Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Таблоидизација породичних трагедија као извор зараде
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

05. 03. 2016.

Аутор: Ана Каплиј Извор: Н1

Таблоидизација породичних трагедија као извор зараде

Србија је сведок црне серије бруталних породичних злочина. Из дана у дан с насловних страна и интернет портала стижу потресне приче о трагедијама чији су актери супружници или родитељи и деца, али су све чешћи и извештаји који до најситнијих детаља описују такве злочине.

 

Да ли је такво извештавање превазишло границе које поставља не само етички кодекс, већ и добар укус? И да ли Србија тоне у насиље или такав утисак креирају медији?

Црна хроника продаје новине. То се може закључити из све детаљнијег извештавања медија. Без бриге о достојанству жртве или узмениравању јавности што је, поред моралног, кршење и професионалног кодекса.

„Често у последње време у нашим медијима се појављују подаци о жртвама који представљају задирање у приватност што такође представља кршење Кодекса. И на крају, оно што је можда најопасније, приказивање тих бруталних сцена може имати дугорочне последице јер на жалост у друштву имамо велики број људи који могу бити инспирисани том медијском пажњом и да то код јих изазове порив да направе неки сличан инцидент“, каже Вукашин Обрадовић, Независно удружење новинара Србије.

Да ли Србија тоне у насиље или медији „пумпају“ приче тешко да неко има одговор у земљи чије социјалне службе још нису у стању да се суоче са величином овог друштвеног проблема.

Психолозима је међутим јасно да су деценије суочавања са ратовима, драматичим променама политичких система и сиромаштвом које их редовно прати оставили последице на свакоме од нас.

„Оно што је део модерног времена то је урушавање породице и породичног система и недостатка довољно подршке, а при том изложеност великом насиљу на разним плановима, не само на улици, на медијима већ и у кућама иза затворених врата о којем се не прича и за које систем заправо нема довољно добру ни превенцију ни решења када тај начин насиља и живота буде препознат“, објашњава Сања Братина, психолошко саветовалиште "Нови простори".

Колико је држави битна ова тема говори и то да званични Завод још није објавио статистику кривичних дела почињених у прошлој години. Подаци из претходних, ипак указују да је после побољшања у првој деценији овог века број поднетих кривичних пријава поново почео да расте од 2010. године.

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси