Вести
18. 12. 2015.
Девет чланова скупштинског одбора за културу и информисање мисле да су изнад Закона
Грађанске иницијативе позивају чланове скупштинског Одбора за културу и информисање који су потписали обавештење чланова Одбора од 15. децембра 2015, да престану са преиначавањем процедура за бирање чланова испред цивилног друштва како би диктирали избор коначног кандидата за Савет Регулаторног тела за електронске медије (РЕМ).
Мењање процедура током трајања поступка представља грубо извргавање Закона о електронским медијима и негирање права цивилног друштва да одлучи које представнике предлаже Скупштини Србије као своје цандидате. Овим се озбиљно урушава владавина права и процес грађанске партиципације. Такође, овакви поступци руше независност РЕМ-а као институције кључне за заштиту слободе медија и изражавања.
Одбор за културу и информисање је у првој фази захтевао да свака организација предложи по два кандидата. Када су чланови Одбора увидели да гласањем сваке организације за по два кандидата не добијају кандидате које су политички подобни, поједини чланови Одбора су одлучили да премаше своје ингеренције и утичу на процедуре гласања унутар цивилног друштва. Обавештење које су издали, а којим се диктира начин гласања цивилног друштва, нарушава све демократске принципе на којима ова Влада тврди да почива.
Кандидат који би добио гласове оваквим мењањем процедура је већ био члан Савета РЕМ-а, што указује на чињеницу да би чланови Одбора да задрже тренутно стање у Савету РЕМ-а и омогуће телевизијама које крше Законе да наставе са оваквом праксом. Искључивање цивилног друштва из процеса избора чланова Савета РЕМ-а представља директно онемогућавање грађана да обликују и контролишу саржај који им се пласира.
Важно је нагласити да иако је сасвим јасно да намера Закона о електронским медијима није да чланове за Савет РЕМа који се баве слободом медија и заштитом дечијих права бирају спортски клубови (који су регистровани Законом о спорту, а не Законом о удружењима), овај кандидат је предложен од стране спортских удружења. Одбор за културу и информисање није још увек јавно објавио пројекте предлагача који доказују да се они баве дечијим правима и слободом медија.
Грађанске иницијативе позивају Српску напредну странку (СНС) да утиче на своје посланике који спроводе политику супротну оној коју промовишу као странка која води Владу Србије. Прокламована политика Владе Србије и изјаве председника Владе темеље се на принципима укључивања цивилног друштва, владавине права и слободе медија. Овакви поступци чланова СНС-а показују да су намере владајуће странке у Србији потпуно супротне политици демократизације друштва.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.