Вести
25. 12. 2015.
Савет за штампу: Информер прекршио Кодекс
Дневни лист "Информер" прекршио је Кодекс новинара Србије пишући о дневном листу "Курир" и његовим власницима у текстовима на које је четири жалбе поднела Адрија медија група, одлучила је Комисија за жалбе Савета за штампу, уз оцену појединих чланова да се то тело инструментализује за препуцавање појединих медија.
Комисија за жалбе Савета за штампу је на јавној седници разматрала осам жалби које су поднели штампани медији, од чега су четири Адрија медија групе против Информера, на текстове објављене од 31. октобра до 25. новембра.
Већином од осам гласова, уз два уздржана, чланови Комисије су оценили да је по првој жалби Курира на текст "Овај кретен хоће да буде премијер" Информер прекршио одредбе Кодекса у тексту о утајама пореза власника Курира, породице Родић.
И поводом текстова Информера на жалбу Курира "Тајни пакт Родића и Јоцића", "Родић је лажни уговор продао за милион евра у кешу", "Аца канализација, Родић игра најпрљавије", "Рекеташ у паници: Родић у Куриру преписује бајате приче таблоида", чланови Комисије су одлучили да је прекршен Кодекс.
Према њиховом мишљењу, углавном су прекршене одредбе непоштовања препоставке невиности, култура јавне речи, наводи нагађања као чињеница и честа употреба неименованих извора. Комисија Савета за штампу је, такође, одлучила је да је Кодекс новинара прекршен и у случају жалбе Срђана Шкора против Вечерњих новости. Шкоро се жалио на текст главног уредника Радомира Дмитровића "Лаже Телевизија Н1", где се наводи да Шкоро никад није био уредник Новости, а према ставу Комисије, Шкору је ускраћено право на демант.
По жалби Курира против портала Телепромтер на текст "Ко је заборавио шта је заправо Курир", у којем се Родићи називају рекеташком династијом и оптужују за разне криминалне радње, иако они никад нису осуђени за кривично дело, Комисија је одлучила да је прекршен новинарски Кодекс, јер су, без доказа означени рекеташима, чиме је прекршена пресумпција невиности.
Чланица Комисије Тамара Скроза је истакла је да је реч о рату Курира и Информера који обострано крше Кодекс, при чему је граница истинитог извештавања и трачева, гласина и нагађања, веома магловита, а ниједан лист не даје доказе за оно што пише.
Ово је школски пример инструментализације Савета. Ми нисмо полигон за нечије истеривање правде, нити тело које би требало да заврши на насловним странама у било којем од тих медија, рекла је Тамара Скроза.
"Слажем се да је Комисија инструментализована и било какву одлуку да донесемо она ће имати неку политичку конотацију, што није наш посао и циљ, нити се тиме бавимо, и тако ће бити све док не донесемо неки одбрамбени механизам да се од овога заштитимо", рекао је члан Комисије Златко Чобовић.
Члан Комисије Иван Цвејић оценио је да пристигле жалбе изгледају озбиљно, са печатима и потписима, али да је то привид озбиљне ситуације у којој би Савет требало да разматра стандарде професије.
Уствари ништа од тога, то је привид и кад погледате текстове види се да је реч о обостраној кампањи, а стицај околности је да имамо само једну страну која се жали, навео је Цвејић.
Владимир Радомировић је, међутим, истакао да о таквим жалбама треба да се расправља и да би требало да их буде што више, јер обраћање таблоида Комисији и Савету за штампу у једном тренутку може довести до поштовања Кодекса.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.