Вести
16. 12. 2015.
Одбор за културу усвојио предлог посланика СНС-а о РЕМ-у
Одбор Скупштине Србије за културу и информисање усвојио је предлог посланика Српске напредне странке да се од парламента затражи аутентично тумачење члана 11 Закона о електронским медијима како би се решила дилема око приговора на кандидовање за члана Савета Регулаторног тела за електронске медије (РЕМ).
До тада не би требало да се разматрају приговори организација које се баве слободом изражавања и правима деце.
Посланица Српске напредне странке Душица Стојковић изјавила је да је са колегиницом Сањом Николић упутила предлог за аутентично тумачење члана 11 Закона о електронским медијима, ставова 4,5,6 и да тражи да се на данашњој седници Одбора за културу и информисање не расправља о приговорима на састанак на којем су организације које се баве слободом изражавања и заштитом права деце усвојиле кандидатуре за чланство у Савету Регулаторног тела за електронске медије.
Стигли су бројни приговори на састанак невладиних организација који је одржан 10. децембра и захтевам да не расправљамо о њима, већ да се одложе њихово разматрање док се Скупштина Србија не изјасни о аутентичном тумачењу Закона, рекла је Стојковић.
Нисам ПР ниједног од кандидата који су прошли поступак, не фаворизујем ниједног кандидата, већ само желим да Одбор донесе одлуку да се одложе разматрања приговора, рекла је Стојковић.
Председница Одбора Скупштине Србије за културу и информисање Весна Марјановић предложила је пре утврђивања дневног реда да се одржи нова седница одбора на коју би се позвали представници предлагача кандидата да образложе приговоре и да се утврде чињенице са њиховог састанка 10. децембра, што већина чланова Одбора није прихватила.
Марјановић је подсетила на прву седницу Одбора са темом предлагања кандидата за члана Савета РЕМ, када је већина посланика констатовала да једна кандидатура није у складу са законом, а потом донела одлуку да она ипак буде прихваћена.
Потом смо заказали седницу на којој сте ви одлучили да разматрате приговоре само једне стране и кандидати су доведени у неравноправан положај. Јавност ће са правом мислити да смо неодговорни јер је закон донет пре 16 месеци, а ми сада тврдимо да не знамо шта да радимо и тражимо аутентично тумачење другог Одбора и то показује незнање и волунтаризам, рекла је Марјановић.
Посланик СПС и члан Одбора Срђан Драгојевић подсетио је на свој предлог са почетка процедуре избора члана Савета РЕМ да се одбаце кандидатуре оних организација које су предложиле само једног кандидата, али када то тада није урађено, сада се мора пронаћи неко решење.
Трећи кандидат иде у реизбор и моја скепса потиче од пасивног става РЕМ који није посегнуо за могућности да спречи једну врсту програма, рекао је Драгојевић, алудирајући на ријалити програме.
Моја скепса иде од тога да човек који се није супротставио тој врсти програма не би требало да буде у том телу поново, рекао је Драгојевић и предложио да се понови цео поступак, јавни конкурс, што Одбор није прихватио.
Чланица Одбора из Демократске странке Александра Јерков рекла је да се Одбор нашао у оваквој ситуацији јер СНС покушава на силу да доведе једног кандидата, пошто је унапред договорено да он буде изабран из редова које предлажу невладине организације које се баве заштитом људских права.
Ви имате већину и можете изгласати шта год хоћете, већина је толика, али да знате када то будете урадили, остаће запамћено као невероватно кршење закона, изигравање процедура и исмевање демократије на месту где доносимо законе и где би требало највише да их поштујемо, рекла је Јерков.
На који начин се обезбеђује једнак третман и правна сигурност кандидата ако имамо једног кандидата који од почетка не испуњава услове, који није изабран да буде међу два кандидата који ће доћи пред парламент и све те одлуке се поништавају са циљем да тај човек буде једини кандидат, упитала је Јерков.
Тражили смо ми допуну документације, али то не значи давање још једном кандидата када је рок за предлагање истекао, рекла је Јерков.
Нико ко је сада у РЕМ не треба поново да буде члан, слажем се са Драгојевићем, али сада то није тема, већ ћемо о томе у пленуму када дође на ред, истакла је она и одала да нико не спори право да се тражи аутентично тумачење.
Проблем је што је Одбор усвојио део приговора, без увида у стенограме, поништио резултате и сада за друге приговоре тражимо аутентично тумачење, што додводи у неравноправан положај поједине организације, поновила је Јерков.
Посланица СНС и чланица Одбора Сања Николић рекла је да би се аутентичним тумачењем решиле све недоумице, указујући да ако нема дилеме око предложена два кандидата, зашто би био проблем да се то учини.
Шеф Посланичке групе Српске напредне странке Зоран Бабић рекао је да је једини релевантан Закон о електронским медијима, а јавни позив може да се направи и другачије.
Одбор за уставна питања и законодавство даје предлог аутентичног тумачења, а о томе се изјашњава 250 посланика у пленуму, рекао је Бабић и додао да није истина да се не жели разматрање приговора.
Није истина да не желимо да разматрамо приговоре, већ желимо да се о њима расправља о приговорима када Скупштина појасни члан 11 Закона о електронским медијима. Да ли је то проблем, упитао је он.
Бабић је рекао да Одбор и нема права да говори о именима кандидата, већ се о њима може говорити искључиво у пленуму.
РЕМ функционише, није угрожен, уколико је нечија жеља да прави хаос или украјински сценарио, у реду је, али грађани најбоље знају да ли желе стабилност, рекао је Бабић.
Посланик ДС Наташа Вучковић оценила је да је прворазредно политичко питање избор члана Савета РЕМ у земљи која има озбиљне критике за слободу медија и несигуронсти новинара, а огромну сумњу ствара брзина којом је већина у одбору разматрала групу приговора и одбијање да се разговара о другој групи приговора.
Посланик СНС и члан Одбора Небојша Татомир рекао је да је прворазредни скандал то што је Милан Антонијевић, иначе један од кандидата за члана Савета РЕМ, био присутан на састанку када су невладине организације бирале кандидате и гласао сам за себе.
Ја као посланик имам право да сумњам да је дошло до злоупотребе, притисака, лобирања и тражимо да се о томе изјасни Одбор за законодавство, рекао је Татомир.
Посланица СНС Мирјана Андрић рекла је да се на седници Одбора у петак 11. децембра расправљало о приговору 16 организација које су имале печат и потпис, а остале 22 организације нису послале приговоре, док је приговор Јукома стигао без печата.
Представници 21 организације које се баве слободом изражавања и заштитом права деце затражили су да скупштински Одбор за културу и информисање поштује Закон о електронским медијима и усвоји кандидатуре Милана Антонијевића и Снежане Стојановић Плавшић за чланство у Савету Регулаторног тела за електронске медије (РЕМ).
У саопштењу невладиних организација се наводи да су се у четвртак 10. децембра, на састанку који је сазвао Одбор, овлашћени предлагачи за представника грађанског друштва у Савету РЕМ састали и предложили два кандидата, између којих ће потом народни посланици на пленарној седници изабрати новог члана Савета РЕМ.
Кандидате су предложиле организације које се, како закон налаже, баве слободом изражавања и заштитом права деце.
Од 39 позваних предлагача, на састанку је учествовало 38 и регуларно гласало за верификованих осам кандидата. Дечји психолог из Лесковца Снежана Стојановић-Плавшић добила је 22 гласа, директор Јукома Милан Антонијевић 21, а професор ФДУ из Београда Горан Пековић 16 гласова, наводи се у саопштењу организација цивилног друштва.
На седници Одбора за културу и информисања 11. децембра расправљало се о приговорима који су у међувремену стигли од спортских удружења, чији је кандидат Горан Пековић, садашњи члан Савета РЕМ.
Већина чланова Одбора је одлучила да се понови гласање, али је Марјановић најавила да такву одлуку неће потписати.
Грађанске иницијативе: Чланови одбора урушавају владавну права
Грађанске иницијативе позивају чланове скупштинског Одбора за културу и информисање који су потписали обавештење чланова Одбора од 15. децембра 2015, да престану са преиначавањем процедура за бирање чланова испред цивилног друштва како би диктирали избор коначног кандидата за Савет РЕМ-а.
“Мењање процедура током трајања поступка представља грубо извргавање Закона о електронским медијима и негирање права цивилног друштва да одлучи које представнике предлаже Скупштини Србије као своје цандидате. Овим се озбиљно урушава владавина права и процес грађанске партиципације. Такође, овакви поступци руше независност РЕМ-а као институције кључне за заштиту слободе медија и изражавања”, оцењују Грађанске инцијативе.
Одбор за културу и информисање је у првој фази захтевао да свака организација предложи по два кандидата, подсећа се у саопштењу и додаје се да када су поједини чланови Одбора увидели да гласањем сваке организације за по два кандидата не добијају кандидате које су политички подобни, одлучили да премаше своје ингеренције и утичу на процедуре гласања унутар цивилног друштва.
Обавештење које су издали, а којим се диктира начин гласања цивилног друштва, нарушава све демократске принципе на којима ова Влада тврди да почива, оцењују Грађанске иницијативе.
Коментари (3)
Остави коментар18.12.
2015.
glasanje
Problem je u proceduri.Postoji zapisnik koji je usvojen, ali osporen.Ostaje nepoznato da li sportske NVO ispunjavaju uslov da budu predlagači, koji se odnosi na dokazivanje realizacije 3 projekta iz oblasti dečijih prava, potpisanim Ugovorima, linkovima i sl...Ovde Peković uopšte nije bitan
Одговори17.12.
2015.
Re:
Nije ona problem vec Pekovic, koji je vec unapred odredjen da bude predstavnik NVO. Problem je i u tome sto mi je sumnjivo da su oni koji su glasali za njega mogli da ispune uslove koje nalaze zakon.
Одговори16.12.
2015.
Najaca
Koja sramota i blamaza najaci kandidat je decji psiholog iz Leskovca Snezana Stojanovic Plavsic. Ona bi ponovo na drzavne jasle da uziva. Dajte bre ljudi dokle?
Одговори