Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Стање медија у Србији - са лошег на горе
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

26. 02. 2016.

Аутор: Маја Николић Извор: Н1

Стање медија у Србији - са лошег на горе

"Мека", односно прикривена цензура кључна је одлика стања српских медија, показује последње БИРН-ово истраживање. То је цензура која настаје као последица селективног дељења буџетског новца или у преводу - држава плаћа послушне медије, оне који критикују кажњава.

 

По томе, али и по много чему другоме, стање у српским медијима најгоре је у региону, према оценама новинара из Босне, Хрватске и Црне Горе.

Медијско небо Србије, чини се, највише подсећа на босанско. Не по броју медија, јер их је у Босни много, већ по начину на који ради на хијаде њихових новинара и на стотине српских.

"То су људи који преносе информације које чују и који се труде да што више истина не објаве", каже Александар Трифуновић, БУКА магазин, БиХ.

Или, према речима Саше Лековића, власт покушава да стави шапу на све медије и у Хрватској. Тим пре, додаје, што на месту првог потпредседника у Влади седи Томислав Карамарко, који сада испуњава обећање које је дао кад је био опозиција.

"Тада је Карамарко рекао да кад он и његова странка дођу на власт, да ће грађани смети да мисле што желе само код куће, а да ће новинари морати следити такву политику", сматра председник Хрватског новинарског друштва Саша Лековић.

И у Црној Гори, на мети власти су медији који критички извештавају, иако их је једнако као оних и послушних. Но, послушнима иде новац. Може ли црње, питали смо? Може, кажу колеге, Србија је, по њиховом мишљењу, пример да може.

"Имате медије који заиста делују као да имају директни линк с кабинетима из којих, пре и него сами политичари нешто помисле, то је већ у медијима, што је једно специјално стање", каже Трифуновић.

"Ја се као неко ко гледа или чита ваше медије са стране, понекад питам колико клонова има Александар Вучић, јер не могу да укључим телевизор, а да га не видим у некаквом живом програму, некаквим бескрајним изјавама или се питам хоће ли та представа престати, то је просто неставрно са стране", рекла је Дубравка Уљаревић, Центар за грађанско образовање, Црна Гора.

"Ви водите, али немојте се превише радовати, можда нећете још дуго", мисли Саша Лековић.

А све је требало да буде другачије, јер Србија је добила медијске законе, држава приватизовала медије, на велика врата из њих изашла, на мала, међутим, ушла. 

"И ја мислим да ће то бити јако интересантно у овој години видети како ти новоприватизовани медији у изборној кампањи, заправо, служе као инфраструктура за странке на власти", каже Тања Максић, БИРН. 

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси