Вести
05. 02. 2016.
Стигла је кул "Екипа"
Петоминутна дечја емисија “Екипа” се од среде емитује три пута недељно на РТС 1 у оквиру програма “Тако стоје ствари”.
Наша велика новинарка Лила Радоњић, главна уредница Продукцијске групе “Мрежа”, једног од продуцената емисије, за “ТВ & поп културу” прича о разлозима настанка “Екипе”, дечјем програму уопште, али се осврће и на највећи производ њене куће “Утисак недеље”, који се не емитује већ скоро две године.
- ПГ „Мрежа“ се на предлог “Direct media” одазвала да крене у производњу садржаја за децу, са идејом да кроз играну форму промовише вредности за које данас нема простора у нашим ТВ програмима. Играни формат је био посебан изазов за нашу продукцију, а професионални стандарди, креативни приступ и тимски рад су се подразумевали - каже Лила Радоњић на почетку разговора.
У емисији се користи сленг близак младима. Сматрате ли да ће речи попут кул, лајковање... ући у званичан речник?
- Данашњи сленг је повезан са напретком технологије којом су деца окружена. Она је незаобилазна, у свакодневној је употреби, ближа деци него нама. Мислим да ће се и сленг мењати са новитетима који се избацују на ИТ тржиште. Жаргонске речи које користе млади у серији и у животу преводе и тумаче језикофили из Института за српски језик САНУ.
Да ли су деца упућена да на ТВ гледају садржаје који им нису намењени јер их је готово немогуће избећи?
- У вечерњим сатима скоро да нема програма који би био прихватљив за дечји узраст. Најнижи ниво и забаве и политике трује и одрасле, а наравно и децу. Приватне телевизије са националним фреквенцијама су постале носиоци примитивизма, афирмације глупости, насиља и естраде у најгорем издању. Те програме је тешко избећи, а кад се њихов живот настави и у штампаним медијима, онда се питате да ли се намерно афирмишу криминалци, насилници и певаљке. „Екипа“ се определила за вредности које опстају упркос свему, а које су скрајнуте из јавног живота. Солидарност, толеранција, храброст, пристојност, добар укус, креативност - то су темељне вредности које ће афирмисати “Екипа”.
Како коментаришете учешће деце у емисијама које имају јасан политички предзнак, да ли је баш све злоупотреба деце?
- Деца су као и одрасли бомбардована политичарима гладних медија и промоције. Колико год се трудили да спречимо злоупотребу деце у политичке сврхе, труд ће нам дати мале резултате јер су и деца постала мала „политичка бића“. Присутност политике у њиховим животима је огромна јер је у овој земљи политика доминантна тема већ деценијама. Под политичком злоупотребом су и одрасли. Како реаговати на слику избезумљених Нишлија који љубе календар са сликом премијера ... која порука се шаље и родитељима и деци. Месијански приступ политици отвара простор за креирање послушничке свести, а млади, па и најмлађи, тешко то подносе. Одговорност политичара је огромна. Кад председник Србије говори о генетском српском потенцијалу, он не показује само свој најблаже речено националистички став, већ и намеру да све смести под тај шатор! Наравно да нисам за употребу ни за злоупотребу деце у политичке сврхе, ни кад су декор ни кад одговарају на ауторска питања. Али мислим да деца понекад имају праве, тачне и искрене одговоре. Без калкулација.
Какви су планови “Мреже”?
- Настављамо са магазином „ТВ Мрежа“ који се емитује на РТС 2 уторком у 20 часова. Приводимо крају серијал о младима у Србији „Генерација 95“. Спремамо се да почнемо са реализацијом серијала „Медијске слободе као људско право“, а наравно и даље покушавамо да вратимо “Утисак недеље”. Пошто је забрањено актуелно издање, на „Мрежином“ сајту се може видети архивски материјал који смо сачували. “Утисак недеље” је сведочанство о неком добу које смо прошли, а изгледа заборавили.
Да ли су предузети неки конкретни кораци у правцу поновног покретања ”Утиска”?
- Да бисмо емитовали, морамо имати емитера. Нажалост, ниједна од бројних телевизија не жели да преузме емисију која је живела више од 20 година.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.