Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Београд добио по ушима од ЕУ због гушења медија
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

05. 02. 2016.

Аутор: Данијела Луковић Извор: Курир

Београд добио по ушима од ЕУ због гушења медија

У Резолуцији о Србији, коју је јуче огромном већином усвојио Европски парламент у Стразбуру, са забринутошћу се упозорава на сталан политички притисак који урушава слободу медија, али и први пут се указује да не сме бити дискриминације по питању државног оглашавања.

Према сазнањима Курира, у тачки 9. ове резолуције,коју је сачинио известилац за Србију Дејвид Мекалистер, пажња је посвећена и актуелним политичким притисцима који умањују независност медија, што је за резултат имало повећани степен цензуре и аутоцензуре новинара. Даље, тражи се од власти да реагује и истражи и осуди све нападе на новинаре и медије, али и захтева пуна примена нових медијских закона и наглашава важност потпуне транспарентности по питању власништва и финансирања медија.

- У резолуцији се наводи да не сме бити дискриминације по питању државног оглашавања. Сем тога, изражена је и забринутост што су новинари изложени политичким притисцима, застрашивању, насиљу и претњама, али и због чињенице да слобода изражавања и слобода медија није напредовала - наводи извор Курира из дипломатских извора.

Ова примедба у складу је са актуелним дешавањима. Куриру су, подсетимо, отказани сви огласи јавних предузећа и државних фирми кад је почео да објављује критичке текстове о власти. Сем економског, доказ политичког притиска јесте изјава министра полиције и потпредседника СНС Небојше Стефановића који је за власника и новинаре Курира рекао да су „најгори рекеташи.

НУНС: Увести ред

Коментаришући резолуцију ЕП, потпредседник НУНС Драган Јањић каже за Курир да су реакције и критике изнете у резолуцији потпуно у складу са стањем медијске сцене у Србији.

- НУНС је и досад у више наврата указивао на притиске и нападе на новинаре, а тражили смо и смену једног министра због притиска и вређања на родној основи. Већ годинама се залажемо и за увођење реда у државно оглашавање, у коме се троши много новца јер може да се користи као облик куповине наклоности или притиска, ибаш зато је потребно средити ту област - сматра Јањић.

С њим је сагласан и директор Центра за практичну политику Драган Поповић, који наглашава да је јако важно што је покренуто питање државног оглашавања.

- Брисел у извештајима користи дипломатски речник уместо оштрих критика, али је и тако јасно да је стање у медијима лоше и да би Влада требало под хитно да промени политику. Врло је битно што је споменуто и државно оглашавање јер, ако држава на било који начин утиче на политику оглашавања јавних предузећа, јасно је да нема слободе медија ни у траговима. Бојим се да ће све ово што стоји у резолудји само да ескалира у кампањи, да ће бити још већих притисака на све медије који ће се усудити да критикују власт - прогнозира Поповић.

Решити законе

Члан Савета за борбу против корупције Јелисавета Василић каже за Курир да злоупотреба оглашавања можда може да се спречи законским регулисањем те области.

- У закону је сваком остављено да слободно одлучује где ће се оглашавати. Можда законом може да се одреди принцип оглашавања у медијима, али се плашим да, како год га буду променили, може да се исфорсира да се привилегују одређени медији - упозорава Василићева.

Власт појачава утицај на медије новцем лојалних бизнисмена

Оснивају новине, врбују новинаре Курира

Додатан вид притиска на пословање Курира и његово критичко извештавање јесте покретање новог дневног листа, који би требало да финансирају бизнисмени блиски власти у Србији.

Наши извор, упућен у овај план, открива да иза пројекта покретања нових дневних новина стоје двојица контроверзних бизнисмена, који свој пословни успех највише дугују добром везама с владајућим структурама.

- Њих двојица спремни су да уложе свој новац у те новине, али се њихова имена неће званично нигде помињати - каже наш саговорник.

Иначе, реализација овог пројекта већ је почела, па су из листа у настајању већ почели да нуде посао новинарима и уредницима Курира, уз обећање да ће имати веће плате, али извеснију будућност, потенцирајући да ће Курир бити у проблемима због своје уређивачке политике. На тај начин не само да настоје да власт добије још једну медијску батину већ и да кадровски што више ослабе редакцију Курира.

Шта још пише у резолуцији

Вежбе Русије и Србије "за жаљење"

У Резолуцији о Србији наводи се и да би поглавља 23 и 24, која се тичу основних права, могла бити отворена већ почетком 2016, затим се поздравља напредак у нормализацији односа Београда и Приштине и Србија се охрабрује да настави економске реформе. Наглашава се и да неуспех кандидатуре Косова за чланство у Унеско неће угрозити дијалог, али и указује на потребу да Србија учини већи напор и прогресивно усклади своју спољну и безбедносну политику с политиком ЕУ, укључујући и однос с Русијом. Констатује се и да је спровођење заједничких вежби Русије и Србије „за жаљење".

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси