да буде институционализоавани", каже Рлл.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.