Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Забринутост због притиска на медије у Србији
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

02. 12. 2015.

Извор: Бета

Забринутост због притиска на медије у Србији

Регионална координаторка за југоисточну Европу у организацији Транспаренси интернешнал (Transparency international) Корнелија Абел изразила је данас забринутост због притиска на медије у Србији и земљама региона, али и због застоја у борби против корупције и криминала.

"Ако желите да уђете у Европску унију, морате да поштујете европске вредности, а слобода медија је високо на листи. Ако власт не може да поднесе критику онда, нажалост, то показује да Србија није демократска земља, јер критички глас помаже да се поправите и развијете", рекла је Абел за агенцију Бета.

Према њеним речима, слободни медији су неизоставна карика у ланцу борбе против корупције, а у Србији је велики проблем нетранспарентност власништва медија и то што законом није регулисано оглашавање државних органа.

Корнелија Абел је истакла да је сужавање простора за рад независних медија и представника цивилног друштва постало тренд у југоистичном делу Европе, што је посебно видљиво у Македонији и Мађарској.

Говорећи о борби против корупције, она је оценила да Србија није најгора у региону и да је највећи проблем примена закона.

Абел је навела да Србија има много бољи Закон о Агенцији за борбу против корупције од суседа, као и да је учинила велики корак напред доношењем Закона о слободном приступу информацијама.

"Али, ако загребете мало дубље, не може се рећи да смо задовољни, а посебно је ове године дошло до застоја у неколико области. Није промењен Закон о Агенцији за борбу против корупције који би Агенцији дао већа овлашћења. Појавили су се проблеми у примени Закона о слободном приступу информација, јер они који не добију информације немају коме да уложе жалбу. То се дешавало Транспарентности Србија која није добила одговоре на значајна питања код приватизација, јавно приватних партнерстава. Нажалост, Влада није одговарала, што је њена обавеза", истакла је Абел.

Према њеним речима, како би се унапредила борба против корупције неопходно је да извршна власт престане да утиче на друге две гране власти законодавну и судску, али и да престане да се меша у рад медија, институција и организација цивилног друштва.

"Нажалост, видимо у целом региону да је извршна власт веома јака и да се меша се у рад осталих грана власти и институција, укључујући и парламент и судове. Недостаје систем одговорности. Судови су веома важни у борби против корупције, јер суд мора да пошаље поруку да сви морају да одговарају и да нема имуних", рекла је она.

Абел је подсетила да се Србија на глобалном индексу перцепције корупције налази при дну лествице на 78 месту, са индексом корупције од 41, односно да је испод већине европских земаља, али да је у рангу Бугарске и Румуније.

"Недавно смо имали страшну несрећу у Румунији, много младих је погинуло у ноћном клубу и разлог томе је то што је корупција на толико високом нивоу да лако можете да купите дозволе, тако да корупција и у земљама Европске уније убија. Корупција је свуда, опасност је реална и зато се морамо борити", поручила је Корнелија Абел.

 

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси