Вести
11. 03. 2016.
Синдикат новинара "Новости": Да Надзорни одбор оцени Дмитровићев рад
Први члан Колективног уговора Компаније „Новости” дефинише најважније питање за запослене и послодавца: уређивачка политика је независна, заснована на правилима професионализма и професионалне етике.
Уређивачку политику утврђују и остварују главни и одговорни уредник, уређивачки колегијум и редакција
Као један од потписника овог акта, а у немогућности да утиче на његово доследно поштовање и примену, Синдикат новинара „Новости” јавно позива Надзорни одбор да - након две недеље „мудрог” ћутања - одговори на следећа питања:
1. Да ли је колумна главног и одговорног уредника Ратка Дмитровића објављена у „Вечерњим новостима” 27. фебруара у складу са утврђеном уређивачком политиком, Законом о јавном информисању и новинарским кодексом?
Ако није, да ли ће, када и на који начин реаговати Надзорни одбор?
2. Да ли је, сагласно својим статутарним овлашћењима и одговорностима, Надзорни одбор икада разматрао спровођење утврђене уређивачке политике и њене ефекте на тираж и углед листа?
3. Колики је тираж „Вечерњих новости” био у априлу 2013. године, пре Дмитровићевог ступања на дужност, а колики је данас? Да ли је тачно да је у међувремену смањен за четвртину?
Одредбе Колективног уговора примењују се на све запослене, укључујући и руководиоце. Синдикат новинара зато захтева да Надзорни одбор одговори и на ова питања:
1. Колика су укупна примања генералног директора и главног и одговорног уредника „Вечерњих новости” Ратка Дмитровића?
Ако се зарада запосленог састоји од зараде за обављени рад и време проведено на раду, како су вредновани ови елементи при утврђивању Дмитровићеве зараде? Да ли он ради 16 сати дневно, или му је за обављање сваке од захтевних функција довољно четири сата?
За његов допринос тиражним и пословним резултатима „Новости”, одавно не питамо.
2. Колика су укупна примања извршног директора Компаније и директора маркетинга Радомира Видаковића? Да ли он свакодневно проводи 16 сати на послу, или је „највећем маркетиншком стручњаку у земљи” за обављање сваке од дужности довољно и скраћено радно време?
Податке о маркетиншким приходима за 2012, 2013, 2014. и 2015. годину, и даље тражимо.
3. Колика је просечна зарада у Компанији за децембар 2015, а колика по групама послова (квалификацијама), од курира до уредника рубрике?
4. Колико је нових радника примљено у претходне три године, на које послове и у које организационе јединице су распоређени и са колико процената су оптеретили укупан платни фонд „Новости”?
Да ли је прошлог месеца примљен сарадник за послове на којима је пре само три месеца утврђен вишак запослених?
5. Из којих средстава ће се исплатити најављене стимулативне отпремнине за десетак запослених? Да ли ће то утицати на исплату зарада које, ионако, касне?
6. Како се води и контролише електронска евиденција долазака и одлазака с посла? Да ли сви запослени поштују прописану процедуру? Ко је ослобођен дужности валидирања електронске картице? Да ли је уредницима и шефовима остављена могућност да коригују постојећу евиденцију, да ли они то чине и може ли се, у том случају, она сматрати валидном?
Синдикат новинара сматра да је оваква електронска евиденција радних сати (без икакве заштите, дакле подложна злоупотребама) уведена искључиво ради додатног застрашивања запослених.
А шест деценија „Вечерње новости” доказују да се само у здравој радној околини, у атмосфери узајамног поштовања, поверења, сарадње и тимског рада праве најтиражније новине у земљи.
И да је основно мерило новинарског рада - написан и објављен текст.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.