Вести
02. 03. 2016.
Зашто је Драган Антић променио презиме и одбио полиграф
Иако нема статус осумњиченог, Драган Антић (Тешић) повео је браниоца и био је видно узбуђен на саслушању које је по захтеву Србије обављено у Немачкој
Драган Антић (раније се презивао Тешић), који је по захтеву српских истражних органа недавно испитан у Немачкој у вези са убиством јагодинског новинара Милана Пантића, дошао је са адвокатом иако нема статус осумњиченог, нити му је бранилац био потребан, сазнаје „Политика”. Током испитивања, како сазнајемо, Антић је био видно узбуђен, а одбио је полиграфско тестирање иако му је било гарантовано да ће питања бити искључиво у вези са „случајем Пантић” и да може да га прекине када год пожели.
Антић је, према речима „Политикиног” саговорника блиског истрази, неколико пута поновио да му случај „пакује” бивше руководство Службе државне безбедности.
– Разговор је обављен у Одељењу за убиства покрајинске полиције Баварске, а присуствовали су му припадник Управе криминалистичке полиције Јагодина, виши тужилац из Јагодине који ради на случају убиства Милана Пантића, као и криминалистички психолог – полиграфиста из МУП-а. Био је присутан и један инспектор немачке полиције и тамошњи тужилац. Антића је, по захтеву српских истражних органа, на разговор позвао немачки тужилац, а да се није одазвао – био би приведен – открива „Политикин” саговорник.
До имена Драгана Антића, истражитељи који раде на откривању убиства јагодинског новинара, дошли су релативно скоро. Његово име приликом давања исказа у својству грађанина у Управи криминалистичке полиције, поменуо је некадашњи обавештајац Југослав Петрушић, против кога се пред Вишим судом у Београду води поступак због кривичног дела шпијунаже. У тој изјави, Петрушић је казао да је са Тешићем у убиству Милана Пантића учествовао и Станко Савановић, који је касније, као и Антић, променио презиме.
Драган Антић, према подацима истражних органа, тренутно живи у Минхену као држављанин БиХ. Био је припадник Добровољачке гарде Жељка Ражнатовића Аркана а, према незваничним информацијама, променио је име у Драган Антић како би „побегао” од своје прошлости.
Према доступним информацијама, Тешић, сада Антић, променио је презиме јер је као припадник Ражнатовићеве паравојне формације учествовао у многим ратним операцијама на простору бивше Југославије. Он је, према истим информацијама, био један од припадника Десетог диверзантског одреда чији су чланови учествовали у ликвидацији Бошњака у Сребреници. Из документације одреда, види се да је Антић учествовао у више диверзантских акција у Хрватској, као и да је улазио у заштићене зоне у Сребреници и Жепи.
– Драган Тешић био је инструктор у Добровољачкој гарди Жељка Ражнатовића Аркана у Ердуту. И тада, и сада, тврдим да су он и Савановић били врхунски спортисти и да су били у изузетној физичкој форми. Након одласка из гарде 1993. године, Тешић и Савановић су се бавили криминалом, а у Босну и Херцеговину одлазе средином 1994. године и тамо улазе у формацију војске Републике Српске – испричао је Петрушић пред инспекторима УКП.
Прави идентитет Драгана Антића, према незваничним информацијама, откривен је када је од минхенског центра за социјални рад затражио старатељство над малолетним сином кога има са невенчаном супругом из Бијељине.
Истрага о убиству јагодинског новинара „тапкала” је у месту више од деценије. У потрази за убицом, припадници Полицијске управе у Јагодини и Управа криминалистичке полиције МУП-а Србије проверили су више од 2.000 особа и обавили разговоре са више стотина особа у циљу провере свих добијених информација и сазнања.
Непосредно после убиства, полиција је направила фото-робот потенцијалног убице и расписала награду од тадашњих 300.000 немачких марака, али он није пронађен.
Тек почетком прошле године, у истрази се стигло до имена Драгана Антића (Тешића). По добијеним сазнањима, српски истражни органи су путем међународне правне помоћи од немачких власти затражили да им дозволи разговор са Антићем. Разговор је, међутим, одобрен и обављен тек недавно.
Убијен са векном хлеба у руци
Милан Пантић убијен је 11. јуна 2001. године у Јагодини, у улазу зграде у којој је живео, око осам часова са неколико удараца тупим предметом у главу. Усмрћен је док се враћао из оближње продавнице са векном хлеба и литром млека који су нађени крај његовог тела.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.