Председника Независног удружења новинара Србије (НУНС) осим састава комисије, посебно је погодила одлука да половину новца добије Студио Б за емисију „Добро јутро, Београде”.
Тако је Вукашин Обрадовић израчунао да су нови власници Ружица и Милош Крџић на разноразним конкурсима повратили знатан део новца уложен у куповину Студија Б. У ту авантуру уложили су 530.000 евра, док су на пројектима пред домаћим комисијама зарадили 240.000 евра. Овом рачуницом послужили су се још неки медији, користећи је као очигледан доказ о спрези нових власника и актуелне власти.
Некако се заборавља да је за рад Студија Б месечно потребно између 100.000 и 150.000 евра, као и то да Крџићи број запослених (око 180) не смеју да смањују наредне две године.
Можда ће Крџићи, ако се послужимо Обрадовићевом математичком операцијом, да буду и у плусу. Нарочито ако се одлуче да неки од пројеката упуте на конкурс Европске уније у Београду. Али ми то онда нећемо знати, као што не знамо ни ко је био у комисији која је распоредила 1,8 милиона евра које је делегација ЕУ одвојила за медијске пројекте у 2014. години.
Ново медијско законодавство, усвојено уз благослов Брисела, обавезало је медијске куће да обелодане новац који добијају од српске државе, али не и да открију колико добијају из иностранства. Брисел не сматра да је важно да то наши грађани знају. Неки овдашњи експерти тврде и да Европска комисија има право на своје процедуре и да ЕУ не жели да локални чланови њених комисија буду изложени притиску оних који траже донације па им зато чува леђа.
Министарство културе Србије с правом упућује на чланове комисије све оне који се жале на одлуке радних група овог министарства. Своје замерке увек ће имати и УНС и НУНС и увек ће једна група медија бити фаворизована у зависности да ли већина чланова припада првој или другој Србији. Места за полемику има и када размишљамо о саставу тих радних група.
Али било би поштено да Министарству културе одамо признање за то што су поделу новца учинили потпуно јавном – њихова имена и презимена и ко је колико новца добио доступни су на сајту овог министарства.
Могуће је да је Министарство културе све ово урадило срачунато. Можда су схватили да им је једноставније да чланове комисија изложе притиску, него да због тајанствености притиске трпе политичари.
Коментари (1)
Остави коментар19.12.
2015.
DOBRO JUTRO VUKAŠINE
Zar je iko mogao da pomisli,ko je ma i iole upućen u ovu,iako nametnutu medijsku stvarnost,da neće uspeti bar deo kolača da štrpnu i ovi naši - ‚‚domaći sirotani".
Одговори