Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Лоша медијска стварност у Србији
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

15. 12. 2015.

Извор: РТВ, Бета

Лоша медијска стварност у Србији

Представник Независног удружења новинара Војводине (НДНВ) Душко Медић рекао је данас да је ситуација у медијима у Србији ове године лошија него лане и да је то потврдила и Европска комисија у годишњем извештају о напретку Србије.

 

Медић је рекао да је у Србији начињен корак напред у појашњавању правног оквира када је реч о државном финансирању и контроли медија.

"Постоји доста проблема који се тичу укидања информативних програма почевши од емисије Оље Бећковић 'Утисак недеље', затим укидање информативног програма Радио Б92, укидање емисије Зорана Кесића '24 минута'", рекао је Медић на представљању индекса клијентелизма у медијима.

Он је додао да се таблоидизација медија у Србији наставља и да се повећава број напада на новинаре.

Како је навео, према подацима Регистра медија који води Агенција за привредне регистре добијеним 30. новембра 2015. године укупан број медија у Србији је 1.559.

Према његовим речима, током 2015. године у Србији је приватизовано 37 медија и то за три милиона евра.

Мандић је социјални положај новинара у Србији оценио као "веома лош", јер новинари раде у лошим условима са малим примањима и лошим третманом послодаваца без "пристојних" уговора о раду и без поштовања радних права.

Председник Независног удружења новинара Србије (НУНС) Вукашин Обрадовић казао је да се у Србији медији постали средство за постизање политичких циљева.

Он је додао да су демократски капацитети власти неопходни за медијски систем који је заснован на јавном мњењу и критичком дијалогу као кључном фактору за развој друштва.

Како је навео, иако Србија напредује на путу ка Европској унији, медијске слободе су све суженије, јер постоји све мањи простор за критички дијалог.

Представник Савета за борбу против корупције Мирослав Милићевић рекао је да је српску медијску стварност захватила таблоидизација у којој је све релативно, "што има за последицу да ништа није битно".

"Такав амбијент је забрињавајући и зато новинари морају сами помоћи својој професији", рекао је Милићевић.

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси