Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Приватизација медија - шанса или нестанак?
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

16. 11. 2015.

Извор: rtv.rs

Приватизација медија - шанса или нестанак?

Координација Националних савета националних мањина у Србији упутиће свој став у Акциони план Поглавља 23 да се на локалном нивоу мора обезбедити информисање на језицима националних мањина, изјавила је у Новом Саду, потпредседница Скупштине АП Војводине и председница Националног савета Словачке националне мањине, Ана Томанова Маканова.

Она је на конференцији "Приватизација медија - шанса или нестанак" упитала "ко води озбиљну медијску политику у Србији и ко брине о правима мањина када је реч о информисању".

Скренула је пажњу на то да је држава Србија потписник важних међународних докумената и да се у складу Оквирном конвенцијом о правима националних мањина и Европске повеље о мањинским језицима морају очувати мањински језици кроз информисање.

Серенчеш: Неки медији веровали да ће се држава предомислити

Медијска експерткиња Независног друштва новинара Војводине Жужана Серенчеш изјавила је данас да би процес приватизације медија у Србији сигурно био успешнији да су медији који је требало да буду приватизовани више енергије уложили у сопствену судбину, а не у упорне покушаје заустављање приватизације.

"Имам утисак да је много људи дуго веровало да до приватизације ових медија ипак неће доћи. Ти медији, попут Тањуга, су веровали да ће у последњем тренутку држава да се предомисли па када се испоставило да неће, уследила је нека врста шока или убрзаног покушаја тражења решења, за које је било касно", казала је Серенчеш.

Она је оценила да је приватизација медија на језицима националних мањина кориштена као аргумент за "невероватно" супротстављање процесу изласка државе из медија.

Према њеним речима, изостао је глас мањинских политичких елита и мањинске медијске заједнице, која је "изоставила себе" из јавних расправа о Медијској стратегији и о новим медијским законима.

"Чак ни након усвајања кључних медијских закона, изостала је било каква реакција и било какав план већине медија који су били предвиђени за приватизацију", навела је Серенчеш.

Медијска експерткиња Новосадске новинарске школе Дубравка Валић Недељковић оценила је да је приватизација нудила нову шансу медијима, а новинарима могућност да откупе свој медиј и да тако остану независнији од политичких и економских центара моћи.

"Нажалост, мислим да су се новинари уморили у последњих 25 година, иако је то била шанса за новинаре да стекну већи интегритет", казала је Валић Недељковић и оценила да је приватизација показала "и сву мешетарску природу".

Истраживач Новосадске новинарске школе Стефан Јањић навео је да је седам вишејезичних медија остало неприватизовано, а угашена су четири, што значи да ће неке средине остати без медија на језицима мањина.

Конференција "Приватизација медија - шанса или нестанак" организована је у оквиру међународног пројекта "Медијска опсерваторија Југоисточне Европе - Јачање капацитета и коалиција за праћење медијског интегритета и унапређење реформи у медијима" коју су подржали Европска комисија, Фондација за отворено друштво и Покрајински секретијат за финансије а који реализује Новосадска новинарска школа (ННШ).

 

Коментари (1)

Остави коментар
пон

16.11.

2015.

ИВИЦА [нерегистровани] у 14:46

цензори

А шта мислите да некад, бар некад, позовете представнике медија о којима толико мудрујете да и они изнесу свој став? Све знате али никада не дозвољавате да се чује и другачије мишљење осим вашег које је довело до медијске концентације и монополозације.

Одговори

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси