Вести
14. 03. 2016.
Турска: Потпишите петицију за право јавности на приступ информацијама
Турске новинарске организације су, уз подршку ЕФЈ-а, ИФЈ-а и РФС-а, покренуле кампању којом траже пуштање затворених новинара и захтијевају да се осигура слобода медија и изражавања.
Новинарско удружење Турске (ТГЦ), Синдикат новинара Турске (ТГС), Напредно новинарско удружење (ÇГД), Конфедерација револуционарних радничких синдиката Турске (ДİСК), Пресс Унит и Међународни новинарски институт (ИПИ) Уред у Турској организирали су кампању којом траже пуштање затворених новинара и захтијевају да се осигура слобода медија и изражавања. Подршку кампањи пружају професионалне организације као Еуропска федерација новинара (ЕФЈ), Међународна федерација новинара (ИФЈ), Мрежа етичног новинарства (ЕЈН) и Репортери без граница (РСФ).
Истичући да су у затворима још увијек 34 новинара, у кампањи се каже: “Тражимо слободу информирања и изражавања у Турској, гдје су оптужене тисуће новинара“.
Свраћајући пажњу на чињеницу да је само петина новинара у Турској запослена у складу са Медијским законом о раду бр.5953, а да су други запослени без икакве социјалне сигурности, организатори упозоравају на ниске плаће, полицијску бруталност према новинарима који немају новинарске исказнице, на некажњавање те непостојање сигурности у погледу живота и рада новинара у њиховој радној околини.
Захтијевамо:
- да се прекине притисак на право на информирање.
- да престане притисак на новинаре, на слободу кретања новинара, на њихову сигурност и приступ изворима у свим дијеловима земље.
- да се прекину незаконите истраге против новинара.
- да се из затвора пусте 34 осуђена новинара.
- да се новинарима омогући да се бране са слободе.
- да се прекине с принципом акредитација јер оне нарушавају начело једнакости у доступности информација.
- без обзира на то што поједини догађај може уздрмати јавност, не смије се укинути њено право на информацију; примјену забране објављивања таквих информација треба укинути јер и тако није у складу са законом.
- мора престати цензура на интернету и блокирање приступа неким садржајима.
- јавна набава и оглашавање јавних подузећа мора се једнако расподијелити међу све медијске куће.
- мора престати пракса уништавања емитерских корпорација које влада сматра неугодним и дигиталних платформи које наводно нису непристране.
- мора се мијењати чланак 199 Турског казненог закона (ТЦК) којим се предвиђа судски прогон због вријеђања предсједника или јавних дужносника. Мора се престати с обичајем да се таквим оптужбама новинари кажњавају и доводе до самоцензуре.
- треба избјегавати поступке који онемогућују покретање синдиката у медијима.
- треба оформити одбор на Националној скупштини који ће размотрити проблем растуће незапослености новинара због притиска које на тај сектор врше власници новина.
- политичке власти морају избјегавати приступ који онемогућује новинарству да буде у складу с вриједностима новинарства у свијету и с Декларацијом о правима и одговорности турских новинара.
Подржите петицију овдје.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.